Coleus Canina – roślina odstraszająca psy i koty

Otaczanie się zwierzętami ma wiele zalet. Dotrzymują nam towarzystwa, bronią terenu lub odstraszają gryzonie. Jednak potrafią także wyrządzić wiele szkód w ogrodzie, a w rabatach urządzić sobie kuwetę niszcząc przy tym nasze rośliny.  Istnieją jednak naturalne sposoby odstraszania psów i kotów. Jednym z nich jest posadzenie w ogrodzie rośliny o nazwie Coleus Canina.

Roślina odstraszająca psy i koty

Coleus canina jest zimozieloną byliną, naturalnie występującą w południowej i wschodniej Afryce. Dzięki swoim zdolnościom odstraszania czworonogów zyskała sympatię wielu ogrodników. Przy dotknięciu roślina wydziela silny ziołowy zapach. Podczas gdy zapach ten dla ludzi jest obojętny bądź przyjemny, dla psów i kotów jest mocno drażniący. Zwierzęta szybko nauczą się, aby unikać tej rośliny. Oprócz swoich odstraszających właściwości coleus canina, dzięki swoim pięknym fioletowym kwiatom i dużym zielono szarym liściom, stanowi ozdobę ogrodu. Dekoracyjne kwiaty zebrane w kolby pojawiają się latem.   

Coleus canina – wymagania

Aby cieszyć się zdrową, obficie kwitnącą rośliną należy zapewnić jej odpowiednie warunki, które jednak nie są zbyt wygórowane. Coleus canina nie jest bowiem rośliną o wysokich wymaganiach. Dobrze rośnie w każdym podłożu, jednak preferuje gleby przepuszczalne. Roślina poradzi sobie na stanowisku zacienionym, jednak żeby obficie kwitła, należy zapewnić jej dostęp do światła, dlatego jeśli zależy nam na kwiatach lepiej posadzić ją na stanowisku słonecznym. Lubi podlewanie umiarkowane. Dorasta nawet do 35 cm i mocno się rozkrzewia. Posadzona w donicy może stanowić dekorację balkonu lub tarasu, a oprócz odstraszania czworonogów, zapewni także ochronę przed komarami, gdyż tak samo jak psy i koty, nie lubią one jej zapachu. Coleus canina może być z powodzeniem uprawiana, jako roślina wieloletnia. Zimą należy przenieść ją do miejsca, w którym temperatura będzie nieco wyższa niż na zewnątrz i zapewnić jej umiarkowane podlewanie. Jeśli nie mamy możliwości przezimowania rośliny w pomieszczeniu, należy dokładnie ją okryć np. włókniną a z ziemi usypać kopczyk. Tak zabezpieczona powinna przetrwać zimę.   

Można bez końca wymieniać zalety posiadania ogrodu. Jest miejscem relaksu, spotkań ze znajomymi, uprawiania hobby. Jednak, kiedy psy lub koty rozkopują rabaty albo swoimi odchodami sprawiają, że rośliny więdną, a cała nasza praca idzie na marne, warto zastanowić się nad posadzeniem Coleus canina. Dzięki niej rabaty będą bezpieczne. Roślina nie jest toksyczna dla zwierząt, więc czworonogom po kontakcie z nią, nie stanie się krzywda.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama