Jak dobrać szelki dla psa

Szelki dla psa są polecane zwłaszcza dla tych czworonogów, które źle znoszą obrożę. Właściele psów decydują się na szelki, ponieważ są one znacznie lepiej tolerowane i nie obciążają szyi tak jak obroża. Najpopularniejsze są szelki dla dużych psów, które pozwalają również na lepszą kontrolę nad psem i są bezpieczniejsze, ponieważ nie powodują obrażeń podczas ciągnięcia. Sprawdź, jakie są zalety, wybierając szelki dla psa.

Jakie są zalety noszenia szelek przez psa

Szelki dla psa zapewniają lepszy rozkład sił na ciele psa, zapewniając mu większy komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów. Poza tym szelki pozwalają na lepszą kontrolę nad psem, mogą zapobiegać zadławieniu i zmniejszyć ryzyko ucieczki, zwłaszcza u psów energicznych, które lubią ciągnąć na smyczy. Szelki są również trudniejsze do ściągnięcia i idealnie nadają się do szkolenia psów, podczas spacerów i innych aktywności.

Czy szelki dla psa są zdrowe

Niektórzy właściciele psów uważają szelki dla psów za absolutnie obowiązkowe. Inni natomiast twierdzą, że uczą one ciągnięcia na smyczy, powodują zniekształcenia kręgosłupa, a opiekun nie może kierować zwierzakiem.

Nie można zaprzeczyć, że pies, który ciągnie, będzie czuł się bardziej komfortowo w uprzęży niż w obroży. Nie oznacza to jednak, że będzie bardziej ciągnął – wiele psów napiera do przodu, także dusząc się i kaszląc w obroży czy nawet chodząc w kolczatce lub dławiku. Zwierzęta ciągnące za obrożę są narażone nie tylko na zadławienie, ale także na obrażenia kręgosłupa i tchawicy, a częste ciągnięcie okolicy szyi może prowadzić do uszkodzenia tarczycy.

Z tego powodu obroże ściskające psa za szyję są coraz częściej odradzane opiekunom psów ras małych, które są szczególnie narażone na zapadanie tchawicy. Szelki będą lepszym wyborem dla psów mających problemy z ciśnieniem, ponieważ ucisk na naczynia krwionośne szyi może być powodem wzrostu ciśnienia krwi w gałkach ocznych. Dlatego jeśli pies zakrztusi się obrożą i zakaszle, zdrowsze będzie wyprowadzanie go w uprzęży.

Szelki bezuciskowe sprawdzą się podczas krótkich spacerów jak i długich wędrówek z psem. Szelki zapewniają również większy komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie transportu psa w samochodzie.

Dobrze dobrane szelki mogą być odpowiednie dla szczeniąt, np. szelki typu „easy walk”. Warto jednak wprowadzać szelki stopniowo, aby przyzwyczaić szczenię do nowego gadżetu i stosować je zamiennie z obrożą.

Kup także: preparaty na pchły i kleszcze

Reklama

Jak dobrać rozmiar szelek dla czworonoga

Wybór szelek jest bardzo ważny, ale najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru do psa. Jak dobrać idealny rozmiar szelek, aby zapewnić psu należyty komfort? Aby wybrać rozmiar szelek, musisz zmierzyć swojego psa: możesz zmierzyć obwód klatki piersiowej psa tuż za łopatkami, dodać 3 cm dla swobody ruchu i porównać z tabelą rozmiarów producenta. Upewnij się, że uprząż nie jest ani zbyt luźna, ani ciasna. Pamiętaj! Wygodne szelki dla psa są niezbędne, aby zapewnić psu odpowiednie warunki do aktywności fizycznej.

Kiedy zdecydować się na szelki dla psa

Warto wybrać szelki dla psa, szczególnie jeśli nasz pupil lubi ciągnąć smycz podczas spaceru. W tym przypadku sprawdzą się znacznie lepiej niż obroża, która może być po prostu niewygodna dla zwierzęcia. Będą odpowiednie także w początkowym okresie życia psiaka, gdy uczony jest wychodzenia na spacer, ponieważ zwierzę zdobywa wtedy umiejętność współpracy z człowiekiem i poruszania się. Do tego szkolenia dobrze sprawdzą się komfortowe szelki zapinane z przodu.

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama