Gończy berneński – smukły pies myśliwski

Ten smukły pies myśliwski jest jedną z odmian gończego szwarcarskiego. Dzieli z nim wzorzec, choć nie zostały ze sobą skrzyżowane. Gończy berneński jest psiakiem o charakterystycznych, długich uszach i bardzo łagodnym charakterze. Chętnie współpracuje z człowiekiem i jest bardzo aktywny – odnajdzie się tylko w rodzinie, w której aktywność fizyczna jest na porządku dziennym – bardzo źle znosi stagnację i brak regularnych spacerów.

Gończy berneński – charakter

Gończy berneński różni się od gończego szwajcarskiego umaszczeniem, poza tym dzielą wspólny wzorzec. Jego nazwa wywodzi się od pasma górskiego zwanego Alpami Berneńskimi. Jest to pies bardzo mocno przywiązany do swojego opiekuna i absolutnie kochający dzieci. Będzie świetnym psem rodzinnym, musi jednak mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu, bez której będzie bardzo nieszczęśliwy i może zacząć niszczyć domowe przedmioty. Świetnie sprawdzi się w niektórych psich sportach, takich jak agility. Może również towarzyszyć swojemu opiekunowi podczas joggingu, jeździe na rowerze, czy rolkach.

Jest to wspaniały pies myśliwski, który jednak w żadnej mierze nie nadaje się na psa obronnego. Jest zbyt łagodny i nigdy nie wykazuje agresywnych zachowań. Bardzo ważne jest, by od małego przeprowadzać u niego socjalizację z ludźmi. Bardzo ważne jest, by psiak nabył jak największą ilość dobrych doświadczeń, by kojarzył ludzi z dobrymi wspomnieniami.

Tak jak w stosunku do ludzi, tak w stosunku do psów jest to rasa bardzo pokojowo nastawiona. Dobrze dogada się z innymi zwierzętami w domu, jednak warto, by były wychowywane razem. Psiak ten ma charakterystyczny nawyk chwytania absolutnie wszystkiego zębami, trzeba uważać, by nie wzmocnić tej tendencji.

Obecnie są dość rzadko wykorzystywane do polowań, przede wszystkim są wystawiane na wystawach psów i w konkursach myśliwskich.

Reklama

Gończy berneński – zdrowie i żywienie

W przypadku tej rasy szczególną uwagę należy poświęcić uszom psiaka, które są opadające, przez co stwarzają idealne warunki do rozwoju infekcji. Poza problemami z uszami jest to jednak bardzo zdrowa i odporna rasa.

Żywienie nie wymaga specjalnej uwagi, tak naprawdę psiakowi wystarczy dobrej jakości karma komercyjna i dobrze wyliczone porcje.

Reklama

Gończy berneński – historia

Jego historia sięga starożytności, ale nie jest konkretnie opisana. Najbardziej popularna jest w Czechach, gdzie została sprowadzona w 1993 roku.

Gończy berneński – pielęgnacja

Pielęgnacja psiaka powinna koniecznie skupiać się wokół jego uszu. Psiak ten, tak jak przed chwilą wspomniałam, ma niestety tendencję do zapadania na intencje uszu. Dlatego powinny być one sprawdzane po każdym spacerze. Należy również wyczesywać psiaka raz w tygodniu, intensywniej i częściej w okresie linienia. Trzeba również zadbać o jego pazury i regularnie je przycinać.

Gończy berneński – hodowla

Cena szczeniaka to koszt około 1000 euro, a jego miesięczne utrzymania kosztuje od 100 – 200 zł miesięcznie. Gończy berneński żyje zwykle od 10 do 13 lat. Jego wielkość to 49 – 59 cm (psy) i 47 – 57 cm (suczki). Psiaki tej rasy ważą od 20 – 30 kg (psy) do 18 – 25 kg (suczki).

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama