Czy psy śnią?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czy psy mają sny i czy gdy pies szczeka i biega przez sen, w swojej wyobraźni tak naprawdę poluje na koty? A co jeśli może tak po prostu jego mięśnie drżą i nie ma to związku z jego sennymi marzeniami? 

Na pytanie o czym śnią psy, nadal brak jednoznacznej odpowiedzi, w związku z czym naukowcy podejmują się działań mających na celu poznanie psich snów, przybliżając nas o krok do zrozumienia naszych pupili.

Czy psy śnią?

Na wstępnie należy podkreślić jedną ważną kwestię – ludzie nie mają monopolu na sny. W rzeczywistości, badacze uważają, że większość kręgowców może śnić regularnie.

Podobnie jak my, psy i inne zwierzęta przechodzą przez kilka naprzemiennych cykli snu. Okresy te nazywamy fazami snu, w których pierwsza  z nich związana jest z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), a druga charakteryzuje się ich brakiem(NREM). Sen REM jest okresem odpowiedzialnym za najbardziej pamiętne i żywe sny, dlatego uważa się, że jest częścią procesu przetwarzania pamięci przez organizm. Naukowcy mogą śledzić te cykle i związaną z nimi aktywność mózgu za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Jeden z najsłynniejszych eksperymentów dotyczących snów dotyczył szczurów laboratoryjnych. Szczury te spędziły cały dzień biegając w labiryncie. Naukowcy monitorowali aktywność mózgu szczurów w labiryncie i porównywali ją z aktywnością mózgu szczurów podczas snu REM. Odkryli, że w mózgach szczurów zapalały się te same obszary, co oznaczało, że szczury prawdopodobnie śniły o labiryncie, a porównując dane, badacze mogli ustalić, o którym dokładnie miejscu labiryntu szczury śniły. To sugerowało badaczom, że zwierzęta mają tendencję do śnienia tak jak my. Szczury śniły o swoim dniu, tak jak Ty możesz znaleźć się z powrotem w pracy w swoich snach, nawet jeśli wolałbyś śnić o sobie w bardziej ekscytującym miejscu. Naukowcy z MIT doszli do wniosku, że zwierzęta mają złożone sny i mogą zapamiętywać i odtwarzać długie sekwencje wydarzeń, kiedy śpią.

Reklama

National Sleep Foundation podaje, że psy spędzają około połowy dnia śpiąc. W przypadku szczeniąt, psów starszych i większych ras, czas spędzony na spaniu może być jeszcze dłuższy.

O czym śnią psy?

Większość psów prowadzi bardziej interesujące życie niż szczury. Aby dowiedzieć się, o czym śnią psy, badacze przeprowadzili test, który tymczasowo wyłączył pons.

Reklama

Warto podkreślić w tym miejscu, czym właściwie jest pons – jest on częścią pnia mózgu, która jest zaangażowana w kontrolę cykli snu i regulację głębokiego snu i jest odpowiedzialna za powstrzymywanie dużych mięśni przed poruszaniem się podczas snu. Bez ponsa moglibyśmy śniąc odgrywać wszystko, czego doświadczyliśmy w ciągu dnia – prawdopodobnie z katastrofalnym skutkiem. Być może zauważyłeś, że twój pies biega przez sen. Dzieje się tak, ponieważ pons jest u niektórych psów słabo rozwinięty. Szczególnie widoczne jest to u szczeniąt lub starszych psów, gdyż u takich osobników ta część mózgu, albo jeszcze się niewystarczająco rozwinęła, albo już nie działa tak jak trzeba.

Naukowcy doszli do wniosku, że jednym ze sposobów na odkrycie, o czym mogą śnić psy, jest czasowe wyłączenie ponsa podczas snu REM. To pozwoliło im, w starannie kontrolowanych warunkach, pozwolić psom odgrywać ich sny.

Wyniki były bardzo zbliżone do tego, co wszyscy podejrzewali od lat.

„To czy psy śnią jest już oczywistą rzeczą, ale na pytanie “o czym śnią psy” możemy dopiero teraz odpowiedzieć, że psy śnią po prostu o psich rzeczach. Wzór snu u psów wydaje się być bardzo podobny do wzoru snu u ludzi”, twierdzą naukowcy.

Reklama

Czy rasa psa ma wpływ na sny?

Ludzie różnią się pod względem tego, jak często śnią i o czym śnią, a naukowcy uważają, że dotyczy to również psów.  Jak donoszą naukowcy, małe psy śnią dużo częściej niż duże, ale ich sny trwają krócej, z kolei duże psy mają ich mniej, ale za to są one dłuższe.

Możemy również zaryzykować przypuszczenie, że to, sen psa w pewnym stopniu zależy od tego co pies robi przez cały dzień. Chociaż nie mamy jeszcze pewności, fakt, że pointery i dobermany wykazują zachowania strażnicze sugeruje, że czynności charakterystyczne dla danej rasy mogą mieć miejsce również podczas snów. 

Czy psy miewają koszmary?

Nie wszystkie ludzkie sny są dobre. Wnioskujemy, że sen psa też może być koszmarem. Często gdy pies szczeka przez sen, w celu uspokojenia zwierzaka kuszące może jego obudzenie psa. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z psimi koszmarami, których powinieneś być świadomy.

Jeśli kiedykolwiek zostałeś obudzony z przerażającego snu, wiesz, że może minąć chwila zanim przypomnisz sobie gdzie jesteś i z kim jesteś. Podobnie jak niektórzy ludzie, psy mogą reagować agresywnie w stosunku do osoby, która je obudziła. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić gdy myślisz, że sen psa jest koszmarem, jest czekanie, aż pies się obudzi i pocieszenie go.

Reklama
Reklama

O czym śni mój pies?

Nie ma sposobu, abyśmy wiedzieli dokładnie, co składa się na treść snów naszych psów, ale możemy być w stanie zgadnąć. Obserwuj sen psa, aby zobaczyć, co robi. Sen REM zaczyna się zazwyczaj po 20 minutach drzemki i trwa od dwóch do trzech minut. To właśnie wtedy możesz zauważyć, że Twój pies szczeka przez sen. Czy istnieją jakieś podobieństwa między czynnościami wykonywanymi przez Twojego psa podczas snu REM, a jego codziennymi zajęciami? Mój pies biega przez sen, jego łapy zawsze drgają, a pyszczek się porusza. Za czymś goni, bawi się ze swoim psim przyjacielem, a może goni intruza? Ciężko jednoznacznie określić, czy psy śnią o czymś konkretnym, mającym związek z ich domową codziennością. 

Bez względu na to, o czym śnią psy, pocieszające jest to, że podobnie jak my, mają one swoje marzenia i lęki, które odgrywają we śnie, co sprawia, że jesteśmy do siebie jeszcze bardziej podobni.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Likaon - dziki pies afrykański.

SystematykaDomena: EukariontyKrólestwo: ZwierzętaTyp: StrunowcePodtyp: KręgowceGromada: SsakiRząd: DrapieżneRodzina: PsowateRodzaj: LycaonGatunek: Likaon Likaon o charakterystycznych zaokrąglonych uszach to [...]

Dodaj komentarz

Reklama