Zęby u psa – wszystko co musisz wiedzieć o uzębieniu psa

Mimo tego, że nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, zarówno u ludzi, jak i u psiaków  dochodzi o wymiany zębów mlecznych na stałe. Kiedy pojawiają się u psiaka mleczne  zęby i kiedy następuje wymiana na stałe? Ile pies ma zębów? I jak właściwie wygląda prawidłowy zgryz u psiaka? Tego wszystkiego dowiecie się w  dzisiejszym artykule. Czytajcie dalej!  

Uzębienie psa – kiedy pojawiają się pierwsze zęby? 

Psy, tak samo jak ludzie, rodzą się bez zębów, ale pierwsze wyrastają już około 3 – 4  tygodnia życia psa. Jako pierwsze pojawiają się najczęściej siekacze. Mleczaki są najczęściej ułożone bardzo blisko siebie i są bardzo ostre. Zakłada się, że wszystkie zęby  powinny wykształcić się pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia. Ile zębów ma pies? Szczeniaki  mają 28 zębów mlecznych – 14 w szczęce i 14 w żuchwie.  

Wymiana zębów u psa – kiedy następuje?  

Wymiana zębów zaczyna się około 3 miesiąca życia psiaka. Trwa ona przez kilka  miesięcy, najczęściej do 6 – 8 miesiąca życia. Jednak wiek jest tutaj bardzo indywidualną kwestią, ponieważ u jednych osobników proces zaczyna się wcześniej, a u innych  później. Wymiana zaczyna się zwykle od siekaczy, następnie pojawiają się stałe zęby  przedtrzonowe i trzonowe.  

Podczas wymiany zębów mlecznych na stałe warto regularnie kontrolować stan jamy  ustnej zwierzaka. Powinno się wykonywać takie kontrole samodzielnie w domu. Jeśli pies  będzie do nich przyzwyczajony, nie będą stanowić większego problemu. Kiedy psiak  ukończy 4 miesiąc życia, powinniśmy dodatkowo wybrać się na konsultację u  weterynarza, by sprawdzić, czy nie rozwijają się wady zgryzu, które wymagałyby korekty.  Tak, u psów można korygować wady zgryzu! Weterynarz upewni się również, czy  wypadanie mleczaków przebiega zgodnie z planem. Następną wizytę można zaplanować na około 6 miesiąc życia psa.  

Niektóre rasy, szczególnie miniaturowe, mogą mieć problemy z wymianą zębów na stałe,  ponieważ często zdarza się, że mleczaki nie wypadają, a stałe zaczynają wyrastać.  Niestety taki stan skutkuje poważnymi problemami i może być przyczyną wad zgryzu.  

Reklama

Wymiana zębów u psa – kiedy psiak będzie miał pełne uzębienie? 

Pies powinien mieć pełne uzębienie już około 7 miesiąca życia. Jeśli zauważycie pewne  braki w uzębieniu, warto wybrać się do weterynarza, który zleci wykonanie zdjęcia  rentgenowskiego. Pozwoli to upewnić się, że zęby rozwijają się prawidłowo, a także, że  psiak ma zawiązki zębów, które po prostu pojawią się z opóźnieniem. 

Trzeba też upewnić się, czy nie mamy do czynienia z przetrwałymi zębami mlecznymi,  które są widoczne między stałym uzębieniem. Jeśli psiak będzie mieć problem z  przetrwałymi zębami, jednym ze sposobów na ich pozbycie się, jest podawanie  zwierzakowi twardszych smakołyków do gryzienia lub szarpaków.  

Reklama

Jeśli jednak takie metody nie przyniosą odpowiednich rezultatów, może się okazać, że  konieczne będzie chirurgiczne usunięcie zębów w gabinecie. Dzięki takiemu zabiegowi  stałe zęby będą w stanie wyrosnąć i zyskają dużo miejsca. Taki stan. Rzeczy może  również prowadzić do zbierania się resztek między zębami, które zaczną szybko gnić, co  wpłynie na odkładanie się płytki bakteryjnej i zapalenia przyzębia.  

Dorosły psiak ma aż 42 zęby – 22 w szczęce i 20 w żuchwie. Co ciekawe, ich liczba może  się nieco różnić w zależności od rasy psiaka. Niektóre psy posiadają więcej, inne mniej  stałych zębów.  

Każdy ząb składa się z korony, szyjki i korzenia. Są usadowione w szczęce w  pojedynczych rzędach.  

W dalszej części, z tyłu szczęki i żuchwy, znajdują się zęby trzonowe, przed nimi  przedtrzonowe. Z przodu znajduję się siekacze, a za nimi kły.  

Reklama

Jednak ważna jest nie tylko odpowiednia ilość zębów, ale przede wszystkim ich  odpowiednie dopasowanie i zdrowy zgryz. Prawidłowy zgryz kształtuje się w okresie  wzrostu, który jest dość newralgiczny pod tym kątem. W tym czasie mogą się bowiem  pojawić wady o podłożu genetycznym i wady nabyte, które nie są wrodzone, ale  uwarunkowane czynnikami środowiskowymi. Jakie czynniki zaliczają się do  środowiskowych? 

  • – czynniki żywieniowe
  • – czyli objawiające się niedoborami witamin i mikroelementów;
  • – czynniki behawioralne
  • – są związane między innymi z szarpaniem i gryzieniem  twardych przedmiotów. 

Uważa się, że prawidłowy zgryz to zgryz nożycowy (u niektórych ras dopuszcza się równiej zgryz cęgowy). Do zaburzeń w zakresie zgryzu zalicza się: przodozgryz i tyłozgryz.  Tylko weterynarz będzie w stanie ocenić prawidłowość zgryzu i może to zrobić wtedy,  kiedy proces wymiany zębów jest zakończony. Niemniej jednak im szybciej wykryjemy  wadę zgryzu u swojego pupila, tym szybciej i efektywniej będzie można wdrożyć leczenie.  Nieleczona wada zgryzu może dość poważnie obniżać komfort życia psa.  

Po wymianie zębów na stałe (przed oczywiście również!) bardzo istotne jest, by zadbać o  odpowiednią profilaktykę jamy ustnej. Regularne kontrole stanu zębów powinny być normą. Dodatkowo trzeba w jakiś sposób zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego.  Pies powinien mieć dostęp do gryzaków, ale warto również szczotkować mu zęby, lub zaopatrzyć się w specjalną pastę, którą wciera się w dziąsła. Pasta taka zapobiega  odkładaniu się kamienia nazębnego. Im wcześniej nauczymy psiaka, że mycie zębów jest  normalne, tym łatwiej będzie nam przeprowadzać taki zabieg, kiedy psiak juz podrośnie.  W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem, który na  pewno odpowiednio poinstruuje w kwestii odpowiedniego dbania o zęby psa.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Najbrzydsze psy świata

Najbrzydszy pies świata - zastanawialiście się kiedyś jaki psiak jest uważany za najbrzydszego na świecie? [...]

Dodaj komentarz

Reklama