Leczenie pcheł u psa

Pchły u psa – objawy, wygląd, czego nie lubią i jak się ich pozbyć

Pchły u psa (nie mylić z wszami) są niestety dość częstą psią przypadłością, z którymi większość właścicieli musi się zmierzyć chociaż raz w ciągu życia zwierzaka. Jeśli widzisz, że Twój pies się drapie, ma zaczerwienione ranki na skórze, najprawdopodobniej oznacza to, że zaatakowały go te uciążliwe pasożyty. Problem pcheł nie jest tak błahy, jak mogłoby się wypadać, ponieważ pchła psia może prowadzić do powstawania groźnych chorób, takich jak alergiczne zapalenie skóry, czy tasiemczycę. Co warto wiedzieć o pchłach i jak się ich pozbyć? 

Czym jest pchła psia (jak wygląda pchła) 

Pchła psa jest oczywiście pasożytem, który żeruje na Twoim pupilu. Jeszcze konkretniej, jest ona małym owadem bez skrzydeł, który potrafi wykonać bez wytchnienia aż 30 tysięcy skoków! Nic dziwnego, że pies drapie się bez ustanku, skoro na jego futrze żeruje cała masa małych owadów, które skaczą bez chwili odpoczynku! 

Samice pchły składają każdego dnia aż 50 jaj, przez co zakażony pies może rozprowadzić pchły po całym domu w bardzo krótkim czasie! Z jaj wykluwają się larwy, z larw poczwarki, a po 3 – 4 tygodniach z poczwarek rodzi się nowe pokolenie pcheł. Warto dodać, że każda pchła składa każdego dnia około 50 jaj przez aż 100 dni! Co znaczy, że jedna pchła w ciągu swojego życia potrafi znieść aż 5000 jaj! W nieco ponad 3 miesiące! 

Pchła żywi się oczywiście krwią Twojego psa. Wypija ona aż 20 – krotność swojej wagi. Można sobie wyobrazić, że przy inwazji pcheł pies w niedługim czasie może się nabawić anemii. 

Jak wygląda pchła? 

Pchła jest małym owadem o szarym lub białym kolorze i ma około 2 – 4 milimetrów. Potrafią się świetnie kamuflować, dlatego czasami naprawdę jest trudno je zauważyć, szczególnie, jeśli Twój pies ma gęstą i białą, albo szarą sierść. Dobrym sposobem będzie przeczesanie futra psiaka w newralgicznych miejscach, to znaczy u nasady ogona, przy szyi i na brzuchu. Jeśli zauważyć na grzebieniu malutkie kuleczki, oznacza to, że pies niestety zaraził się pchłami.

Reklama

Objawy inwazji pcheł 

Trudno przeoczyć objawy ataku pcheł. Pies przede wszystkim bardzo intensywnie się drapie i gryzie, a także jest niespokojny. Pchły mogą być dla niego tak uciążliwe, że będzie on nawet wygrywał sobie kawałki sierści – szczególnie w okolicy nasady ogona. Jeśli zauważyć któreś w wyżej wymienionych objawów u psa (albo zauważyć małe kuleczki w jego sierści), wybierz się z nim jak najszybciej do weterynarza. 

Domowe sposoby na pchły u psa raczej się nie sprawdzą, ale jeśli koniecznie chcecie spróbować, możecie sprawdzić, czy zadziałają u waszego psa. Jeśli jednak zobaczycie, że pies pchły nie odpuszczają, wybierzcie się jak najszybciej do weterynarza. Nie ma sensu przedłużać tego, że pies się męczy. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twój pies został zaatakowany przez pchły, najlepiej będzie kupić w lecznicy, czy internecie specjalny test, który wykryje pchle odchody w sierści zwierzaka. 

Reklama

Jakie sposoby można zatem wypróbować? Czego nie lubią pchły? 

1. Szampony na pchły dla psa 

Podobnie jak w przypadku wszy u ludzi, tak w przypadku zwierzaków można wykąpać psiaka w szamponie na pchły, po czym dokładnie wyczesać jego sierść grzebykiem z bardzo blisko rozstawionymi ząbkami. Szczególnie dokładnie powinno się wyczesywać szyję, miejsce przy nasadzie ogona i brzuch – to tam pchły są właśnie najczęściej i w największej ilości. Pamiętaj, że trzeba pozbyć się każdego jaja pchły, inaczej powrócą one z pełną siłą. 

2. Roztwór wody z octem – środek na pchły dla psa 

Możesz spróbować spryskać swojego psa specjalnym roztworem octu i wody, a konkretnie – 0,5 szklanki octu na 2 litry ciepłej wody. Uważaj, żeby roztwór nie dostał się do nosa, oczu i pyszczka. Ocet nie powinien wywołać u psa żadnych alergii, za to powinien uśmiercić wszystkie pchły. Pozostaw roztwór do wyschnięcia i wyczesz martwe pasożyty. Efekt możesz wzmocnić szamponem przeciw pchłom. 

Leczenie pcheł u psa – jak pozbyć się pcheł u psa? 

Jak zwalczyć pchły u psa? Całkowite pozbycie się tych pasożytów może być niestety kłopotliwe z uwagi na to, że pies zazwyczaj „rozsiewa” je po całym domu, co oznacza, że trzeba naprawdę bardzo, bardzo dokładnie wyczyścić cały dom. Naprawdę cały. To oznacza pranie wszystkich legowisk, koców, tapicerki, wszystkich tkanin, ubrań, odkażanie budy, miejsc, gdzie pies zazwyczaj przebywa. 

Reklama

Warto jak najszybciej rozpocząć walkę z pchłami, mogą one bowiem skutkować anemią, alergicznym zapaleniem skóry, a także tasiemczycą. 

1. Anemia 

Anemia objawia się osłabieniem, apatią, sennością i bladością dziąseł. Jeśli widzisz podobne objawy u swojego psa, jak najszybciej zabierz go do weterynarza. 

2. Alergiczne Zapalenie Skóry (AZS) 

Występuje wtedy, kiedy pies jest uczulony na ślinę pchły, która jest silnym alergenem. Objawy są podobne do tych, które występują w wyniku inwazji pcheł – pies intensywnie się drapie i gryzie, skóra jest zaczerwieniona i pokryta strupami. 

3. Tasiemczyca 

Objawia się bardzo silnym swędzeniem okolic odbytu. Można również zaobserwować części tasiemca w kale. 

Reklama
Reklama

Pchły u psa a człowiek 

Pchła co prawda może przeskoczyć na człowieka i go ugryźć, jednak nie jesteśmy docelowym żywicielem tych pasożytów, w związku z tym pchła prawie natychmiast z nas zeskoczy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama