Pies Chihuahua

Chihuahua – opis rasy

Klasyfikacja FCI – Grupa IX , sekcja 6, nr wzorca 218

Najmniejszy piesek na świecie o olbrzymiej odwadze. Chihuahua został wyhodowany by towarzyszyć i umilać czas człowiekowi. Bardzo ruchliwy i aktywny czworonóg, niewymagający długich spacerów. Łatwo przystosowuje się do każdych warunków.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Pierwsze psy rasy chihuahua pojawiły się już w Ameryce Północnej, w czasach przed istnieniem cywilizacji i imperium Azteków.  Hodowane były przez biedny lud rolniczy – Techichi/ Tolteków, który zamieszkiwał tereny Meksyku i właśnie stąd wywodzi się nazwa rasy – chihuahua. Istnieje teoria, że te maleńkie psy mogły powstać poprzez krzyżówkę psa techichi z meksykańskim xolo. Możemy również spotkać się ze zwolennikami teorii, która mówi, że pies chihuahua pojawił się Ameryce Łacińskiej wraz z ostatnim wielkim władcą Azteków – Montezumą. Miniaturowe czworonogi były szalenie istotne dla plemienia Azteków. Psy chihuahua miały ogromną wartość w tamtej epoce, a ich właścicielami mogli być jedynie ludzie szlachetnie urodzeni. Podobno córka jednego z władcy posiadła aż 1500 osobników, a każdy z nich miał swojego opiekuna (niewolnika). Jeżeli zwierzę umarło – opiekun musiał umrzeć z nim. Dowodem na występowanie tych małych czworonogów w tak odległych czasach są, niewielkie kamienne i gliniane figurki wyglądem przypominające pieski tej rasy. 

Był moment, kiedy słuch o tej rasie kompletnie zaginał, lecz sympatia do piesków chihuahua powróciła w połowie XIX wieku. Turyści odwiedzający Meksyk dosłownie zakochali się tej rasie i zaczęto je masowo kupować, oraz wywozić z kraju. Dzięki temu w 1884 roku, w Filadelfii zwierzę to zostało zaprezentowane podczas wystawy po raz pierwszy. Jednak na zainteresowanie środowiska kynologicznego musiał on poczekać jeszcze cztery lata. W rozpowszechnieniu rasy chihuahua miał swój udział, pierwszy poważny miłośnik – James Watson, który swoją suczkę o imieniu Manzanita, zakupił za całe 3 dolary w El Paso. 

W Europie zwierzęta te pojawiły się pod koniec XIX wieku, ale pierwsze zarejestrowane szczeniaki chihuahua urodziły się dopiero w latach 30. XX wieku, w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Rasa ta cechuje się dwoma podstawowymi odmianami – krótka i długą. Obydwa te typy mogą być ze sobą łączone podczas hodowli. Można spotkać się z teorią, iż długa szata tych piesków to efekt krzyżówki krótkowłosego chihuahua z papillonem oraz szpicem miniaturowym. Z kolei inni miłośnicy rasy twierdzą, że obie odmiany występowały od początku istnienia tych czworonogów i była to po prostu ich forma przystosowania się do panującego klimatu.

W naszym kraju pies chihuahua został zaprezentowany podczas wystawy w 1986 roku a pierwsza hodowla powstała w latach 90. XX wieku.

Reklama

WYGLĄD PSÓW RASY CHIHUAHUA:

Rozróżniamy dwa typy:

  • chihuahua krótkowłosy – odmiana ta charakteryzuje się okrywą włosową rzadszą w okolicy gardła i podbrzusza, delikatnie dłuższą na ogonie i szyi. Sierść jest błyszcząca i przylegająca do skóry. Podszerstek nie występuje lub występuje bardzo sporadycznie.
  • chihuahua długowłosy – to odmiana, której włosy są delikatniejsze i zdecydowanie bardziej miękkie niż u krótkowłosego psa tej rasy. Sierść może być prosta lub falowana, a w okolicach uszu, szyi, ogonie oraz na tylnej części łap tworzy charakterystyczne „pióra”, „kryzę” lub tzw. „portki”.

Budowa chihuahua jest zbliżona wyglądem do kwadratu. Ma silne i krępe ciało, lecz bardzo niewielkie, gdyż waga tego miniaturowego psa oscyluje pomiędzy 1,5-3 kg. Charakterystyczną cechą rasy chihuahua jest głowa, która kształtem podobna jest do jabłka. Ten mini pies posiada okrągłe, dość szeroko rozstawione ciemne oczy. Uszy są duże, sterczące o zaokrąglonych końcach. Pieski chihuahua trzymają ogon sztywno do góry, który zawija się na ich grzbiet.

Czworonogi te występują w różnych kolorowych odmianach. Chihuahua długowłosa może być koloru płowego pręgowanego, natomiast krótkowłosa – czekoladowego. Zakres spotykanych barw jest spora od płowych, białych, piaskowych, po czekoladowe, srebrzystoszare, czarne, czarne podpalane, biało-brązowe, płowe pręgowane. 

PIĘLĘGNACJA PSA CHIHUAHUA ORAZ JEGO ZDROWIE:

Psy tej rasy nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Niezależnie od typu sierści linieją sezonowo jak większość psów. Krótkowłosa chihuahua wymaga regularnego czesania, raz tygodniowo. Do tego typu zbiegów należy stosować gumową rękawiczkę i gęstą, półmiękką szczotkę z włosia. Z kolei długowłosy pies tej rasy potrzebuje większej uwagi w tym temacie. Szczotkowanie pieska powinno odbywać się co 2-3 dni, szczególnie należy dbać o rejony występowania kryzy (uszy, ogon, tylna część nóg). Sierść lubi się tam mocno plątać, co sprzyja powstawaniu kołtunów. Długowłosa chihuahua powinna być wyczesywana rzadką szczotką z włosia i małym grzebieniem z obrotowymi zębami, pomocne w tej praktyce mogą być kosmetyki ułatwiające rozczesywanie. 

Reklama

Będąc właścicielem tych malutkich piesków, koniecznie musimy pamiętać o profilaktyce dentystycznej (usuwanie kamienia nazębnego), jak i okulistycznej. Systematyczne zakraplanie oczu odpowiednimi preparatami, zapobiega powstawaniu ciemnych przebarwień tzw. „śladów łez”.

Pies tej rasy, to zwierzę długo żyjące, cieszące się stosunkowo dobrym zdrowiem. Zarówno krótkowłosa jak i długowłosa chihuahua mają tendencję do charakterystycznych drżeń ciała, choć czworonogi te nie wykazują większych podatności do przeziębień niż inne rasy. Będąc właścicielem takiego pieska musimy mieć świadomość, że zwierzęta te mają skłonności do hipoglikemii (spadku cukru we krwi), problemów ze zgryzem (braki w uzębieniu), ruchomej rzepki. Czasami można spotkać się z niezrośniętym ciemiączkiem, które zbyt duże stanowi zagrożenie dla życia piesków rasy chihuahua. W takiej sytuacji kości czaszki nie chronią wystarczająco mózgu tego miniaturowego czworonoga i każdy uraz głowy jest śmiertelnie niebezpieczny.

Chihuahua ma niewielki żołądek, dlatego jego dzienna porcja pożywienia powinna być wielkości jednej łyżki stołowej, natomiast częstotliwość posiłków powinna wynosić 3-4 razy dziennie. Ważne jest, aby dbając o dietę naszego pupila nigdy nie zapominać o stałym dostępu do wody. Pieski tej rasy mają dużą tendencję do odwadniania się.

Chihuahua musi być chroniony przed silnym nasłonecznieniem oraz przegrzaniem, choć zwierzę to lubi wysokie temperatury. Natomiast kompletnie sobie nie radzi z zimnem i wilgocią – podczas tego typu pogody należy ubrać psa w odpowiednie psie ubranko

Reklama
Reklama

Szczeniaki chihuahua można kupić już za 1800- 4000 zł a średni koszt utrzymania takiego czworonoga wynosi 50-60 zł miesięcznie.

CHARAKTER CHIHUAHUA:

Wbrew ogólnemu przekonaniu chihuahua nie jest piszcząco – szczekającym, wiecznie przestraszonym pieskiem. To zwierzę odważne, żywiołowe i bardzo ciekawe świata. Mimo swych niewielkich rozmiarów, duszę i serce ma ogromne. Nie powinien być traktowany jak zabawka. Czworonóg ten jest wesoły i bardzo przyjacielski. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Ze względu na swoje miniaturowe rozmiary nie jest odpowiednim psem do domu z kilkuletnimi dziećmi (dziecko może wyrządzić mu ogromną krzywdę). Piesek chihuahua cechuje się dużą czujnością i ogromną pewnością siebie, dlatego dobrze strzegą swojego terytorium i nie wystraszą się większych od siebie osobników. Chihuahua po prostu nie zdają sobie sprawy, że są najmniejszą rasą psów na świecie i mają tendencję do podporządkowywania sobie innych czworonogów. 

Te mini psy to zdecydowanie odpowiedni wybór dla każdego kto pragnie mieć miłego i oddanego zwierzaka, którego można zabrać praktycznie w każde miejsce.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

AKITA AMERYKAŃSKA

Akita Amerykańska to wychodowana przez Amerykanów rasa wywodząca się od japońskich akit. Akity Amerykańskie charakteryzują [...]

Dodaj komentarz

Reklama