Właściciele zauważają zmiany w zachowaniu swoich zwierzaków podczas epidemii koronawirusa

Pandemia uderza w ludzi z różną siłą. U niektórych jest to tylko ogromna nuda, u innych utrata pracy czy problemy zdrowotne. A nasze zwierzaki radzą sobie z tą niecodzienną sytuacją na swój sposób.

Weterynarze i behawioryści otrzymują pytania od zaniepokojonych właścicieli , na temat zachowania i stresu który przeżywają zwierzęta podczas kwarantanny.

Matt O’Donnell, prezenter wiadomości z Filadelfii, zapytał znanego weterynarza doktora Carlo Siracusa, skąd mogą wynikać zmiany w zachowaniu jego psiaka 8-letniego mieszańca Bichon Frisé i Shih Tzu. Jak mówi Matt, już kilka dni po wprowadzeniu nakazu zostania w domach jego psiak Bailey zaczął zachowywać się inaczej. Psiak wydawał się momentami przestraszony, był bardzo czujny i drażliwy. Takie zachowanie pupila sprawiło że zatroskany właściciel postanowił poradzić się eksperta.

Po zapoznaniu się z objawami Dr. Siracsa szybko postawił diagnozę. Zwierzaki potrzebują swojej codziennej rutyny. Kiedy jej brakuje czują się zagubione. Kiedy z powodu epidemii ludzie nagle zostali w domach, dla części zwierzaków całkowicie zaburzył się ich rytm dnia.

Oczywiści nie wszystkie zwierzaki reagują negatywnie na ciągłą obecność swoich opiekunów. Na przykład Rocky, psiak przyjaciela Matt’a zareagował z goła odmiennie. „Odkąd nie opuszczamy domu, Rocky czuje się świetnie. Wiem że brzmi to dziwnie, ale mam wrażenie że nie chce by to się skończyło” – mówi jego właścicielka Jessica.

Jeśli twój zwierzak zachowuje się inaczej, bardzo prawdopodobne jest że w ten sposób radzi sobie ze stresem spowodowanym zmianami w codziennej rutynie. Należy dać mu czas. A przez to rozumiemy trzymanie się codziennej rutyny, i zapewnienie psiakowi, jeśli tego potrzebuje, chwili spokoju.

Reklama

Oczywiście należy pamiętać że kiedy po ustąpieniu wirusa wrócimy do pracy, będzie to dla naszych zwierzaków równie stresujące. Dlatego tym bardziej ważne jest żeby w okresie kiedy zostajemy w domu nie zmieniać rutyny do której przyzwyczajony jest nasz pupil.

Źródło: 6abc.com

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama