Dlaczego kochamy psy?

Niektórzy ludzie kochają swoje zwierzęta bardziej niż innych ludzi, badania to potwierdzają!

Na pewno wśród waszych znajomych są osoby które bardziej sympatyzują ze zwierzakami niż innymi ludźmi. Może sami do nich należycie? Naukowcy z uniwersytetu Northeastern postanowili zbadać ten ciekawy paradoks.

Po zapoznaniu się z ich badaniami postanowiłem podzielić się tym z wami, dzięki czemu będziecie mogli lepiej zrozumieć uczucia które czujecie do swojego zwierzaka!

Jak wyglądały badania?

Badania przeprowadzono w pierwszej kolejności na studentach uniwersytetu. Dwustu pięćdziesięciu sześciu studentów poproszono o określenie swoich reakcji na wieść o ciężko pobitym dorosłym człowieku, dziecku, psu i szczeniaczku. Badacze założyli że im bardziej bezbronna ofiara ataku tym większą empatią w stosunku do ofiary wykażą się badani.

Jak możemy się domyślić teza okazała się słuszna. Po przejrzeniu spreparowanych artykułów na temat znęcania się nad zwierzętami czy dziećmi i o pobiciach dorosłych badani określali swoje emocje. Dużo większym współczuciem cieszyły się szczeniaczki i dzieci, na kolejnym miejscu znalazły się dorosłe psy. Informacje o pobiciu dorosłych ludzi wzbudziły najmniejsze reakcje wśród badanych studentów.

Dlaczego ludzie bardziej kochają zwierzaki niż innych ludzi?

Autorzy badań wskazują że ludzie mają tendencje do wykazywania mocniejszych emocji w stosunku do zwierząt niż do innych ludzi. Wyjątek stanowi ludzkie dziecko. Dzięki tym badaniom pokazano że ludzie uważają psy i inne zwierzęta za bardziej wrażliwe i posiadające mniejsze możliwości obrony niż inni ludzie. Zwierzęta łatwiej odwzajemniają uczucia niż ludzie, dzięki temu dużo szybciej się do nich przywiązujemy. Wielu z nas uważa przecież swoje zwierzaki nie tylko za członków rodziny ale wręcz nasz przybrane dzieci!

Reklama

Podsumowanie badań

Badania pokazały że kiedy patrzymy na cierpienie ludzi wiek ofiary ma bardzo duże znaczenie. Cierpiące dziecko wzbudza w nas dużo mocniejsze reakcje niż dorosły. Co ciekawe nie ma to przełożenia na wiek zwierząt, większość ludzi reaguje tak samo emocjonalnie na cierpiącego psa jak i szczeniaka!

A co wy sądzicie o tych badaniach? Bardziej boli was widok cierpienia zwierząt czy ludzi?

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama