Zdziwiony właściciel pyta: Czy mój pies umie kłamać?!

Kochamy nasze psiaki, i tak jak rodzic nie może uwierzyć gdy dziecko zrobi coś złego, tak i opiekun psiaka widzi w nim samo dobro. Czy jest jednak inna strona medalu? Jeśli macie psiaki na pewno wiecie jakimi spryciarzami potrafią być kiedy chcą coś osiągnąć.

Ciekawą sytuacje opisuje na reddicei użytkownik u/Jthundercleese. Do sytuacji o której pisze doszło podczas zabawy w parku. Jak opisuje właściciel.

„Byliśmy w parku, jest tu bardzo popularna piłka którą kilka psów w tym mój uwielbiają. Mój psiak miał ją przez chwilę, biegał z nią, jednak w końcu ją zgubił. Piłkę złapał inny z bawiących się psów. Nazwijmy do Richard.

Mój pies zatrzymał się. Uszy przechyliły mu się do przodu a czoło zmarszczyło, po tym poznać że myśli. Rzucił okiem na okolicę i złapał najbliższy patyk. Cały czas trzymając się blisko Richarda, który teraz miał popularną piłkę, mój psika zaczął rzucać, odbijać i bawić się patykiem. Zwykle nie bawi się w ten sposób. Po 20 sekundach jego zabawy, psiak z popularną piłką Richard, zauważył 'nową, widocznie fantastyczną zabawkę'. Upuścił popularną piłkę. A mój psiak bez najmniejszego zawahania, złapał piłkę i zostawił Richarda z nudnym patykiem którego najwyraźniej wcale nie chciał. Czy mój psiak właśnie okłamał Richarda?”

Ta zabawna historia pokazuje nam jak bardzo zdeterminowane potrafią być psy kiedy chcą coś dostać. Niektórzy z komentujących proponują psiakowi karierę w handlu. Jest to świetny przykład psiej zaradności, jednak nie jedyny. Przykładowo mój pies, mieszaniec w typie szpica średniego, potrafi manipulować do perfekcji. Kiedy chce wyjść albo ma ochotę na smaczka, idealnie wykonuje wszystkie komendy. Z drugiej strony kiedy nic nie chce, potrafi perfekcyjnie udawać że nie słyszy komend. Założę się że wasze psiaki też potrafią nieźle dać w kość.

Psy potrafią „Oszukiwać taktycznie”

Te triki stosowane przez naszych pupili świadczą nie tylko o ich inteligencji ale również abstrakcyjnym myśleniu i motywacji do osiągania celów. Jak twierdzą niektórzy z behawiorystów – „Psiak zrobi to co daje mu najwięcej korzyści. Dlatego tak dobrze się je trenuje”. W tym konkretnym przypadku psiak był zmotywowany do odzyskania popularnej piłki. Zrobił więc co tylko mógł by odzyskać najlepszą zabawkę w parku.

Jednak są również naukowe dowody. w 2017 roku opublikowano badania które pokazują że psy potrafią modyfikować swoje zachowanie i stosować oszustwa taktyczne.

Reklama

Podczas badań nauczono 27 psów, by rozróżniały dwie kobiety. Obie pokazywały psu smakołyk, a kiedy poprawnie wskazał w której ręce jest smaczek jedna z nich dawała go psu, podczas gdy druga pokazywała smakołyk i chowała go do kieszeni. Ponad połowa psów zdała sobie sprawę z tego że i tak nie dostaną od niej smakołyka. Kiedy kobieta prosiła o pokazanie w której ręce jest smakołyk, psiaki specjalnie pokazywały drugą rękę.

Jak więc widzimy nasze psiaki są bardzo sprytne, co czyni je jeszcze większym skarbem w naszych rodzinach!

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Sprytny uciekinier.

Sprytna ośmiornica nowozelandzka o nazwie Inky, wymknęła się ze swojego zbiornika z Narodowego Akwarium w [...]

Dodaj komentarz

Reklama