Psie sporty – najpopularniejsze dyscypliny

W relacji pomiędzy psem a człowiekiem istotnym jest, aby dzielić ze sobą czas. Może to być spędzony na wspólnym spacerze, odpoczynku w domu czy wszelkiego rodzaju aktywnościach.  W tym czasie wspólnym warto zachwycić się widokiem swojego zwierzęcia w ruchu. Zauważyć jego szybkość, zwinność, ruch i siłę. Od takich refleksji i dużych potrzeb ruchu swoich pupili właściciele zaczynają poszukiwania sposobów na urozmaicenie tego czasu z psem. Właśnie to przyczynia się do wzrostu zainteresowania psimi sportami. Coraz częściej podejmujemy decyzję, aby „robimy coś” z psami, cieszymy się tym wspólnym, aktywnym czasem. 

Rodzaje psich sportów

Do grupy najpopularniejszych oraz najczęściej wymienianych sportów kynologicznych należą: agility, dog frisbee, dog trekking, flyball, obedience, psie zaprzęgi, sheepdog trials (sportowe pasienie) czy nosework.

Agility

To sport dla psów, w którym liczy się jak największa zwinność, sprawność i koordynację psa. Podczas zajęć z agility pies ma za zadanie pokonać tor z przeszkodami, trzymając się konkretnych zasad. Tor ten wymaga od psa pokonanie między innymi: slalomu, tunelu, mostków itp.  Pies i jego opiekun muszą przy tym ściśle ze sobą współpracować. Opiekun pokazuje psu, co ma robić, za pomocą poleceń, pochwał i gestów.

Dog trekking

Dog trekking opiera się na poruszaniu się z psem przypiętym na uprzęży, w terenie leśnym lub górskim.  Zawody w tej dyscyplinie odbywają się na trasach o długości od 10 do 50 kilometrów. Można jednak trenować tą dyscyplinę na dowolnej odległości. Warto zaczynać od krótkich spacerów i stopniowo wydłużając pokonywane trasy. To świetna forma aktywności zarówno dla nas jak i naszego czworonoga. Dobra kondycja to nie jedyne, co uda nam się wypracować, ponieważ największym plusem będzie silna więź, jaka buduje się między czworonogiem i jego właścicielem.

 Flyball

Jest to forma sportu drużynowego. Ma on charakter sztafety. Każdy z psów ma za zadanie pokonać tor przeszkód. Na jego końcu znajduje się specjalna wyrzutnia piłek. Aby uruchomić mechanizm, pies musi samodzielnie poruszyć dźwignię zwalniającą. Po wystrzeleniu piłki pies ma za zadanie złapać ją w pysk i biegnąc oddać właścicielowi. Po ukończeniu zadania przez jednego psa na trasę może wejść następny pies z drużyny. W tej konkurencji liczy się czas i precyzja.

Reklama

Obedience

Jest to forma sportu, która w polskiej wersji określana jest jako ,,sportowe posłuszeństwo”. Pies wykonuje zadania, zlecone przez przewodnika, w kolejności od najprostszego do najtrudniejszego, całość odbywa się na odległość. Istotnym w tej dyscyplinie sportu jest, aby wykonanie komendy było szybkie i precyzyjne. W tym sporcie podstawą jest maksymalne skupienie psa na przewodniku.

Psie zaprzęgi

To najstarsza dyscyplina sportów kynologicznych. Podczas ciągnięcia do sań muszę być przypięte min. 2 psy, a kierujący zaprzęgiem, czyli Musher jedzie na nich, biegnie za nimi albo obok nich. Psy otrzymują polecenia wyłącznie za pomocą głosu mushera. Zawody odbywają się w formułach: sprint od pięciu do dziesięciu kilometrów, średni dystans od trzydziestu do stu kilometrów albo na długim dystansie powyżej stu kilometrów. Takie zawody psich sportów odbywają się na śniegu. Mogą również odbywać się tzw. dryland, czyli zaprzęgi bez śniegu. Używa się wówczas zamiast sań wózki trzy lub czterokołowe. Psi sport jakim są zaprzęgi jest podzielony na kategorie i klasy ze względu na ilość i rasę uczestniczących psów.

Reklama

Nosework

Najczęściej myśląc o psim ciele myślimy o nosie i ogonie. Węch to najważniejszy zmysł u psa. Przeciętny człowiek ma około 5-6 milionów komórek węchowych, ukrytych w swoim nosie. Pies w zależności od rasy i wielkości potrafi mieć ich ponad sto milionów. W przypadku ras pracujących nosem, np. owczarki czy psy myśliwskie, mogą mieć ich aż dwieście milionów. Węch jest najlepiej rozwiniętym psim zmysłem. Wykorzystując tą niezwykłą zdolność możemy zapewnić naszemu pupilowi świetny sposób na ciekawą aktywność. Praca nosem jest również doskonałym sposobem na stymulację głowy naszego psa oraz zapewnienie mu zajęcia. Nosework buduje pewność siebie psa oraz pomaga nauczyć się skupienia i wyciszenia.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama