Kuweta dla psa? Czy pies może załatwiać się do kuwety? – Odpowiadamy.

Psia toaleta- nowoczesne wyposażenie współczesnych domów czy fanaberia leniwych właścicieli?

Oferta związana z akcesoriami dla zwierząt jest coraz mocniej rozbudowana. Aktualnie asortyment sklepów zoologicznych posiada wiele akcesoriów odpowiednich dla psów i kotów. Jednym z takich przedmiotów jest kuweta, która wchodzi w skład wyprawki także dla psów. Wiele osób zastanawia się, czy taki przedmiot jest odpowiedni dla jego pupila, czy to tylko zupełnie nieprzydatny gadżet.

Większość osób kojarzy kuwetę jako kocie akcesorium. To najważniejszy element wyposażenia domu, w którym żyje kot. Jednak okazuje się, że obecnie w sklepach zoologicznych można spotkać także kuwety specjalnie stworzone dla psów. Produkt ten dostępny jest w wielu rozmiarach, wzorach czy też kolorach. Dlatego można je bez problemu dopasować do wnętrza i przestrzeni danego mieszkania, jak również do wielkości zwierzęcia. Można nabyć kuwety specjalnie stworzone do umiejscowienia ich w rogach pokoju bądź posiadają one specjalne, wykładane maty lub są wyścielone imitacją trawy. Co więcej, sklepy proponują także profesjonalny żwirek dla psów. 

Dlaczego właściciele decydują się na kuwetę dla psa?

Wielu opiekunów czworonogów postanawia zakupić kuwetę, ponieważ ich zwierzę pozostaje przez bardzo długi czas samo w domu. Również motywują swój wybór troską o zdrowie psa, zwłaszcza w chłodne, wietrzne oraz bardzo deszczowe czy śnieżne dni. Także często spowodowane jest to obawą przed pobrudzeniem się futra czworonoga (co równoznaczne jest z koniecznością częstego kąpania zwierzęcia). Okazuje się, że część właścicieli psów boi się o stan sierści pupila podczas jego spaceru, a głównie obawa ta związana jest z rasami wystawowymi. Zakup kuwety bardzo często motywowany jest niechęcią i brakiem czasu na wyprowadzania zwierzęcia na spacer, bądź dużymi problemami z zachowaniem przez niego czystości w domu. 

Kuweta dla psów a nauka czystości.

W wielu przypadkach sprzęt tego typu wydaje się najlepszym sposobem na naukę szczenięcia załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Zwłaszcza osobom nieposiadających jakiekolwiek doświadczenia na ten temat. Nic bardziej mylnego. Ten sposób postępowania może wpłynąć na zwierzę w zupełnie inny sposób. Mianowicie, szczenię będzie miało problemy ze zrozumieniem zasad w oddawaniu moczu na zewnątrz. Stosowanie w tej nauce kuwety dla psów może zdecydowanie opóźnić jego cały proces nauki.

Reklama

Natomiast w kwestii dorosłych osobników, kuweta stosowana jest najczęściej u psów należących do małych ras takich jak yorkshire terrier lub maltańczyk. Kuweta dla yorka to najczęściej wybierane akcesorium związane z toaletą dla czworonogów. Zwykle opiekunowie małych pupili tłumaczą swój zakup problemami podczas nauki zwierzęcia zachowania czystości w domu. Jest to ściśle powiązane z koniecznością pozostania szczeniąt małych ras dłużej przy matce (eksperci mówią o minimum 12 tygodniach), jak również z ich dużo szybszą przemianą materii. Jednak nie oznacza to, że rasy takie jak chihuahua bądź yorkshire terier nie są w stanie załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych podczas spaceru lub w przydomowym ogrodzie.

Jak nauczyć psa sikać do kuwety?

W momencie, gdy właściciel zmuszony jest zakupić kuwetę dla psa, pojawia się problem w postaci – jak przekonać czworonoga do korzystania z niej w trakcie wydłużonego pobytu w domu. Najlepszym sposobem w trakcie oswajania zwierzęcia z nowym wyposażeniem warto wyłożyć do jego środka kawałek materiału (np. ręcznika) nasączonego jego moczem lub odchodami. Również można w tym celu wykorzystać różnego rodzaju oferowane przez sklepy zoologiczne produkty, których głównym zadaniem jest wyznaczanie psu miejsca do załatwiania swych potrzeb fizjologicznych.  

Reklama

Należy być świadomym, że korzystanie przez czworonoga z kuwety może nastąpić nawet po upływie kilku miesięcy nauki i oswajania się z nią. Przyzwyczajanie do tego typu czynności niczym się nie różni od innych rodzajów tresury. Ważne jest, aby pies spożywał posiłki i pił wodę w regularnych odstępach czasu w ciągu całej doby. Następnym krokiem jest wpuszczanie go w odpowiednim momencie do kuwety i wydania mu właściwej komendy.

Kuweta dla psa – opinie.

Większość behawiorystów w tej kwestii wygłasza takie samo zdanie. Mianowicie połączenie typu- pies i kuweta to nie najlepsze rozwiązanie. Dlaczego ich stanowisko jest właśnie takie? Stosowanie akcesoriów tego typu jest korzystne tylko i wyłącznie dla właścicieli psów, a nie samych zwierząt. Czworonóg, aby mógł w pełni cieszyć się prawidłowym zdrowiem emocjonalnym, jak również zaspokajać wszystkie swoje potrzeby oraz realizować zachowania typowe dla gatunku- potrzebuje bezpośredniego kontaktu z innymi czworonogami oraz ludźmi. Dodatkowo same spacery nie służą tylko do zachowania czystości psa w domu, lecz również do dużej stymulacji jego umysłu poprzez węszenie czy też szukanie. Także aktywność ruchowa wpływa dobrze na mózg czworonoga, a tym samym na jego zachowanie. Zwierzę pozbawione spacerów, może zacząć sprawiać wiele problemów, nie tylko związanych z oddawaniem swoich potrzeb fizjologicznych w domu.

Wiele psów posiada osobiste preferencje związane z podłożem, na które oddają mocz bądź kał. Takie upodobania bardzo trudno zmienić w późniejszym czasie. Dlatego trzeba być świadomym, że szczenię nauczone sikać na trociny lub żwirek, może nie chcieć robić tego na trawę czy też ziemię. Tym samym może dojść do sytuacji, że zwierzę będzie wstrzymywało cały proces wypróżniania w trakcie spaceru, do momentu jego powrotu do domu.  

Jeżeli czworonóg od samego początku wykazuje problemy z trzymaniem moczu, może być wynikiem zwyczajnego błędu wychowawczego. Dlatego w takiej sytuacji łatwiej jest nauczyć go załatwiania się podczas spaceru na dworze aniżeli do domowej kuwety.

Reklama

Istnieje duże ryzyko, że pies nie zrozumie całego procesu korzystania z kuwety w domu. Nie będzie on w stanie wydedukować, że jest to tymczasowe rozwiązanie i może on okazywać w późniejszym czasie chęć wypróżniania się w innych częściach domu, poza nią.

Opiekunowie, którzy stosują psią kuwetę w okresie jesienno- zimowym znacznie ograniczają liczbę i długość spacerów. Takie rozwiązanie może wywołać duże lęki u czworonogów m.in. związane z hałasami dochodzącymi z otoczenia czy też zapachami pochodzącymi od ludzi lub innych zwierząt. Wszystkie te problemy mogą doprowadzić do tego, że pies nie będzie skory do wychodzenia na spacery, jak również do poważnych zaburzeń na tle nerwowym, a także problemów behawioralnych.

Kiedy można stosować kuwetę dla psów?

Zdarzają się takie sytuacje, że używanie takiego sprzętu przez pupilów jest odpowiednie w momencie, gdy zwierzę nagle zaczyna brudzić w domu w wyniku pewnych chorób, starości, przebywania na kwarantannie bądź jego stan fizjologiczny uniemożliwia korzystania ze spacerów. Jednak należy wiedzieć, że dorosły pies siusiający w domu może cierpieć z powodu problemów związanych z układem moczowym albo cukrzycą. To samo dotyczy nagłego oddawania kału. Takie zwierzę może mieć problemy trawienne, chorobę jelit, a nawet zapalenie stawów. Dlatego w takich sytuacjach opiekun musi odnaleźć przyczynę takiego stanu, a kupno kuwety nie eliminuje tych problemów, lecz jedynie może je pogłębić. Warto więc  w takim przypadku wybrać się z psem na spotkanie z lekarzem weterynarii, w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Okazuje się, że w momencie, gdy dorosły czworonóg zaczyna brudzić w domu, może mieć także problemy natury psychologicznej. W takiej sytuacji warto poszukać przyczyny takiego zachowania, a nie przyuczać zwierzę do załatwiania się w kuwecie znajdującej się w domu.

Reklama
Reklama

Dlatego warto pamiętać, że stosowanie takiego sprzętu jest akceptowane tylko w momencie gdy zwierzę jest już na tyle stare, że wychodzenie na spacery sprawiają mu ogromne problemy (pies ma duże trudności z poruszaniem się). To samo dotyczy czworonogów mocno schorowanych, z obniżoną odpornością – gdy pogoda panująca na zewnątrz może zdecydowanie pogorszyć ich zdrowie. Również stan zdrowia opiekuna (np. ciężka choroba) może stanowić motywację do zakupu kuwety dla psa.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Przydomek hodowlany

Jeśli zamierzasz prowadzić hodowlę albo przynajmniej interesujesz się tym tematem, warto wiedzieć, że przed doczekaniem [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Kuweta dla psa? Czy pies może załatwiać się do kuwety? – Odpowiadamy.

  1. Po niecałym miesiącu nauki czystości byłam bliska rozpaczy. Szczeniak paskudził gdzie popadnie po całym mieszkaniu. Byłam świadoma, że w końcu gdzieś też będzie musiał się załatwiać pod naszą nieobecność (praca czy zakupy) albo kiedy nie damy rady wyjść z potrzebą „na już”. Kupiliśmy taką kuwetę https://canilove.pl/pl/p/Ramka-do-podkladow-chlonnych-Dry-Paws-58x61x4/2461 i sprawdziła się super –zaciekawiła, a niski próg ułatwił wchodzenie krótkim łapkom. Znakomita w nauce czystości. Uffff xD !!!Teraz z niego spory pies, a z powodzeniem z niej korzysta kiedy nie możemy z nim wyjść. Leciutka, prosta, nie ślizga się, łatwo ją umyć a podkłady są superchłonne. Wszystko odbywa się sprawnie i czysto – na szczęście :)Polecam!
    Oczywiście nie stosujemy jej kiedy nie ma takiej potrzeby, ale uratowała nas niezliczoną ilość razy. Moi rodzice mają schorowanego psa staruszka i bez kuwety byłby toaletowy koszmar.

Dodaj komentarz

Reklama