Dlaczego pies jest idealnym zwierzęciem domowym?

Pies jest niezwykle inteligentny i bardzo lojalny wobec człowieka. Mają wspaniałą zdolność w wyczytywaniu emocji z ludzkich twarzy, a ich posiadanie dobroczynnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. 

PIES NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA:

Nie bez przyczyny pies zwykle określany jest mianem najlepszego przyjaciela człowieka. Nie ma drugiego takiego zwierzęcia, które będzie tak wierne i tak wpatrzone w swego właściciela jak pies. Zwierzę to ma w wielu przypadkach wspaniały wpływ na ludzi, z którymi żyje pod jednym dachem. Jest on głównym motywatorem do pewnych aktywności fizycznych. Chociażby zwykły spacer – jest to bardzo istotny moment w życiu psa. Służy on nie tylko do jego zaspokojenia jego potrzeb fizjologicznych, ale także dostarcza on zwierzęciu odpowiednie bodźce potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Spełniony czworonóg na każdym poziomie – psychicznym oraz fizycznym – ma w sobie wiele pozytywnych emocji, a jego zachowanie sprawia przyjemność właścicielowi. Każdy kto posiada to zwierzę bez wątpienia potwierdzi, że odczuwa radość gdy widzi jak jego pupil sprawia wrażenie szczęśliwego podczas zabawy piłką, patykiem lub ulubiona zabawką. Natomiast w trakcie gdy zwierzę domaga się pieszczot ze strony człowieka w wielu przypadkach wywołuje ciepłe uczucie w okolicy serca, bowiem psy mają tendencje do „przytulania” się do swojego ukochanego opiekuna.

MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI PSÓW:

Należy wiedzieć, że psy w sposób szczególny odpłacają się za miłość otrzymaną od człowieka. Czworonogi te wpływają na ludzi wyjątkowo i bardzo nietypowo. Ich niezwykłe właściwości powodują, że osoby posiadające psa mają zdecydowanie niższe ciśnienie krwi oraz cholesterol od ludzi nie będących opiekunami tych zwierząt. Okazuje się, że właściciele psów mają także silniejszy system odpornościowy dzięki temu rzadziej zażywają preparaty farmakologiczne oraz rzadziej odwiedzają lekarzy. Posiadanie czworonoga pomaga w powracaniu do zdrowia po chorobie (zaobserwowano, że u osób posiadających psa wzrasta wskaźnik przeżycia po zawale serca). Zwierzęta tego gatunku są wspaniałymi motywatorami i pomocnikami w rozwoju dzieci. Posiadanie psa pomaga ludziom (dużym i małym) w trudnościach na poziomie osobistym i społecznym. Pies nigdy nie ocenia człowieka, nie patrzy na jego wygląd zewnętrzny, wady, problemy. Dla tego zwierzęcia liczy się tu i teraz, a opiekun jest dla niego całym światem. Dzięki temu osoby cierpiące na choroby o podłożu psychicznym mają większe szanse, motywacje oraz siły do walki z problemem. Aktywnie spędzany czas z psem wzmacnia kondycję fizyczną człowieka. Dodatkowo w taki sposób umożliwia on zapoznawać nowe osoby. Często pies staję się pasją np. opiekun zaczyna brać ze zwierzęciem udział w różnego rodzaju szkoleniach, konkursach, wystawach. Obecnie jest mnóstwo tego typu aktywności, dzięki temu człowiek może nawiązać mocną więź z danym zwierzęciem, jak również zyskuje on ambitne hobby. Tym samym właściciel psa spędza wolny czas w sposób wartościowy i dzięki temu jest w stanie oderwać się od przyziemnego życia. 

Jednakże mimo wszystkich zalet posiadania psa jako zwierzęcia domowego, fakt ten ma również swoją ciemną stronę. Czworonóg ten jest wymagający. Dotyczy to kwestii jego żywienia, funkcjonowania (spacery niezależnie od warunków pogodowych), zdrowia (zwierzę może chorować, a jego leczenie bywa kosztowne) oraz czasu. Pies jest zwierzęciem potrzebującym towarzystwa człowieka, dlatego nie powinien być zostawiany samemu sobie i tylko w wyjątkowych chwilach mieć kontakt z właścicielem. Związane jest to ściśle z ich przeszłością, pochodzeniem. Czworonogi te wywodzą się od wilków, a ones są bardzo społeczne. 

Nie mniej jednak nie ma piękniejszej miłości od tej, którą pies potrafi ofiarować człowiekowi.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak długo żyją psy?

Ile lat żyje pies? Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak długo właściwie żyją psiaki. Często słyszy [...]

Dodaj komentarz

Reklama