LABRADOODLE CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Labradoodle, cockapoo i inne mieszańce popularny ras — co musisz wiedzieć o rasach hybrydowych?

Labradoodle, goldendoodle, golden dox, schnoodle, cockapoo, puggle to psy, na których punkcie zwariowała całe Stany Zjednoczone, a reszta świata powoli zaczyna tracić głowę. Czym są psie hybrydy? Co jest w nich takiego wyjątkowego? 

Labradoole to najpopularniejsza rasa psów hybrydowych. Jest to wynik połączenia dwóch znanych światu ras – labradora retrievera oraz pudla. W związku z jego uroczym wyglądem i coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa nie określa się go pospolitym mianem „kundla” czy też „mieszańca”. Wprost przeciwnie, labradoole to w obecnej chwili zwierzę nazywane jako „designer dog” i jest on rozmnażany w sposób celowy. Rasa ta stała się prekursorem w krzyżowaniu pudli z innymi czworonogami. W związku z tego typu praktyką powstało wiele nowych zwierząt, m.in.:

  • cockapoo – jest to mix pudla i cocker spaniela;
  • goldendoodle – mix pudla i golden retrievera;
  • schnoodle – mix pudla i sznaucera miniaturowego;
  • cavoodle – mix pudla i cavalier king charles spaniela;
  • roodle – mix pudla i rotweilera;
  • yorkiepoo – mix pudla i yorkshire terriera;
  • shihpoo – mix pudla i shih – tzu;
  • pomsky – mix pomeraniana i husky
  • maltipoo – mix pudla i maltańczyka;
  • poochon – mix pudla i bichon frisea;
  • ihasapoo – mix pudla i ihasa apso;
  • puggle – mix mopsa i beagle’a;
  • bulmastif– mix buldoga i mastifa
  • huskador– mix husky i labradora

Te rasowe mieszańce największą sławą cieszą się na obszarach Ameryki Północnej. Można powiedzieć, że w tym miejscu panuje pewien szał na psie hybrydy. Do jednej z nich należy schnoodle, który obecnie znajduje się w czołówce najczęściej kupowanych czworonogów w Stanach Zjednoczonych. To zwierzę powstało w wyniku krzyżówki pudla i sznaucera miniaturowego. Należy wiedzieć, że tak jak inne mieszańce, schnoodle nie jest traktowany jako pies rasowy przez żadną organizację kynologiczną. Okazuje się, że „potrzeba matką wynalazków” w związku z tym utworzono Amercian Canine Hybrid Club, który zrzesza wszystkich chętnych hodowców mieszańców. Oczywiście jak każda hybryda, wygląd zewnętrzny schnoodle’a różni się u poszczególnych osobników, dlatego też występuje on rozmaitych rozmiarach. Jednak mimo tak dużego zróżnicowania największym uwielbieniem cieszą się czworonogi o niewielkich rozmiarów, czyli takie, które ważą od 5 do 8 kg. Z kolei najbardziej popularną barwą schnoodle’i jest: czarno – srebrne, podpalane, łaciate, jednolicie białe, jednolicie czarne oraz wielorakie odcienie szarości bądź beżu.

Warto być świadomym, że różnorodność wśród mieszańców rasowych jest bardzo duża. Trudno jest przewidzieć przyszły miot wynikający z połączenia dwóch psów, różnych rasowo, a na dodatek w wielu przypadkach mocno odbiegających od siebie z wyglądu (wystarczy porównać mopsa i beagla).

NIEZWYKŁE DORGI KRÓLOWEJ ELŻBIETY II.

Świat usłyszał o psich hybrydach dzięki królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiecie II i jej dorgach. Czworonogi te były wynikiem połączenia dwóch znanych ras, mianowicie: welsh corgie pembroke z jamnikami. Co więcej, te zwierzęta wciąż są bardzo popularne na brytyjskim dworze królewskim i kilka osobników wciąż tam mieszka. Jednak największym punktem zwrotnym u tych zwierząt będącymi mieszańcami było upowszechnienie się alergii. Uczulenia pojawiające się u ludzi stały się przeszkodą do adopcji czworonogów, dlatego społeczeństwo zaczęło się interesować psami wykazującymi duże właściwości hipoalergiczne. Czworonóg niewywołujący reakcji alergiczny okazał się na wagę złota w sytuacji występowania potrzeby posiadania psa hipoalergicznego przez osoby niepełnosprawne. Zwierzęta asystujące i nieuczulające stały się motywacją do połączenia pudla z labradorem tym samym tworząc labradoodle’a. Obecnie to najbardziej znana psia hybryda na całym świecie. Aktualnie jest on trzecim miejscu pod względem sławy na terenie Stanów Zjednoczonych. Dlatego miłośnicy tej rasy starają się o to, aby została ona oficjalnie uznana przez American Kennel Club.

Reklama

Należy jednak wiedzieć, że pudle mają opinię jako rewelacyjne psy dla osób uczulonych. W związku z tym 58 czworonogów z 500 będących na liście American Canine Hybrid Club jako mieszańce są właśnie krzyżówkami pudla. Rasa ta ma doskonałe właściwości do przekazywania wielu wartościowych cech na przykład inteligencję, miłość do człowieka lub duży instynkt łowiecki. Dlatego też goldendoodle (czyli mieszańce golden retrievera i pudla) są bardzo cenione wśród miłośników łowiectwa. Istnieją też zwolennicy tego typu krzyżówek twierdzący, że łączenie pudli pozwala zapełnić niedostatki w temperamencie tych psów. Przez wiele osób zwierzęta te uznawane są za czworonogi przerasowione z lekko histerycznym temperamentem. Co więcej, u mieszańców tej rasy pojawiają się włosy o innej strukturze (zmieniają się one z wełnistej na falistą), tym samym stając się dużo wygodniejsze w utrzymaniu. Natomiast fakt niepojawiania się u tej rasy linienia utrzymuje się stale na tym samym poziomie.

MIESZAŃCE RASOWE NOWYM TRENDEM.

Moda na psie hybrydy wciąż rośnie. Dlatego cena za szczenię powoli osiąga ogromne wartości. Z kolei zakup czworonoga z rodowodem w Stanach Zjednoczonych to koszt rzędu tysiąca do kilku tysięcy dolarów. Natomiast tanie kundelki nie cieszą się tak dużym zamiłowaniem, w porównaniu do mieszańców hybrydowych (zwłaszcza że obecnie stają się one pupilami coraz większej liczby sławnych gwiazd). W związku z tym pojawiły się, głównie na Amerykańskim rynku, oryginalne pieski, o wyjątkowych nazwach i o nadzwyczajnym wyglądzie (na przykład yourkipoo lub puggle), które sprawiają, że ich opiekunowie mogą po części czuć się jak gwiazdy filmowe. Dlatego na obszarze Stanów Zjednoczonych pojawiają się jak grzyby po deszczu różne kluby integrujące ze sobą właścicieli hodowców i miłośników na przykład goldendoodle albo cavapoo. Taka sytuacja kompletnie nie wpływa na fakt, że powstałe potomstwo dziedziczy wybrane i pożądane cechy od dwojga rodziców. Należy wiedzieć, że mieszańce zyskują wybrane cechy charakteru oraz wyglądu zewnętrznego niezależnie od właścicieli i ich oczekiwań. Trudnym zadaniem jest więc ocena szczenięcia pod względem jego fizjonomii przed osiągnięciem przez niego dojrzałości. Niestety nieszczerzy hodowcy mieszańców pudli komplementują te zwierzęta jako psy nieliniejące. Tymczasem szczenięta pochodzące z takiego połączenia mogą sierść odziedziczyć od drugiego z rodziców (niekoniecznie od pudla). Dlatego zdarzają się sytuacje, że w jednym miocie na przykład schnoogle’i mogą pojawiać się osobniki posiadające różnorodną sierść, o różnej strukturze.

Reklama

CZY PSIE HYBRYDY SĄ ZDROWSZE OD PSÓW RASOWYCH?

Opiekunowie czworonogów są mocno przekonani, że ich mieszańce żyją dłużej i są zdrowsze od przeciętnego zwierzaka rasowego. Argumentują swoje wierzenia faktem, że wśród psów rasowych pojawia się około 300 chorób o podłożu genetycznym. Dolegliwości te są wynikiem hodowli i mieszania osobników blisko ze sobą spokrewnionych. Jest to trafne stwierdzenie, patrząc się na fakt pojawiania się danej choroby tylko u jednej z rasy. Tymczasem należy być świadomym, że połączenie dwóch ras mocno obciążonych dysplazją stawów biodrowych może wywołać efekt pogłębienia danej przypadłości wśród szczeniąt. Największym problemem wśród psich hybryd pochodzących z hodowli nastawionych wyłącznie na zysk jest to, że nie kierują swoich czworonogów na przeprowadzenie badań pod kątem diagnostyki na główne choroby genetyczne.

Dodatkowo hodowcy niekontrolowani przez psie organizacje bardzo często hodują zwierzęta w skandalicznych warunkach. W związku z tym przyszły właściciel nie jest w stanie sprawdzić jak żyło dane szczenię bądź czy jego rodzice rzeczywiście należą do psów posiadających rodowód. Natomiast cena czworonoga z takiej nieuczciwej hodowli w wielu przypadkach osiąga ogromne wartości, a zwierzę jest tylko zwykłym kundelkiem o wyjątkowej sierści.

SMUTNY LOS PSICH HYBRYD.

Los szczeniąt przychodzących na świat w hodowlach o niskich standardach jest smutny już od pierwszych chwil po narodzinach. Wiele szczeniąt, takich jak mieszańce pudla z labradorem, rodzi się w dużych pomieszczeniach (halach), w których znajduje się kolosalna ilość klatek metalowych. Są one zbyt wcześnie odbierane matkom i sprzedawane są do sklepów zoologicznych. Jest to bardzo okrutny proceder, ponieważ szczenięta są odseparowane od suki zbyt szybko, a najważniejszy okres związany ich prawidłowym rozwojem i socjalizacją spędzają w nieodpowiednich warunkach. W związku ze sposobem i miejscem ich życia przez fundamentalny okres młodzieńczy, psie hybrydy mogą nie do końca spełniać oczekiwania opiekunów odnośnie do idealnego czworonożnego towarzysza. Dlatego też mieszańce pudli mogą wykazywać duże kłopoty wychowawcze. Najczęściej spotykanymi negatywnymi zachowaniami jest ich nadmierna bojaźliwość, agresja lub lęk separacyjny.

MITY O HIPOALERGICZNOŚCI. 

Należy być świadomym, że historie o niealergicznych właściwościach na przykład labradoodle’i są zwyczajnym mitem. Zmienność pojawiająca się w obrębie sierści u potomstwa tego połączenia jest bardzo duża. Osobniki powstałe z krzyżówki labradora i pudla mogą być pokryte okrywą włosową o gładkiej strukturze lub szorstkiej, prostej bądź falistej czy chociażby kręconej. Niestety większość tych psich hybryd gubi swą sierść, ale zdecydowanie w mniejszym stopniu niż labradory. Okazuje się ze labradoole mają także mniej intensywny zapach. Jednak najważniejszą informacją jest ta, że nikt nie ma pewności na temat hipoalergiczności u danego osobnika. W trakcie powstawania tej krzyżówki, w pierwszym miocie tylko jeden szczeniak nie wywołał reakcji alergicznej u osoby mocno uczulonej. Z kolei w następnym miocie, z dziesięciu szczeniąt tylko trzy osobniki nie uczulały. Każdy przyszły opiekun czworonoga musi wiedzieć, że alergenem nie jest sierść zwierzęcia, lecz jego naskórek oraz ślina. W związku z tym warto przed zakupem psa, spędzić z nim trochę czasu, aby sprawdzić reakcję organizmu na dane zwierzę.

Reklama

AUSTRALIJSKIE HYBRYDY.

Na terenie Australii działa Australian Labradoodle Organization (ALA), organizacja, której głównym zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad hodowlami australijskich labradoodle’i. Prowadzi ona swój osobny rejestr związany z hodowanymi osobnikami i rasami. Jednak z upływem czasu zadecydowano, że ich psy będą mieszanką nie tylko pudla i labradora, lecz również cocker spaniela, irlandzkiego spaniela dowodnego i soft coated wheaten terriera. Co więcej, organizacja ta stwierdziła, że od roku 2004 labradoodle podlegające pod ich opiekę krzyżowane będą wyłącznie tylko między sobą. Taka decyzja sprawiła, że pula osobników biorących udział w hodowli i tworzeniu tej rasy została zamknięta.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Dodaj komentarz

Reklama