Shih tzu – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem takiego psa

Shih tzu to pies, którego elegancki wygląd koresponduje doskonale z dystyngowanym sposobem bycia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pielęgnacja nie należy w przypadku tej rasy do najłatwiejszych.

Shih tzu – opis rasy

Shih tzu to bardzo stara rasa – jej dokładne początki trudno jest ustalić, ale według niektórych jej historia może liczyć nawet 2000 lat! Być może nie każdy byłby w stanie to zgadnąć na podstawie wyglądu shih tzu, ale jest to rasa zaliczana do grupy ras pierwotnych, a więc takich, których materiał genetyczny jest najbardziej zbliżony do genów wilka.

Kolebką shih tzu jest Tybet – to właśnie tam żył przez wiele lat wspólnie z mastifem tybetańskim, dzieląc z nim obowiązki. Podczas kiedy mastif tybetański odpowiadał za ochronę stad i dobytku swoich opiekunów, shih tzu towarzyszył tybetańskim mnichom w klasztorach, poruszając modlitewnymi młynkami i odstraszając od świętych miejsc złe duchy.

Z czasem shih tzu przeniosły się z buddyjskich, tybetańskich klasztorów, na dwory chińskich cesarzy. Jak głosi legenda, tamtejsi arystokraci poszukiwali psów, które można byłoby bez problemu schować w przepastnych rękawach szat. Pierwsze oficjalne wzmianki na temat pojawienia się shih tzu na dworze pochodzą z XVII wieku i czasów dynastii mandżurskiej, natomiast usystematyzowana hodowla rasy jest zasługą cesarzowej Tzu Hsi.

Kiedy w 1912 Chiny stały się republiką, pierwsze psy rasy shih tzu zaczęły się pojawiać na Zachodzie. W 1931 rasa pojawił się w Wielkiej Brytanii, a w 1981 – w Polsce.

Reklama

Shih tzu – wygląd

Shih tzu nie należy do dużych psów – jego wysokość w kłębie wynosi nie więcej niż 27 cm, a idealna waga powinna zawierać się w przedziale między 4,5 a 7,5 kg, chociaż według wzorca dopuszczalna jest masa 0,5 kg większa, a więc 8 kg. Sylwetka shih tzu sprawie krzepkie wrażenie, a długość od kłębu do nasady ogona jest większa od wysokości w kłębie. Jego głowa ma okrągły kształt i jest szeroka, zwłaszcza między oczami. Nad tymi ostatnimi widać opadający włos, jednak nie powinien on zasłaniać pola widzenia psa.

Generalnie to właśnie bujnie owłosiona głowa – nie tylko nad oczami, ale także na brodzie czy bokobrodach – nadaje shih tzu jego charakterystyczny wygląd. Ze względu na fakt, że włos na kufie rośnie w górę oraz z uwagi na włos opadający nad oczami, przywołuje się w kontekście shih tzu skojarzenie z kształtem chryzantemy.

Reklama

Oczy są u tej rasy szeroko rozstawione i duże, ale nie wyłupiaste. Mają ciemny kolor i okrągły kształt. Uszy są zwisające i osadzone odrobinę poniżej sklepienia czaszki. Są duże i mają długi płat uszny, a owłosienie, które je pokrywa, jest tak bujne, że patrząc na nie z boku można odnieść wrażenie jakoby było połączone z owłosieniem na szyi.

Nos powinien być prosty lub odrobinę zadarty i mieć kolor czarny – tylko w przypadku umaszczenia wątrobianego dopuszczalny jest także ciemno wątrobiany kolor. Kufa shih tzu jest szeroka, krótka i płaska, a jeśli chodzi o uzębienie, występuje u tej rasy lekki przodozgryz lub zgryz cęgowy.

Grzbiet jest prosty, łopatki mocne, a nogi krótki i muskularne – pomiędzy nimi zawieszona jest szeroka i głęboka klatka piersiowa. Ogon jest u tej rasy podobnie jak kufa czy uszy obficie owłosiony, a pies nosi go wysoko ponad grzbietem (mniej więcej na wysokości sklepienia czaszki), co nadaje harmonijny wygląd jego sylwetce, a jednocześnie sprawia, że shih tzu wygląda przez cały czas wesoło i energicznie.

Charakterystyczna dla shih tzu sierść to długi i gęsty włos okrywowy (nie powinien być lokowaty, ewentualnie może być lekko falisty), pod którym znajduje się stosunkowo obfity podszerstek. Podobnie jak w przypadku przestrzeni nad oczami, również na pozostałej powierzchni ciała włos nie powinien przeszkadzać psu w normalnym funkcjonowaniu i utrudniać codziennych czynności, takich jak chociażby swobodne poruszanie się. Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są wszystkie kolory, a u psów łaciatych bardzo pożądane są biały koniec ogona i biała strzałka na czole.

Reklama

Shih tzu – charakter

Shih tzu jest psem, którego charakter doskonale koresponduje z jego arystokratyczną przeszłością i długą historią obecności na dworach chińskich cesarzy. Jest zrównoważony, dystyngowany i łagodny. Cechuje go jednocześnie duża inteligencja, ale też niezależność – powoduje to, że nie zawsze skłonienie go do określonego zachowania będzie łatwym zadaniem.

Jak typowy przedstawiciel wyższych sfer lubi też spędzać czas… na spaniu. Jest to jego duża zaleta – pozostawiony sam sobie w mieszkaniu będzie prawdopodobnie spokojny i to właśnie na odpoczynek poświęci znakomitą większość czasu spędzonego w pojedynkę. Lubi też wszelkiego rodzaju zabawki i gryzaki – zostawienie mu kilka ulubionych również będzie z pewnością dobrym sposobem na upewnienie się, że pies nie zniszczy nic pod nieobecność pozostałych domowników.

Zamiłowanie do długich drzemek nie oznacza bynajmniej, że shih tzu jest flegmatyczny czy pozbawiony energii – wręcz przeciwnie, jest to rasa żywiołowa i mimo umiarkowanego temperamentu bardzo chętna do zabawy i przyjazna w stosunku do ludzi. Cechuje go też wrodzona czujność.

Shih tzu – hodowla

W przypadku shih tzu nie sposób nie wspomnieć o jego pielęgnacji, a także szeregu problemów, które generować może jego piękna, jedwabista sierść. Niestety stanowi ona prawdziwy magnes na wszelkiego rodzaju elementy otoczenia, na które pies natrafi w czasie spaceru – wpływa na to zarówno długość włosa, jego obfitość, jak i specyficzna budowa ciała psa, w której klatka piersiowa zawieszona jest nisko, a więc znajduje się przez cały czas blisko ziemi i wszystkiego, co się na niej aktualnie znajduje. Oznacza to, że opiekun shih tzu musi pogodzić się z koniecznością przeglądania sierści psa po każdym spacerze i wyciągania z niej wszelkich patyczków czy liści.

Reklama
Reklama

Kolejnym problemem związanym z długą sierścią są spacery przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – można oczywiście podejmować próby “ograniczenia strat poprzez zainwestowanie w specjalne ubranka czy buty dla psa, jednak pomoże to tylko częściowo. Jeśli na zewnątrz pada deszcz lub śnieg i podłoże jest pełne kałuż i błota, nie ma się co łudzić – po spacerze czeka nas staranne oczyszczanie sierści psa, a niewykluczone, że konieczna okaże się również kąpiel.

Częste kąpanie psa (co najmniej raz w tygodniu) jest zresztą kolejnym obowiązkiem, na który powinien być gotowy opiekun shih tzu – do pielęgnacji sierści tej rasy potrzebne będą dedykowane kosmetyki, w tym nie tylko szampon, ale także odżywka. Jeszcze częściej należy shih tzu rozczesywać – zaniedbanie systematycznego czesania jego włosów może w niedługim czasie doprowadzić do powstania kołtunów, a tych może być trudno się pozbyć inaczej niż poprzez krótkie strzyżenie psa.

To ostatnie rozwiązanie jest zresztą stosunkowo często podejmowanym przez opiekunów shih tzu krokiem – znacząco upraszcza codzienną pielęgnację psa, zapewnia mu większy komfort i pewność, że sierść nie będzie się plątała, a także ograniczę liczbę zabiegów, do których trzeba go przyzwyczaić. Nadal jednak zaliczyć do nich trzeba będzie czyszczenie psu oczu czy związywanie mu dla wygody włosów w kucyk.

Shih tzu – cena

Cena szczeniaka shih tzu z certyfikowanej i legalnie działającej hodowli to koszt od około 1500 do 3000 złotych. Innych miejsc nie powinno się nigdy brać pod uwagę – pseudohodowle to przedsięwzięcia skupione na zysku, w których rzeczywistą cenę płacą cierpiące w niej i wykorzystywane do granic możliwości zwierzęta. Każdy prawdziwy miłośnik zwierząt powinien omijać takie miejsca szerokim łukiem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama