Goldendoodle jest krzyżówką takich ras jak golden retriver i pudel. W związku z tym, że jest to hybryda, poszczególne osobniki mogą się różnić między sobą w sposób znaczny. Mają charakterystyczną sierść, którą w dużej mierze nie gubią stając się tym samym (prawdopodobnie) hipoalergicznymi zwierzętami. Wyróżniają się dużą inteligencją, podatnością na szkolenia, współpracą z opiekunem oraz miłością do swej ludzkiej rodziny.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
RYS HISTORYCZNY RASY:
Rasa goldendoodle swój początek ma w roku 1969, choć tak naprawdę psy te cieszyły się największą popularnością w latach 90. XX wieku. Pierwsze hodowle tych czworonogów pojawiły się na kontynencie australijskim i do tej pory w tym miejscu są najbardziej znane. Pojawiają się także informacje, że rasa ta swój początek ma w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a datę pierwszego miotu tych zwierząt wymienia się – 1989 rok.
Goldendoodle to hybryda, czyli połączenie ze sobą dwóch ras – pudla dużego (królewskiego) z golden retriverem. Czasami znany jest pod nazwą „golden poos, „goldie poos” albo „groodles”.
Psy te szybko zyskały miłośników, bowiem cechują się one wysoką inteligencją. Tym samym zachwyciły szkoleniowców i szybko przekształciły się w psy idealnie nadającymi się do pracy z człowiekiem.
Ich predyspozycje do pracy z człowiekiem, łatwość nauki, łagodne usposobienie (idealne dla rodzin z dziećmi) oraz nie wywoływaniem reakcji alergicznych – spowodowały, że na obszarze USA oraz Australii pojawiło się mnóstwo stowarzyszeń tej rasy, które same w sobie zaczęły tworzyć warunki i zasady hodowli goldendoodli. Jest to ważne w momencie gdy dane czworonogi nie są zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) więc nie istnieją ich ścisłe standardy, bo nie zostały one sklasyfikowane.
Do połączenia ze sobą pudla dużego oraz golden retrivera natchnełą hodowców inna rasa, a raczej innego pochodzenia hybryda. Mianowicie psy o nazwie labradoodle, które są krzyżówką pudla i labradora. Labradoodle został stworzony w celu pomocy osobom o pewnych niepełnosprawnościach np. niewidomością, które ze względu na alergię na sierść zwierzęcą nie mogą stać się właścicielami psów przewodników.
Goldendoodle to zwierzę pierwszej generacji transgeniczne, które wykazuje tzw. żywotność hybrydową. Zjawisko to określa czworonogi pochodzące bezpośrednio po połączenia ze sobą dwóch niepowiązanych lecz o bardzo czystej linii rasowej osobników. Tym samym dając zwierzę zdrowsze oraz rozwijające się lepiej w porównaniu do rodziców z tzw. linii.
Ta hybryda jest co raz bardziej popularna aniżeli labradoodle. Uznanie zyskały ze względu na swą piękną sierść oraz bardzo towarzyskie usposobienie. Na terenie Stanów Zjednoczonych hodowcy pragnęli nie tylko uzyskać nie liniejącego, hipoalergicznego, atrakcyjnego oraz inteligentnego psa rodzinnego o spokojnym charakterze. Chcieli bowiem stworzyć zwierzę o zminimalizowanych lub z całkowicie wyeliminowanych chorobach genetycznych, które mocno dręczą stare rasy.
W związku z pochodzeniem goldendoodle to psy myśliwskie. Doskonale sprawdzające się w aportowaniu (bezpośrednio z lądu czy wody), pływaniu oraz pracą ze swym opiekunem. Czworonóg ten ma rewelacyjny węch więc też znakomicie się sprawdzi jako zwierzę tropiące. Goldendoodle to psy kochające człowieka, którego wielkim pragnieniem jest spędzanie z opiekunem każdej wolnej chwili. Są zawsze chętne do zabawy, szybko się uczą i doskonale przechodzą przez wszystkie etapy socjalizacji.
GOLDENDOODLE WYGLĄD:
Pies goldendoodle to połączenie dwóch ras. Mianowicie golden retrivera oraz pudla dużego. Dlatego też osiąga on wielkość zbliżona do wielości przeciętnego goldena. Czworonóg tej rasy jest niewiele mniejszy od innej psiej hybrydy – labradoodla.
Do tej pory nie został stworzony jeden (obowiązujący na całym świecie) wzorzec tego zwierzęcia. Szacuje się, że na ustalenie standardów dotyczących hodowli goldendoodla będzie trzeba jeszcze poczekać.
Mimo tej skomplikowanej sytuacji część osób ustaliła przybliżone dane związane z wyglądem tego zwierzęcia.
W związku z powstaniem rasy pojedyncze osobniki mogą się od siebie różnić nawet w dość znacznym stopniu. Jest to ściśle powiązane z ich przodkami, których geny mogą różnie dominować. Niestety hodowca nigdy nie jest całkowicie pewny jakie cechy odziedziczy dany miot. Dlatego też można spotkać osobniki o sierści prostej (ale nie tak prostej jak u golden retriverów), jak również takie z futrem kręconym jak u pudli lub falowanym. Takie same zasady obwiązują odnośnie umaszczenia goldendoodle. Te hybrydy są bardzo różnorodne pod kątem barwy w jakiej ich okrywa włosowa występuje. Może być ona w odcieniach złota, bieli, kremu, czerwieni, szarości a nawet czekolady czy czerni. Większość zwierząt ubarwionych jest w sposób jednorodny, jednolity.
Wysokość jaką osiągają dorosłe samce tej rasy oscyluje w granicach 61 – 66 cm w kłębie. Natomiast suczki goldendoodle mierzą od 56 do 58 cm. Waga ciała tych psów zwykle wynosi od 14 do 21 kg.
Krzyżówka pudla dużego i golden retrivera żyje średnio od 10 do 15 lat.
Cena za szczenię rasy goldendoodle na terenie Polski jest trudna do ustalenia. Wszelkie niedogodności z poznaniem kosztów związanych jest z tym, że w naszym kraju czworonogi te są wciąż mało popularne. To samo dotyczy profesjonalnych i sprawdzonych hodowli taj rasy. Dlatego większość osób poleca poszukiwania szczenięcia goldendoodle po za granicami Polski, w miejscu gdzie zwierzęta będą hodowane w sposób zawodowy. Koszty nabycia psa w ten sposób mogą okazać się dość wysokie, co oznacza, że wynosić mogą od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
GOLDENDOODLE PIELĘGNACJA I ZDROWIE:
Okrywa włosowa u psów tej rasy jest dość różnorodna – może być ona „żylasta”, kręcona czyli taka jaką posiadali przodkowie rasy pudel, również pojawiają się osobniki z futrem przypominającym golden retrivera. Większość czworonogów posiada sierść, która przypomina coś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.
Goldendoodle nie należy do psów liniejących nadmiernie. Pielęgnacja ich sierści nie obciąża ich właściciela w sposób wyjątkowy. Nie mniej jednak czworonogi te muszą być stosunkowo regularnie wyczesywane. Szczotkowanie ich futra powoduje usuwanie martwych włosów okrywowych. Ten zabieg powoduje, że sierść goldendoodla charakteryzuje się zdrowym błyskiem (nie jest matowa). Dodatkowo aby zachować ją w dobrej kondycji, a jego skórę w należytym zdrowiu psa należy kąpać co kilka miesięcy w produktach nawilżających. Pewnym czworonogom goldendoodla mogą wyrastać włosy o długości większej niż na reszcie ich ciała. To samo może pojawić się w przestrzeniach między palcami. Sierść z tych okolic wymaga przycinania i szczególnej dbałości ze strony opiekuna o te obszary na psim ciele.
Zwierzęta należące do tej rasy określane są mianem zdrowych i długowiecznych. Goldendoodle średnio dożywają 15 lat (oczywiście dotyczy to osobników pochodzących z dobrej hodowli). Istnieją teorie, że te krzyżówki czworonogów nie są narażone na typowe choroby związane z poszczególnymi rasami. Część osób uważa, że jest to powiązane z tym faktem, że „mieszańce” charakteryzują się lepszym zdrowiem, większą odpornością, brakiem predyspozycji do określonych chorób genetycznych dla danej rasy. Oczywiście pojawiają się chorujące osobniki, lecz większość ludzi uważa, że goldendoodle cieszą się doskonałym zdrowiem.
Jednakże powstała hybryda wciąż jest na tyle nie poznana, że wzbudza wiele kontrowersyjnych twierdzeń na swój temat. To samo dotyczy ich zdrowia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą dziedziczyć schorzenia typowe dla pudli oraz golden retrivwerów takie jak: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, dolegliwości związane z oczami (katarakta, jaskra, PRA – postępujący zanik siatkówki, dysplazję siatkówki), enostozę, osteochondrozę, alergie o różnym podłożu, częste stany zapalne uszu, jak również rozszerzenie i skręt żołądka.
Warto wykonać goldendoodlowi badanie stawów biodrowych w gabinecie weterynaryjnym, aby sprawdzić czy zakupione zwierzę jest zdrowe, bądź w sytuacji wystąpieniu problemu – mieć go pod stałą kontrolą. To samo polecane jest w wypadku zaburzeń oczu. Dobrym pomysłem jest coroczne badanie wzroku czworonoga.
W kwestii pielęgnacji nie wolno zapominać o wnętrzu uszu. Goldendoodle bywają podatne na infekcje (zwłaszcza infekcje wywołane drożdżakami) oraz wszelkie zapalenia tych obszarów. Taki stan rzeczy jest ściśle powiązany z budową uszu tych psów – nie pozwala ona bowiem na odpowiednie odprowadzanie wody.
Psy rasy goldendoodle są czworonogami aktywnymi, dlatego też potrzebują diety cechującej się wysoką jakością. Dzięki temu zwierzęta te będą miały siłę i energię. Posiłki opierające się tylko na suchej karmie powinny pochodzić od producentów znanych i najlepszych gatunkowo (o wysokiej zawartości białek i tłuszczów). Z kolei opiekun decydujący się na własnoręczne przygotowywanie posiłków pupilowi musi pamiętać, że produkty takie jak kukurydza, pszenica, soja oraz nabiał wywołują alergie pokarmowe. Dlatego karmiąc goldendoodle należy wykluczyć owe składniki z jego diety. Dobrym rozwiązaniem jest dieta całkowicie pozbawiona ziaren, oparta na całych warzywach, a przede wszystkim na dobrym gatunkowo mięsie. Dodatkowo właściciel takiego czworonoga powinien zwracać szczególna uwagę na jego prawidłową wagę i osobnikom mniej aktywnym ograniczać tzw. smakołyki. Choć wszelkie „ciasteczka” pomagające usuwać płytkę nazębną u psa powinny być stosowane regularnie. Także chcąc nagrodzić zwierzę można podawać mu wszelkiego rodzaju gryzaki np. niskotłuszczowe uszy wołowe lub kości do żucia wykonane ze skóry wołowej. Jednakże ze względu na duże tendencje do tycia warto psa nagrodzić zabawą z nim lub po prostu pieszczotami.
GOLDENDOODLE CHARAKTER I USPOSOBIENIE:
Goldendoodle to psy należące do czworonogów ras do towarzystwa. Mają podobne usposobienie jak labradoodle – czyli są to przyjacielskie, łagodne zwierzęta. Miewają mocne tendencje do silnego przywiązywania do swojej ludzkiej rodziny, a tym samym są im bardzo oddane. Charakteryzują się wysoką inteligencją i dużą (doskonałą wręcz) podatnością na szkolenia oraz nauki. Hodowcy określają je mianem rewelacyjnych przyjaciół rodzin. Jednakże w związku z pochodzeniem goldendoodlu są to czworonogi wszechstronne mogące pracować w wielu miejscach np. jako pies ratownik, myśliwski, terapeutyczny lub asystujący.
Goldendoodle to psy towarzyskie i stosunkowo społeczne. Wiele osób uważa je za wspaniałych przyjaciół rodziny. Doskonale sprawdzają się żyjąc w domowym zaciszu z rodzinami z dziećmi. Ponieważ rasa ta z pochodzenia jest hybrydą (połączeniem) energicznego pudla i żywiołowego golden retrivera – musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, aby mogła się wykazać swymi predyspozycjami do życia z ludzką rodziną. Ruch w przypadku goldendoodla jest ważny ze względu na przodków, których główną rolą było polowanie wraz z myśliwymi na dziką zwierzynę.
Goldendoodle musi pochodzić z odpowiedniej hodowli, aby mieć pewność, że jest to zwierzę o zrównoważonym charakterze. Trudno jest całkowicie i jednoznacznie określić usposobienie tych czworonogów, ponieważ wciąż nie istnieje wzorzec, który opisywałby idealnego goldendoodla. Największym problemem jest w tym przypadku występowanie pseudohodowli, które nie dbają o rozwój zwierzęcia lecz jedynie o swój zarobek.
Psy tej rasy bywają posłuszne, są wysportowane i chętne do współpracy z człowiekiem. Lubią brać udział w treningach, różnego rodzaju ćwiczeniach. Goldendoodle doskonale sprawdzą się w konkursach agility. W takim miejscu jak to może on spalić nagromadzoną energię i równocześnie wzmocnić więź jaka łączy go z opiekunem. Rasa ta dobrze uczy się poprzez metody nauki oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Szkolenia oparte na nagrodach sprawiają, że czworonogi te chętnie popisują się znanymi im sztuczkami. Warto jest skupić się na szkoleniach psa od jego najmłodszych lat. Zwłaszcza w przywoływaniu go przez opiekuna. To inteligentne zwierzęta, dlatego układać je należy w sposób konsekwentny lecz nigdy surowy.
Goldendoodle mogą pracować w wodzie, to doskonali pływacy. Co więcej, zwierzęta te charakteryzują się dużą wytrwałością w pieszych wycieczkach oraz takich, w których biorą udział rowery czy konie.
To rewelacyjni towarzysze rodzin i przyjaciele dzieci. Także żwawy samotny senior będzie idealnym opiekunem tej rasy. Zarówno początkujący jak i doświadczony właściciel sprawdzi się jako przewodnik goldendoodla. Należy jedynie pamiętać, że zwierzę to potrzebuje dość aktywnie spędzać wolny czas, zwłaszcza na łonie natury (na świeżym powietrzu).
Osoby uczulone na sierść zwierząt muszą uważać także i na tą rasę. Choć goldendoodle określany jest jako pies hipoalergiczny, nikt nie jest w stanie zagwarantować, że osoby o skłonnościach uczuleniowych nie będą odczuwały dolegliwości alergicznych. Dlatego dobrze jest poznać psa przed wzięciem go pod swój dach. Przebywając z nim sam na sam alergik jest w stanie poznać jak jego organizm reaguje na danego goldendoodla. Uwaga, choć zwierzę to teoretycznie nie gubi swej okrywy włosowej to mogą pojawić się osobniki liniejące. Ma to ścisły związek z jego hodowlą oraz psami, których jest krzyżówką. Co więcej, warto pamiętać, że sama sierść zwierzęcia nie uczula lecz białko występujące w ślinie zwierzęcia lub w jego komórkach naskórka.
PRZYSZŁOŚĆ RASY GOLDENDOODLE:
Czworonogi należące do tej rasy cieszą się dużym uznaniem na terenie Stanów Zjednoczonych dlatego zdecydowanie nie grozi im zapomnienie. Hodowcy goldendoodli prężnie i wytrwale pracują nad określeniem wzorca tych psów, lecz nikt jeszcze nie wymyślił dokładnie jak takie zwierzę powinno wyglądać i jakimi cechami charakteru się wyróżniać. Jednakże w równej mierze skupiają się one na wyglądzie zewnętrznym tej rasy, jak również na jego usposobieniu. Dzięki temu w kolejnych uzyskanych pokoleniach istnieje duża szansa, że staną się one powtarzalne, a tym samym łatwe do określenia.