Dzień Psa to święto, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a dla wielu rodzin, które kochają zwierzęta, na stałe wpisane jest do kalendarza obok takich okazji jak Dzień Matki, Ojca czy Dziecka. Skąd wziął się taki pomysł i kiedy obchodzony jest Dzień Psa?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Dzień Psa – czym jest to święto?
Dzień Psa to okazja do zwrócenia uwagi opinii publicznej nie tylko na to, jak wspaniałymi i oddanymi towarzyszami są te czworonogi, ale również na liczne problemami, z jakimi nadal muszą się one mierzyć we współczesnym świecie. Najważniejszym z nich nadal pozostaje bezdomność, ale towarzyszą jej niestety również znęcanie się czy porzucenia i inne formy nieodpowiedzialnego postępowania człowieka w stosunku do psa.
Dzień Psa to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się temu, w jaki sposób traktowany jest w dzisiejszych czasach najlepszy przyjaciel człowieka, dowiedzieć więcej na temat behawioru psów i ich potrzeb, a także aby wesprzeć organizację działającą na rzecz zwierząt czy też po prostu spędzić w wartościowy sposób czas ze swoim psem
Międzynarodowy Dzień Psa
Międzynarodowy Dzień Psa to święto, które narodziło się w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku. Jego inicjatorką była jedna z najbardziej rozpoznawalnych behawiorystów amerykańskich, Colleen Paige. Jak sama przyznaje, jej głównym celem było skierowanie w tym jednym dniu uwagi odbiorców na liczbę psów, które wciąż czekają na pomoc ze strony człowieka – miała w tym wypadku na myśli nie tylko adopcje psów ze schronisk, ale także odbiory interwencyjne psów utrzymywanych w złych warunkach czy walkę z wykorzystującymi psy w okrutny sposób pseudohodowlami.
Celem ustanowienia Międzynarodowego Dnia Psa było jednocześnie uhonorowanie wkładu, jaki psy mają w życie społeczeństwa. Światowy Dzień Psa to okazja do podziękowania nie tylko domowym pupilom, dotrzymującym człowiekowi towarzystwa i nie opuszczającym go niezależnie od okoliczności, ale także psom pracującym – tym, które na co dzień ryzykują swoje życie w służbach mundurowych, ocalają ludzkie życia w akcjach ratunkowych czy pozwalają lepiej funkcjonować osobom z niepełnosprawnościami.
Międzynarodowy Dzień Psa obchodzony jest co roku 26 sierpnia.
Dzień Psa w Polsce
W Polsce funkcjonuje alternatywny Dzień Psa – jego obchody przypadają na 1 lipca i na ten moment cieszą się większą popularnością niż wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Psa. W wypadku polskiego Dnia Psa inicjatorami akcji byli dziennikarze miesięcznika “Przyjaciel Pies”. Podobnie jak w przypadku święta międzynarodowego, w Polsce podstawowym celem wyznaczenia tego rodzaju szczególnej daty było stworzenie okazji do szerszej rozmowy na temat sytuacji psów w Polsce i istotnej roli, jaką odgrywają w życiu ludzi.
Skupienie uwagi mediów i społeczeństwa na temacie psów pozwala także skutecznie promować w tym czasie pozytywne dla zwierząt postawy i zachowania, takie jak adopcje, sterylizację i kastrację czy chipowanie. Data 1 lipca nie jest przypadkowa – lato to okres, w którym wiele problemów psów zaczyna się nawarstwiać. Psy częściej są w tym okresie porzucane przez nieodpowiedzialnych opiekunów wyjeżdżających na wakacje, a także zostawiane w rozgrzanych samochodach.
Jak obchodzić Dzień Psa?
Istnieje wiele możliwości wartościowego spędzenia Dnia Psa ze swoim czworonogiem – może to być dłuższy spacer lub wycieczka za miasto, a nawet zaplanowanie na ten czas wspólnych, dłuższych wakacji, np. nad morzem lub w górach. Jeśli pies jest łakomczuchem, w Dniu Psa można samodzielnie przygotować dla niego jakiś wyjątkowy smakołyk lub udać się do restauracji, w której psy są mile widziane. Dla psów aktywnych fizycznie dobrym sposobem świętowania będą z pewnością wspólne ćwiczenia z opiekunem.
A co z osobami, które nie mają swojego własnego czworonoga, z którym mogłyby spędzić ten dzień? Nic straconego – Dzień Psa to moment, w którym wiele organizacji charytatywnych czy schronisk organizuje specjalne wydarzenia mające na celu promocję ich działalności, a przede wszystkim zachęcenie jak największej liczby osób do przygarnięcia bezpańskiego psiaka. Oczywiście jest to decyzja, której absolutnie nie należy podejmować pod wpływem chwili, jeśli jednak ktoś poważnie zastanawia się nad adopcją, Dzień Psa to doskonała okazja, żeby porozmawiać na ten temat ze specjalistami, poznać osobiście poszukujące domu psy czy po prostu wesprzeć finansowo organizację, która na co dzień im pomaga.