Prawidłowe żywienie zwierząt - pies i kot

Prawidłowe żywienie zwierząt – klucz do długiego i zdrowego życia czworonożnych przyjaciół

Zdrowie i dobrostan naszych domowych zwierząt, takich jak psy i koty, zależą od wielu czynników, w tym ich genetyki, usposobienia, zwyczajów, a także odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Wśród tych czynników jest także punkt, który codziennie jest w życiu naszych pupili. Żywienie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu im długiego i zdrowego życia.

Jako opiekunowie zwierząt, mamy ogromny wpływ na dietę naszych czworonożnych towarzyszy, co jest zarówno przywilejem, jak i odpowiedzialnością. W jaki sposób możesz zagwarantować im zbilansowane posiłki?

Znaczenie zbilansowanej diety w życiu psów i kotów

Żywienie jest fundamentem dla rozwoju, kondycji i ogólnego zdrowia Twojego zwierzaka. Zwróć uwagę, aby dieta była dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę m.in. gatunek, rasę, wiek, styl życia, stan zdrowia i specyficzne wymagania. Dobrze zbilansowane posiłki dostarczą im niezbędnych składników energetycznych, budulcowych oraz regulujących metabolizm i funkcje życiowe. Odpowiednia dieta może również zapobiegać niektórym schorzeniom i wspomagać leczenie innych, a także przyspieszać rekonwalescencję.

Kluczowe aspekty żywienia zwierząt

W kontekście żywienia zwierząt domowych istnieje kilka istotnych kwestii, które wymagają szczególnej uwagi. Przede wszystkim, nie karm psów i kotów ludzkim jedzeniem, a tym bardziej pozostałościami z Twoich posiłków, np. po obiedzie. Różnice anatomiczne i fizjologiczne między zwierzętami a ludźmi są znaczące, dlatego takie posiłki mogą być dla nich szkodliwe, a w niektórych przypadkach bardzo niebezpieczne. 

Co więcej, ludzkie przekąski, tj. chipsy, paluszki również mogą być zagrożeniem dla zwierząt. Zawierają w sobie bardzo dużo soli, która potrafi doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. Przykładowo duży pies (ok. 35 kg) może zjeść maksymalnie 1 gr soli dziennie. Zatem jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie psa kiełbasą, serem, fast foodami, to jego organizm może zareagować gwałtownymi wymiotami i biegunką. Może to również skutkować zatrzymaniem wody w organizmie czy zaburzeniami neurologicznymi. W skrajnych przypadkach, gdy psiak zje 5-10 łyżeczek soli, dojdzie do ostrego zatrucia, które skutkuje uszkodzeniem nerek, mózgu i przewodu pokarmowego, a nawet śmiercią. Podobnie działają również cebula, czosnek, ostra papryka czy gałka muszkatołowa. Natomiast w kociej diecie nie powinno być również szczypioru, oregano, majeranku czy estragonu.

Optymalna dieta zwierzęcia powinna zawierać zbilansowane składniki, takie jak węglowodany, lipidy, białka, witaminy i minerały, dostosowane do ich specyficznych potrzeb.

Reklama

Czy gotowa karma to dobry wybór?

Jeśli zastanawiasz się, czy gotowe karmy są wystarczające dla zwierząt, rozwiewamy Twoje wątpliwości. Odpowiedź brzmi tak, pod warunkiem, że wybrany przez Ciebie produkt jest wysokiej jakości i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Takie żywienie zapewnia zbilansowaną dietę.

Wbrew powszechnym przekonaniom, psy i koty są monodietetykami i nie potrzebują dużej różnorodności w swojej diecie. Regularne i jednolite posiłki są dla nich korzystniejsze, a zbyt częste zmiany mogą prowadzić do problemów trawiennych.

Reklama

Woda to podstawa

Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej wody. Nawodnienie organizmu jest tak samo ważne dla zwierzaków, jak i dla ludzi. Nie zapominaj o tym również zimą.  Nasi pupile mogą pić taką wodę, jak my – kranową, filtrowaną, przegotowaną czy źródlaną. Nie podawaj psu wody wysoko zmineralizowanej. Wysokość stężenia minerałów dostosowana jest do zdrowych ludzi, natomiast dla zwierząt jest to zbyt duża dawka. Skutkiem tego może być odkładanie się minerałów w nerkach, co wpłynie na powstawanie kamieni nerkowych. Pamiętaj także, aby miska zwierzaka była zawsze czysta. Warto wymieniać wodę, która stoi w misce dłużej niż 12 godzin. 

Dobry skład w rozsądnej cenie

Maxi Zoo, lider w branży sklepów dla zwierząt, od ponad dekady wspiera opiekunów zwierząt w zapewnianiu ich podopiecznym zdrowego odżywiania. W asortymencie sklepów znajdziesz bogaty wybór karm dla zwierząt, w tym ekskluzywne marki dostępne tylko w Maxi Zoo o bardzo dobrym składzie, tj. Real Nature, Select Gold, Premiere czy Naturally Good. Klientom oferowana jest nie tylko szeroka gama produktów, ale także fachowe doradztwo pracowników, którzy służą pomocą w doborze odpowiedniego pożywienia dla zwierząt. Maxi Zoo wyróżnia się również atrakcyjnymi promocjami i rabatami, które można śledzić zarówno na stronie internetowej pod adresem https://www.maxizoo.pl/promocje-oferty/, jak i poprzez aplikację Maxi Zoo.

Prawidłowe żywienie zwierząt domowych jest niezwykle ważne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Jako opiekunowie, powinniśmy być świadomi potrzeb żywieniowych naszych czworonożnych przyjaciół i dostarczać im zbilansowane, specjalnie dla nich przygotowane posiłki. Pamiętajmy, że miłość do naszych zwierząt wyraża się nie tylko poprzez czułość, ale także poprzez dbałość o ich zdrowie i żywienie.


Maxi Zoo weszło na polski rynek w 2012 roku i od tego momentu jest najprężniej rozwijającą się siecią sklepów dla zwierząt w naszym kraju. W 2021 roku Maxi Zoo Polska po raz 7 zdobyło tytuł: „NAJLEPSZY SKLEP STACJONARNY” w konkursie TOP FOR DOG 2021 stając się ponownie numerem 1 wśród sklepów dla zwierząt oraz po raz pierwszy otrzymało nagrodę za najlepszą inicjatywę społeczną „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” za akcję z bransoletką. Aktualnie spółka posiada 118 sklepów w większych i mniejszych i miastach w Polsce. W 2019 roku sieć rozpoczęła sprzedaż online i otworzyła sklep – www.maxizoo.pl. W 2022 roku sieć uruchomiła własną aplikację dla Klientów, z programem Friends oraz specjalnymi ofertami. Maxi Zoo jest częścią Grupy Fressnapf, która działa w 14 krajach europejskich, głównie pod szyldem Maxi Zoo. Pozycję marki w Polsce potwierdza uzyskany tytuł „Wielki Modernizator 2022”, “Brylant Polskiej Gospodarki 2022”, “Gepard Biznesu 2022”, nagroda w kategorii “Ekspansja Sieci Handlowej 2022” przyznana w konkursie PRCH RETAIL AWARDS 2022, nagroda “Złoty Laur Klienta 2023-2024″, nagroda “e-Laur Klienta 2010-2022″, wyróżnienie w rankingu „Gazele Biznesu 2023” oraz wyróżnienia “Diamenty Forbes’a 2023”, a także “Innowacyjna Sieć Roku” oraz “Promocja Roku”, które zostały przyznane w plebiscycie BLIX AWARDS. W każdym ze sklepów można znaleźć w ofercie ponad 8000 produktów znanych firm w przystępnych cenach oraz produkty marek dostępnych wyłącznie w tej sieci (karmy i akcesoria): Premiere, Select Gold, Real Nature czy Dogs Creek.

Reklama

Filozofia marki i cały koncept biznesowy sieci został oparty na wartościach, u podstaw których leży przekonanie, że „Zwierzęta wzbogacają nasze życie dzień po dniu i to jest to, co nas łączy”. Konsekwentnie realizując tę ideę, sieć prowadzi aktywne działania na rzecz zwierząt. Od początku działalności w Polsce, Maxi Zoo angażuje się w szereg charytatywnych akcji społecznych oraz pomaga bezdomnym zwierzętom. Współpraca ze schroniskami, wolontariat, wsparcie odpowiedzialnej adopcji, współpraca z GOPR, OTOP czy Strażą dla Zwierząt to m.in. główne działania CSR firmy w Polsce.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Informacja Prasowa

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama