Łajka – tragiczna historia pierwszego psa kosmonauty

Łajka, czyli pierwszy psiak, który kiedykolwiek poleciał w kosmos. W tym roku  obchodzimy 51. rocznicę lądowania człowieka na księżycu, opowiedzmy zatem nieco o  czworonogu, który jako pierwszy poleciał w kosmos! 

Pies Łajka odbyła bardzo długą podróż w kosmos 3 listopada 1957 roku na pokładzie  Sputnika II. Kim była Łajka, jak została wybrana do lotu w kosmos i co się z nią stało? 

Przypadkowy pies w kosmosie 

1957 rok to czas zimnej wojny, kiedy rozpoczął się kosmiczny wyścig pomiędzy ZSRR a  Stanami Zjednoczonymi o to, które z tych państw jako pierwszy wyśle załogę w kosmos.  Już 4 października pierwszy sztuczny satelita został umieszczony na orbicie przez  Sowietów. Po miesiącu, 3 listopada pierwszy pies został wysłany w kosmos! Psiakiem  była Łajka, czyli pierwszy psi astronauta w historii.  

Pierwszy pies w kosmosie był skrzyżowaniem husky’ego i teriera. Łajka została  znaleziona na ulicach Moskwy. Trafiła zupełnym przypadkiem do radzieckiego programu  podróży w kosmos. Kiedy zakwalifikowała się do programu, miała ledwo 2 lata i ważyła  tylko 6 kilogramów. Była bardzo posłuszna i uwielbiała ludzkie towarzystwo, przez co  nadawała się idealnie do programu kosmicznego.  

Podczas treningu Łajka była stopniowo przyzwyczajana do coraz mniejszych przestrzeni,  które były symulacją statku kosmicznego. Oczywiście było to dla niej bardzo stresujące i  myślę, że obecnie nikt nie pozwoliłby na wykorzystanie psiaka do podróży w kosmos w  jedną stronę. Łajka była jednak bardzo skoncentrowana.  

Reklama

Trening był bardzo intensywny i zakończył się 3 listopada 1957 roku, kiedy Łajka weszła  na pokład Sputnika II i wyruszyła w kosmos. Nie wróciła nigdy nie ziemię. Sputnik z Łajką na podkładzie spłonął w atmosferze 14 kwietnia 1958 roku po aż 2570 okrążeniach Ziemi.  Sama Łajka przeżyła tylko cztery z nich.  

Pierwszy pies w kosmosie – co stało się z Łajką? 

Przez wiele lat ZSRR nie ujawniło tego, co tak naprawdę stało się z suczką. Dzisiaj wiemy  już, że Łajka zmarła już pierwszego dnia. Od początku było jednak wiadomo, że powróci  na Ziemię.  

Reklama

Suczka została wyposażona w kombinezon kosmiczny i w czujniki rejestrujące tętno,  ciśnienie krwi i inne ważne funkcje życiowe. Początek podróży był dla niej, jak łatwo się domyślić, nieludzko stresujący. Jej serduszko biło trzy razy szybciej niż normalnie.  

Trzy godziny później Łajka zdążyła się nieco uspokoić, ale niestety nie było to  wystarczające. Kapsuła szybko doszła do temperatury 41 stopni, bo jej zewnętrzna powierzchnia nie była wystarczająco przystosowana do ochrony przed ciepłej. Łajka  zmarła zatem zaledwie siedem godzin po uruchomieniu kapsuły w wyniku połączenia  ciśnienia, stresu i wysokiej temperatury.  

Inżynierowie pozostawili jej ciało w przestrzeni kosmicznej na 162 dni, zanim spłonęło w  atmosferze. Sowieci przyznali, że planowali nakarmić Łajkę zatrutym pokarmem po  upływie 7 lub 10 dni, by uchronić ją przez bolesną śmiercią. Jak wiemy, niestety się to nie  udało.  

Cały zespół odpowiedzialny za misję Sputnika II przekazywał fałszywe informacje o stanie  zdrowia psiaka, mimo tego, że Łajka zmarła już w pierwszym dniu misji. Dopiero w 2002  (!) roku Rosjanie ujawnili prawdziwą historię śmierci psiaka. 

Reklama

Łajka pomnik 

Łajka w kosmosie doczekała się swojego pomnika, który od 1964 roku stoi na Pomniku  Zdobywców Kosmosu w Moskwie. W 2008 roku Łajka została uhonorowana dodatkowo  ponad dwumetrowym pomnikiem, który przedstawia rakietę kosmiczną, która płynnie  przechodzi w dłoń.  

Pierwszy pies w kosmosie 

Mimo tego, że Łajka była pierwszym psem w kosmosie, nie była niestety jedynym. Istnieją na szczęście czworonogi, które przetrwały loty kosmiczne, czyli Strelka i Belka. Belka i  Strelka przeszły do historii, jako psy, które po spędzeniu całego 1960 roku na pokładzie  Sputnika 5 w 1960 roku przeżyły i wróciły na Ziemię. Spędziły ten czas z szarym  królikiem, dwoma szczurami, czterdziestoma myszami i roślinami, a także muchami i  grzybami.  

Łajka została wysłana w kosmos, żeby zbadać czynności życiowe w ekstremalnych  warunkach. Wyniki miały być pomocne z planowaniu wyprawy statku w kosmos już z  człowiekiem. I faktycznie, zaledwie 4 lata po misji Sputnika II, Yuri Gagarin okrążył Ziemię jako pierwszy człowiek! Zrobił to w 108 minut.  

Łajka na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Stała się nie tylko sławnym symbolem  radzieckich misji kosmicznych, ale też źródłem wielu odniesień w popkulturze. 

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama