Chcesz, żeby Twój zwierzak żył długo i szczęśliwie? Zobacz 10 podstawowych zasad opieki nad zwierzakiem od rosyjskiego weterynarza.

1. Gdzie znaleźć swojego przyszłego pupila?

Mając na uwadze to, że chcemy, aby zwierzak był zdrowy, musimy wybrać miejsce, które wyda nam zdrowe zwierzę. Albo odpowiednią hodowlę, albo fundację czy schronisko. Zalecane hodowle, które robią badania rodzicom przed rozmnożeniem to hodowle FCI – Fédération Cynologique Internationale. Zalecamy również adopcję. Zwierzak da Ci dozgonną miłość. Wdzięczność z jego oczu to coś, czego nie da się opisać.

2. Sprawdź warunki, z jakich bierzesz zwierzątko.

Koniecznie jedź na miejsce, skąd bierzesz swojego przyszłego pupila. Zobacz czy warunki, w jakich żył do tej pory świadczą o tym, że jest na pewno zdrowy. O ile to możliwe zobacz matkę i ojca.

3. Poczekaj, aż maleństwo będzie miało 12 tygodni.

Pozwól maleństwu nad odpowiednie odkarmienie i socjalizację. Czas spędzony z mamą i braćmi jest bardzo ważny dla maluszka.

4. Wykonuj regularne szczepienia.

Koniecznie zaopatrz się w książeczkę zdrowia i wspólnie z weterynarzem zaznaczaj daty kolejnych szczepień, żeby żadnego nie przeoczyć.

5. Zabezpiecz dom przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Zabezpieczenie w bramki na schodach czy siatki w oknach to świetny pomysł, aby uniknąć niepotrzebnych wypadków.

6. Odrobaczaj.

Koniecznie odrobaczaj wszystkie zwierzaki, nawet jak nie wychodzą z domu lub Twojej posesji. Robaki robią ogromne spustoszenie w organizmie.

7. Wybierz odpowiednią karmę.

Czytaj składy  karm dla swojego pupila. Bardzo ważna jest wysoka zawartość mięsa i jak najmniej sztucznych składników.

8. Sterylizacja i kastracja to podstawa.

Jeśli nie chcesz rejestrować hodowli i zajmować się rozmnażaniem na poważnie, wysterylizuj lub wykastruj swoje zwierzę. Unikniesz niechcianej ciąży.

9. Co zrobić, kiedy znajdziesz zwierzę na ulicy?

Koniecznie zawieź je do najbliższej kliniki weterynaryjnej. Niezbędne są podstawowe badania, żeby stwierdzić czy zwierzątku nic nie jest.

10. Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.

Każda choroba szybko rozpoznana daje większe szanse na wyleczenie. Jeśli widzisz jakieś nieprawidłowości lub zwierzak zachowuje się inaczej niż zwykle – udaj się do weterynarza.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama