5 pozycji, w których śpi Wasz pies- co o nim mówią?

Psy potrafią zasypiać w najdziwniejszych pozycjach, a niektóre z nich mogą być naprawdę komiczne. Ile razy zastanawialiście się, jakim cudem Wasz pies nie dusi się pod stosem koców? Albo dlaczego śpi z otwartymi oczami i wydaje podczas drzemki dziwne dźwięki? Pewnie myśleliście też o tym, czy pozycja spania może powiedzieć Wam coś więcej na temat charakteru i usposobienia Waszego pupila. Okazuje się, że może w tym być ziarenko prawdy. Przyjrzyjmy się więc psim zwyczajom związanym ze spaniem.

Ile snu potrzebuje pies?

Zdrowe psy potrafią przesypiać nawet 12 godzin w ciągu doby. Szczeniaki i psi seniorzy mogą poświęcać na sen nawet do 20 godzin. Nie ma w tym niczego dziwnego. Wydaje nam się, że to strasznie dużo, ale tak robią wszystkie psowate. Te dziko żyjące spędzają swoje dni głównie na odpoczynku. Pozwala im to być w pełni zregenerowanymi, gdy przychodzi pora polowania czy obrony przed naturalnymi zagrożeniami. Żeby było jeszcze leniwiej, to poza przesypianiem połowy doby, kolejne 4 godziny spędzają na drzemkach. Oczywiście wszystko zależy od wieku, stanu zdrowia, a czasem i trybu życia, do którego przyzwyczailiśmy pupila. Psy pracujące np. takie, które asystują osobom niepełnosprawnym czy psy pasterskie mają mniej czasu na ucinanie sobie drzemek. Jednak już te stróżujące posesje mogą sobie pozwolić na płytszy, ale częstszy sen.

W jakiej pozycji śpi Wasz pies?

Pozycje przybierane podczas snu, częstotliwość odpoczywania oraz czas, jaki psy poświęcają na sen w ciągu dnia. To wszystko może zdradzić Wam, jak czuje się Wasz pupil i dostarczyć wskazówek na temat jego zdrowia. Podobnie jak ludzie psy przechodzą podczas snu przez różne jego cykle. Dlatego też przyjmowana przez nie pozycja może wynikać z tego, w jakiej fazie snu akurat się znajdują. Wpływają na to także inne drobne czynniki. Może to zależeć od temperatury otoczenia czy od poziomu zmęczenia psa po ostatnim spacerze. Zwrócenie uwagi na te szczegóły pomoże Wam zrozumieć czworonoga nieco lepiej. Oto najpopularniejsze pozycje, w jakich śpią psy.

Pozycja na plecach, czyli łapy do góry!

Niektórzy nazywają to pozycją na martwego karalucha. Pies śpiący na grzbiecie z łapkami w powietrzu odsłania wszystkie swoje wrażliwe organy wewnętrzne. Wydaje się bezbronny oraz ufny i bezpieczny w swoim otoczeniu. Taka pozycja jest dla opiekunów sygnałem całkowitego zaufania. Śpiący w niej pies nie przejmuje się tym, że w obliczu zagrożenia będzie musiał zerwać się na równe nogi. Po prostu jest bezpieczny i nie myśli o żadnych zagrożeniach. Zazwyczaj psy przybierają ją również, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. To taki sposób na wietrzenie brzucha, który u wielu psów nie jest pokryty tak gęsto sierścią, jak reszta ich ciała. 

Czy to Superman? Nie, to tylko Twój pies!

Tę śmieszną pozycję przybierają zazwyczaj szczeniaki. Pies leży na brzuchu a przednie i tylne łapki ma wyprostowane. Wygląda jak Superman chcący wzbić się w powietrze. Dorosłe psy równie często kładą się tak na zimnej podłodze. Oznacza to, że próbują się w ten sposób chłodzić w trakcie upalnych dni. Albo są bardzo zmęczone. To pozycja do krótkiej drzemki i szybkiej regeneracji. Po chwili odpoczynku pies może być gotowy do dalszej zabawy.

Reklama

Sfinks- pies niezdecydowany

Kiedy Wasz pies układa się na brzuchu, przednie łapy wyciąga do przodu, a tylne ma pod sobą, może przypominać nieco dostojnego sfinksa. W takiej pozycji jest gotowy do tego, by w każdej chwili zerwać się na równe nogi. Nie oznacza to jednak zawsze, że czuje się zagrożony. Możliwe, że po prostu ma ochotę na krótką drzemkę. Niewiele psów tak naprawdę zasypia w tej pozycji. Ich oczy mogą być zamknięte, a Wam wydawać się może, że smacznie śpią. Jednak w rzeczywistości czuwają. Mogą być niepewne otoczenia albo jeszcze nie zdecydowały, czy rzeczywiście chcą zasnąć. Prawdopodobnie wystarczy, że usłyszą ruch w okolicach kuchni, by podnieść się z tej pozycji i sprawdzić, czy to akurat nie pora na jedzenie.

Puszek kłębuszek albo precelek

Zwinięty w kłębek pies to częsty widok. Szczególnie gdy czworonóg odpoczywa wraz z nami na kanapie. To ulubiona pozycja wielu psów w trakcie późnej jesieni oraz zimy, ponieważ pozwala zachować im ciepło. Jednak może też świadczyć o pewnych cechach osobowości Waszego pupila. Takie ciasne ułożenie ciała świadczy o potrzebie ochrony. Przybierają je często psy lękliwe i po przejściach. Mogą być nieco niepewne swojego otoczenia. Czy jednak zawsze oznacza, że pies się czegoś boi? Niekoniecznie! Nasze psy mają swoje upodobania i dziwactwa. To może być po prostu jego ulubiona pozycja.

Reklama

Pozycja boczna- to w niej pies najlepiej wypoczywa

Przypuszcza się, że tylko taka pozycja pozwala psu na wejście w fazę głębokiego snu. Jest więc najbardziej regeneracyjną pozycją ze wszystkich możliwych, jakie przyjąć może Wasz czworonożny przyjaciel. Układający się na boku pies szuka zazwyczaj poważnego i dłuższego wypoczynku. Możliwe, że zasnął w innej pozycji, ale obrócił się na bok już podczas snu. Może jest zmęczony po emocjonującym spacerze? Albo jest już psim seniorem i potrzebuje jak najwięcej snu? Ważne, żeby nie przeszkadzać mu podczas odpoczynku. Podobnie, jak i ludzie, psy pozbawione głębokiego snu mogą stać się marudne i rozdrażnione.

Jak zapewnić psu najlepszy sen?

Jak już zauważyliśmy, najwięcej korzyści przynosi psu spanie na boku. To w tej pozycji zwierzak jest najbardziej zrelaksowany, wchodzi w fazę REM i tym samym jego sen ma rzeczywiste oddziaływanie regeneracyjne na jego organizm. Niestety nie wszystkie psy mogą spać w tej pozycji. Zapytacie dlaczego. Może to być związane z różnymi chorobami narządu ruchu. Ale istnieją też takie rasy psów, które ze względu na swoją budowę mogą potrzebować nieco innej pozycji. Mowa tutaj głównie o psach ras brachycefalicznych. Buldogi, boksery i inne psy ze skróconą kufą i spłaszczonym pyszczkiem często potrzebują podpory pod głową. Pozwala im ona na łatwiejszy przepływ powietrza i minimalizuje ryzyko bezdechu sennego.

Niezależnie jednak od rasy, wieku czy wielkości Waszego pupila, powinien on mieć swoje bezpieczne miejsce, w którym może odpocząć z dala od zgiełku domu. Nawet jeśli preferuje spanie w łóżku i pod kołderką, zapewnijcie mu także jego własne legowisko. Powinno znajdować się z dala od hałasu i głównych ciągów komunikacyjnych w domu. Odpowiednia ilość i jakość snu jest dla niego tak samo ważna, jak i dla nas.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama