Jedyne dopuszczalne kolory buldoga francuskiego w legalnych hodowlach FCI.

Buldożek francuski to popularny piesek, który cieszy się powodzeniem wśród psiarzy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że prawidłowo umaszczonych psów jest bardzo niewiele. Standard umaszczenia wyznacza Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale).


Prawidłowe kolory buldogów francuskich

Pręgowane – to umaszczenie to tzw. wzór tygrysi. Tworzą go pręgi, czyli ciemniejsze pasy, które znajdują się na płowym „tle”. Płowy kolor musi być widoczny między pręgami. Możliwe jest występowanie czarnej maski, czyli ciemniejszego pyszczka. Dopuszczone są również niewielkie białe znaczenia.

Płowe – to jednolite umaszczenie psa, od jasnego do ciemno-płowego. Możliwe są rozjaśnienia w stylu podpaleń na dolnych partiach ciała. Może występować czarna maska i jest preferowana, ale akceptuje się również osobniki bez maski. Dopuszcza się niewielkie białe znaczenia.

Pręgowane z umiarkowaną lub dużą ilością bieli – biel rozmieszczona równomiernie na całym ciele. Tolerowane są nieliczne plamy pigmentu na skórze.

Płowe z umiarkowaną lub dużą ilością bieli – biel rozmieszczona równomiernie na całym ciele. Tolerowane są nieliczne plamy pigmentu na skórze. W tym wypadku nos musi być zawsze czarny. Niedopuszczalny jest nos brązowy, czy błękitny. Dopuszczone są również psy białe, z czarną oprawą oczu i czarnym nosem. Nie są jednak popularyzowane ze względu na ryzyko głuchoty.

Reklama

Zabronione kolory buldogów, niosące ryzyko choroby

Niebieskie, szare, czarne z podpalaniem i odmianami. To kolory, które nie są dopuszczone do hodowli i wystawiania na wystawach FCI. Pieski o takim umaszczeniu mają geny, które mogą sprzyjać chorobom. Buldogi francuskie już wystarczająco są obciążone schorzeniami skóry, oczu i układu oddechowego. Dodatkowo ich budowa jest specyficzna. Pieski w kolorach zabronionych mogą przekazywać geny, nie tylko w pierwszym pokoleniu, ale i w kolejnych powodując między innymi głuchotę i całkowitą ślepotę.

Reklama

Jeśli zdecydujesz się na buldożka francuskiego, sprawdź hodowlę, z której kupujesz pieska. Jeśli upierasz się przy niedopuszczalnym kolorze, pomyśl o psiaku i jakości jego życia. A jeśli i to Cię nie przekonuje, to pomyśl, jaki będzie stan Twojego portfela, kiedy będziesz musiał zacząć psiaka leczyć.

Obrazek pochodzi ze strony: https://www.facebook.com/I-Bulldog-di-Vivaia-258935890799370/

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

4 myśli na temat “Jedyne dopuszczalne kolory buldoga francuskiego w legalnych hodowlach FCI.

  1. Ten zwiazek FCI do niczego mi nie jest potrzebny mam psa takiego jaki mi sie podoba ich zdanie wogole mnie nie intetesuje

Dodaj komentarz

Reklama