Owczarek belgijski - charakter

Owczarek Belgijski Malinois – cena, charakter, hodowla

Owczarek belgijski to bardzo wymagający pies, który niestety nigdy nie będzie w stanie prowadzić trybu życia kanapowego leniucha – praca i aktywność fizyczna to dla niego absolutna podstawa wszystkiego i cały sens życia, bez których pies będzie nieszczęśliwy, niezależnie od wszystkich pozostałych czynników, które opiekun postara się mu zapewnić. Jednocześnie praca z malinoisem jest bardzo satysfakcjonująca – to pies pojętny, a przede wszystkim bardzo łaknący kontaktu ze swoim opiekunem. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? 

Owczarek belgijski – opis rasy 

Opisywanie rasy owczarka belgijskiego, zwanego też belgijskim psem pasterskim, należy zacząć od doprecyzowania, o jakim dokładnie psie jest mowa. Owczarek belgijski jest bowiem wspólnym określeniem dla kilku różnych typów psa (według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej jest to oficjalnie jeden wzorzec rasy, ale z podziałem na cztery odmiany). 

Pierwszym z nich jest groenendael – jest to owczarek belgijski czarny długowłosy. Wiele osób to właśnie ten typ ma na myśli, posługując się ogólną nazwą owczarek belgijski albo belgijski pies pasterski. Następny to belgijski owczarek długowłosy, o płowym lub wpadającym w szarość umaszczeniu – tervueren. Kolejny typ występujący w obrębie tej rasy to owczarek belgijski laekenois – szorstkowłosy o płowym umaszczeniu. Ostatnim rodzajem owczarka belgijskiego jest malinois o płowym umaszczeniu i krótkiej sierści – to właśnie na nim skupi się ten artykuł. 

Sama nazwa tego typu rasy pochodzi od miejscowości Mechelen w belgijskiej prowincji Antwerpii – jej nazwa w języku francuskim to Malines. Owczarki belgijskie żyły tam ramię w ramię z człowiekiem przez bardzo długi czas, służąc mu jako psy pasterskie. Pod koniec XIX wieku zainteresował się nimi Adolf Reul – profesor weterynarii z Cureghem. To on zainicjował prace nad usystematyzowaniem rasy i opracowaniem jej wzorca. Zakończyły się one sukcesem w roku 1963, kiedy wszystkie wymienione cztery typy zostały oficjalnie zatwierdzone. 

Owczarek belgijski malinois – wygląd 

Owczarek belgijski malinois jest psem średniej wielkości, dobrze zbudowanym i umięśnionym i sylwetce przypominającej trochę owczarka niemieckiego. Malinois pies osiąga wysokość około 60 – 66 cm, a suka pomiędzy 56 i 62 cm. Ich waga to odpowiednio 25 – 30 i 20 – 25 kg. Belgijski malinois ma płowe umaszczenie z dopuszczalnym czarnym nalotem i czarną maską. 

Reklama

Owczarek belgijski – charakter 

Owczarek belgijski to przede wszystkim pies pracujący – potrzebuje bardzo dużo ruchu, a także ciągłych wyzwań intelektualnych. Jest bardzo inteligentny i uczy się chętnie oraz szybko, ale jednocześnie łatwo się nudzi, więc jeśli trening nie będzie dostatecznie zróżnicowany i połączony z pewną formą zabawy, możemy mieć problem z przekonaniem malinoisa do dalszej współpracy. 

Ma do tego bardzo dobry refleks i często może się zdarzyć, że będzie próbować wykonać jakąś czynność, zanim do końca dobrze przemyśli, na czym dokładnie polega zadanie. Potrzebuje więc cierpliwego, ale jednocześnie stanowczego i konsekwentnego opiekuna, który jasno określi od początku zasady wspólnego życia. Nie może też pozwolić sobie na wybuch złości czy próby przymuszenia owczarka belgijskiego do czegokolwiek – to psy o delikatnej konstrukcji psychicznej, które łatwo można zrazić takim zachowaniem i sprawić, że zamkną się w sobie. 

Reklama

Owczarki belgijskie malinois potrzebują niemal przez cały czas mieć zapewnione zajęcie – jeśli zbyt długo nie będą miały co robić, będą się bardzo męczyć psychicznie. To psy radosne i żywiołowe, do tego bardzo potrzebujące kontaktu z człowiekiem. 

Owczarek belgijski nie będzie sprawiał kłopotów, jeśli w domu jest małe dziecko czy inne zwierzęta, ale nie jest to też typ psa stworzonego do zabaw z najmłodszymi, m.in. ze względu na swój temperament i intensywny sposób bycia. Nie zawsze będzie też w 100% akceptował psy spotykane na spacerze. 

Bardzo dobrze sprawdza się w roli psa obronnego i stróżującego. Jest czujny i szybko reaguje na niepokojące zmiany w otoczeniu, do tego podchodzi z dystansem do ludzi, których nie zna. Nie należy od razu obawiać się pogryzienia przez malinoisa, ponieważ ucieka się do bezpośredniej agresji raczej rzadko, ale z pewnością głośne szczekanie spełni funkcję ostrzegawczą zarówno dla intruza, jak i domowników. 

Owczarek belgijski malinois – hodowla 

Podstawowym warunkiem w hodowli owczarka belgijskiego jest zobowiązanie do zapewnienia mu zarówno aktywności fizycznej, jak i psychicznej stymulacji. Nie jest więc przeszkodą małe mieszkanie – owczarek belgijski łatwo przyzwyczai się do życia w nim, pod warunkiem, że codziennie będzie przebywał odpowiednio długo poza nim. Jeśli malinois będzie mieszkał w domu z ogrodem i spędzał dużo czasu na podwórku, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie terenu – pies tej rasy z łatwością może przeskoczyć przez płot, jeśli będzie niższy niż dwa metry. 

Reklama

W przypadku owczarka belgijskiego malinoisa hodowla nie należy niestety do najłatwiejszych – opiekun takiego psa powinien prowadzić aktywny tryb życia, w który zwierzak łatwo się wpasuje. Dobrym pomysłem jest na pewno wypróbowanie z malinoisem psich dyscyplin sportowych, takich jak agility, flyball, obedience czy frisbee. 

Jeśli owczarkowi beligjskiemu nie zapewni się odpowiedniej dawki ruchu oraz zajęć intelektualnych lub zaniedba się socjalizację, może zacząć sprawiać poważne kłopoty i przejawiać zachowania, które normalnie by nie wystąpiły jak agresja czy odwrotnie – lękliwość. 

W przypadku owczarka belgijskiego malinoisa szczeniaki nie powinny też zostawać na długo same w domu – mogą zacząć z nudów niszczyć przedmioty, do których będą miały dostep. 

Owczarki belgijskie mogą być wykorzystywane jako psy pracujące dla służb mundurowych – w wojsku, straży granicznej, policji i rozmaitych akcjach ratunkowych – a także jako przewodnicy osób z niepełnosprawnościami. 

Reklama
Reklama

Jeśli chodzi o kwestie pielęgnacyjne i zdrowotne, malinoisy to psy raczej zdrowe i łatwe w pielęgnacji. Owczarek belgijski krótkowłosy nie wymaga ani częstych kąpieli (nie brudzi się tak bardzo) ani intensywnego czesania – ten ostatni zabieg wystarczy przeprowadzać mniej więcej raz w tygodniu (częściej w okresie linienia). Jak w przypadku wszystkich psów należy zadbać o czystość uszu malinoisa, sprawdzanie długości pazurów, a także przyglądać się systematycznie oczom i upewniać się, że nie zaobserwujemy na nich żadnych niepokojących objawów. 

Pies belgijski może mieć problemy z tarczycą i siatkówką, czasami wykazuje też skłonność do padaczki czy dysplazji, jednak jeśli weźmiemy szczeniaka z dobrej, certyfikowanej hodowli, będziemy mogli się dowiedzieć, jakie były wyniki badań rodziców wybranego przez nas owczarka belgijskiego. 

Owczarek belgijski malinois – cena 

Jeśli chcemy postawić na sprawdzoną hodowlę i to stamtąd wziąć naszego owczarka belgijskiego malinoisa, cena jaką zapłacimy wahała się będzie od 1500 do 3000 złotych. Nie tylko ze względów zdrowotnych psa, ale przede wszystkim etycznych, nie wolno nigdy wspierać pseudohodowli – alternatywą dla psa z rodowodem jest adopcja malinoisa w potrzebie. Istnieje na szczęście w Polsce kilka fundacji, które opiekują się owczarkami w potrzebie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Eurasier - opis rasy

Eurasier jest pięknym, średniej wielkości szpicem o bardzo bujnym futrze. Jego charakterystyczną cechą jest puszysty [...]

Dodaj komentarz

Reklama