Czy konie i psy mogą się przyjaźnić?

Pewnie zastanawiałeś się czy pies i koń, nie tylko mogą się tolerować, ale nawet być szczerymi przyjaciółmi? Odpowiedź brzmi, oczywiście że tak. Może dlatego, że obydwoje potrafią fenomenalnie okazywać uczucia. 

Człowiekowi również łatwo jest pokazywać emocje względem swojego pupila – głaskanie,, drapanie po brzuchu oraz zabawa. Każdy kto posiada zwierzę i spędza z nim czas, może zaobserwować jak jego podopieczny okazuje uczucia.  

Okazywanie uczuć przez zwierzęta

Psy, na przykład, trącają nas nosem aby zwrócić na siebie uwagę. Lizanie natomiast traktują  jako formę całowania. Skakanie należy odbierać jako objaw entuzjazmu a pochylanie się jest oznaką zaufania. Na uwagę zasługuje fakt, że konie mogą również w ten sam sposób manifestować swoje uczucia.  Jak głoszą badania, jeśli koń chętnie do Ciebie podchodzi,  to daje do zrozumienia, że ​​podoba mu się Twoja obecność. Ponadto rumak okazuje szacunek, poprzez nieustanne zwracanie uwagi na każdy ruch swojego pana. 

My ludzie jesteśmy w stanie się wiele nauczyć od naszych zwierzęcych przyjaciół. Dlatego nie możemy zaprzeczyć, że tak jak i my kochają inne gatunki.  Sposób, w jaki psy i konie okazują  sobie swoje uczucia, przywodzi na myśl nasze relacje z nimi samymi. Wielokrotnie możemy być świadkami jak koń i pies witają się przyjaźnie. Można wtedy zauważyć ich podekscytowanie, gdy psiak z niecierpliwością podchodzi do konia w stajni, który w zamian pochyla się, by przywitać swojego przyjaciela. Właściciele konia i psa często są świadkami jak ich pupile często liżą się nawzajem, galopują, bądź okazują swoją sympatię na wiele innych sposobów.

Podobieństwa w zachowaniu podczas wspólnej zabawy

Podczas obserwacji wspólnych zachowań, możemy zaobserwować, że koń i pies prezentują analogiczny sposób zabawy. Mówię tutaj o bieganiu, tarzaniu się i zapasach. Psy zazwyczaj zapraszają innego czworonoga do zabawy, gdy jego przednie łapy są pochylone, a ogon postawiony i merdający. Co zaskakujące, niedawne badanie przeprowadzone przez grupę naukowców we Włoszech ujawnia, że ​​takie zachowanie inicjujące zabawę jest również analogiczne w przypadku koni.

Reklama

Dr Elisabetta Palagi i jej zespół z Uniwersytetu w Pizie przestudiował 20 filmów na Youtube przedstawiających bawiące się psy i konie. Analizowali każdy klip i szukali pewnych wzorców zachowań. Po dokładnym zbadaniu dr Palagi zdała sobie sprawę, że koń i pies wydają się   „zsynchronizowani ”. Dzięki temu są w stanie zrozumieć się wzajemnie w bezkonfliktowy sposób. 

Należy jednak pamiętać, że mimo działań ewolucji, nie każdy koń i pies są  w stanie się dogadać. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, gdy przyprowadzamy pierwszy raz psa do stajni. Nieodpowiednie podejście do zwierząt może zaowocować konfliktem a nawet tragedią.  Zapoznanie się ze sobą konia i psa należy przeprowadzić spokojnie i mieć pewność, że nasi przyjaciele czują się ze sobą komfortowo.

Reklama

Czy konie i psy mogą się przyjaźnić?

Zasadniczo zarówno konie, jak i psy są zwierzętami towarzyszącymi człowiekowi od setek lat. Konie i psy to zwierzęta stadne, więc naturalnym jest, że będą dobrze ze sobą współpracować. Oba gatunki mają długą historię służby ludzkości. Są znane jako ciekawskie, inteligentne i wysportowane zwierzęta. Być może najważniejszą ich cechą jest to, że pies i koń ewoluowali tak, aby nawiązać bliskie relacje z ludźmi. Dlatego przyjaźń między nimi jest jak najbardziej możliwa.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Czy pies wyczuwa chorobę?

Wiemy już, że psy są niezwykle wyczulone na zmiany zachodzące przed śmiercią, dzięki ich niezwykłemu [...]

Gra o psach – Petsbury

Współczesny hit internetowych gier, idealny dla miłośników czworonożnych przyjaciół ludzi. Okazuje się, że Petsbury potrafi [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama