Koralowce kapitulują w konfrontacji z zanieczyszczeniami.

Ponad 2000 naukowców i decydentów zjednoczyło się w liście skierowanym do premiera Australii Malcolma Turnbella, wzywając go do natychmiastowego podjęcia działań w celu agresywnego zmniejszenia śladu węglowego Australii w celu spowolnienia lub odwrócenia procesu cofania się Wielkiej Rafy Koralowej. Wołanie o pomoc w imieniu milonów istnień nastąpiło po 13. Międzynarodowym Sympozjum na temat Rafy Koralowej. Wydarzenie odbyło się w Honolulu na Hawajach w 2016 roku.

W tym roku zanotowano najgorsze w historii blaknięcie rafy koralowej. Uważa się, że ponad 90% Wielkiej Rafy Koralowej jest obecnie wyblakłe. Dodatkowo szacuje się, że 50% raf na całym świecie zostało uszkodzonych przez „czynniki lokalne lub globalne” – sugeruje Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Rafami. Czynniki, które przyczyniają się do bielenia raf koralowych, obejmują nadmiar gazów węglowych, transport paliw kopalnych, nadmierną ekspozycję na światło słoneczne, spływ rolniczy i pogłębianie portów.

Proces bielenia rozpoczyna się, gdy coś w środowisku, na przykład wyższa temperatura wody, oddziałuje na koralowiec. Wynikiem tego jest wydalanie przez niego maleńkich fotosyntetyzujących glonów zwanych zooksantellami. Bez tych glonów koralowiec zmienia kolor z barwnego i żywego na prawie biały. Wyblakły koral jest jeszcze bardziej wrażliwy na czynniki zewnętrzne i często umiera.

Wielka Rafa Koralowa, położona u wybrzeży północno-wschodniej Australii, to największy system raf koralowych na naszej planecie. Wspiera ogromną różnorodność życia i można go nawet zobaczyć z kosmosu. Nie można dopuścić aby te najbardziej różnorodne ekosystemy zniknęły z powierzchni oceanów.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama