Rasy psów z białym umaszczeniem to nie tylko psy ozdobne, takie jak maltańczyk czy Bichon Frise, to także psy pracujące, takie jak owczarek podhalański, którego białe futro pozwala łatwo ukryć się w stadzie owiec. Białe rasy psów cieszą się ogromną popularnością, lśniąca czysta biała sierść psiaka wygląda bardzo efektownie. W tym artykule przybliżę Wam rasy psów, które występują tylko w kolorze białym, jak i te, które mogą występować w kolorze białym.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
- Bichon Frise
- Komondor
- Sealyham Terrier
- Puli
- Pudle
- Szpic niemiecki
- Maltańczyk
- Bolończyk
- Owczarek Podhalański
- Samoyed
- Coton de Tuléar
- Kuvasz
- Szpic włoski
- Owczarek południoworosyjski Jużak
- Szpic japoński
- West Highland White Terrier
- Czuwacz słowacki
- Akita
- Pirenejski pies górski
- American Eskimo Dog
- Owczarki maremma
- Dog argentyński
- Bulterier
- Biały owczarek szwajcarski
- Chow Chow
Bichon Frise
Bichon Frise to typowy przedstawiciel psów do towarzystwa, jest to rasa pochodząca z terenów obecnej Francji i Belgii, znany był już pod koniec średniowiecza. Rasa ta idealnie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, należy jednak pamiętać, że to mały i dość kruchy piesek, dlatego lepiej mieć go na oku podczas zabawy z dziećmi. Lubi się bawić a jego czuły i łagodny charakter sprawia, że psiak ten jest idealnym kompanem. Jest bardzo towarzyski, należy o tym pamiętać i przyzwyczajać go to zostawania w domu od samego początku. Pies, który nie jest przyzwyczajony do samotności, może z czasem zacząć niszczyć wyposażenie domu, by zwrócić na siebie uwagę.
Komondor
Komondory – czyli owczarki węgierskie, mają bardzo charakterystyczną sierść, poskręcaną w dredy i sznury, wyglądającą imponująco. Komondory są psami, które idealnie sprawdzą się w roli stróża, są czujne, nieufne wobec obcych i nieprzekupne. Dodatkowo są bardzo zrównoważone i nie przejawiają skłonności do agresji bez powodu. Komondory bardzo dobrze sprawują się jako psy pasterskie, do wypasu bydła i owiec. Jest to rasa, która pochodzi z Węgier, jest ich narodową dumą.
Sealyham Terrier
Psy rasy Sealyham Terrier to nieduże psiaki, dorosłe osiągają około 30 cm wzrostu. Rasa powstała jak pies myśliwski, a biała sierść pozwalała łatwo odróżnić psa od zwierzyny łownej. Psiaki rasy Sealyham Terrier bardzo mocno przywiązują się do właściciela, są wyjątkowo oddane. Jest to rasa niezwykle towarzyska i chociaż zwykle nie boi się obcych, to jest w stosunku do nich nieufna i trzyma się na dystans. Rasa ta wymaga sporo ruchu, sprawdzi się również w obecności dzieci, jednak tylko tych starszych. Sealyham potrafi zareagować agresywnie na zachowania, których nie lubi, na przykład ciągnięcia za uszy czy ogon.
Puli
Owczarki Puli to kolejna bardzo charakterystyczna rasa z Węgier. Są to urocze, średniej wielkości psiaki o dość mocnej budowie i charakterystycznej sierści skręcającej się w sznury. Puli uwielbia aktywność fizyczną i zabawy intelektualne. Jest nieufny wobec obcych i lojalny wobec swoich opiekunów. Jest to bardzo zdrowa i długowieczna rasa, u której czasami zdarzają się choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, a także dziedziczne choroby oczu. Można na szczęście bardzo szybko wykryć, czy dany pies jest nosicielem takiego genu. Pielęgnacja ich charakterystycznej sierści, czyli sznurów, polega na regularnym rozdzielaniu ich aż do skóry. W innym wypadku bardzo szybko zaczną tworzyć kołtuny nie do rozczesania, które niestety trzeba będzie obciąć.
Pudle
Kolejną dobrze znanym i lubianym psem występującym w kolorze biały jest Pudel. Pierwotnie, pudle zaliczano do grupy psów myśliwskich. Specyficzna struktura sierści umożliwiała im polowania na ptactwo wodne. Dopiero później, ten wyjątkowych psi arystokrata, zmienił pracę na brzegach stawów na miękkie dywany na salonach. Jest to inteligentny, aktywny i przyjazny ludziom pies, nadający się zarówno na członka rodziny, jak i do odpowiedzialnych psich zadań czy sportu. Występuje on w czterech rozmiarach: królewski (pudel standardowy), średni, miniaturowy i toy.
Szpic niemiecki
Szpic niemiecki – bogato owłosiony, z lekko lisim pyskiem, inteligentny, lecz odrobinę nieufny w stosunku do nieznanych mu osób. Lubi współpracować z człowiekiem i bawić się z dziećmi. Jest to pies odważny i pewny siebie, czasami wręcz lekkomyślny. Jednakże nie powinien wykazywać agresywnych oraz nerwowych zachowań. Podszerstek u tej rasy mocno przylega do ciała czworonoga, jest on gruby i wełnisty. Dopuszczalna maść przez hodowców to czarna, złota (kremowa) oraz biała.
Maltańczyk
Maltańczyk jest uroczym, małym psiakiem, który bez problemu kradnie serca każdego, kto spędzi z nim dłuższą chwilę. Ich piękna, biała i jedwabista sierść zachwyca oraz dodaje maltańczykowi niesamowitego uroku, szczególnie w połączeniu z czarnym noskiem i ciemnymi oczami. Często można spotkać go ze śliczną, małą kokardką na głowie, biegającego wdzięcznie niedaleko swojego opiekuna. Są to psiaki niezwykle inteligentne i urocze, bardzo szybko przyswajają wiedzę, więc można naprawdę w krótkim czasie nauczyć je pożądanych zachowań i sztuczek. Warto jednak wiedzieć, że maltańczyk potrafi dać się opiekunom we znaki i nie zawsze będzie słuchał poleceń. Lubi czasami zrobić coś po swojemu, dlatego w przypadku tej rasy warto zdecydować się na szkolenie. Pomoże to nieco okiełznać jego łobuzerstwo.
Bolończyk
Bolończyk jest wrażliwym i delikatnym psiakiem, który jest spokojny i odpoczywa przez większość dnia. Od czasu do czasu staje się jednak istnym wulkanem energii i potrzebuje porządnej dawki zabawy. Bolończyki bez reszty kochają swoją rodzinę, w szczególności upodobają sobie jednego z opiekunów. Jeśli szukasz psiaka do towarzystwa, który świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, a do tego uwielbia ogromne dawki czułości, bolończyk będzie wprost idealny.
Owczarek Podhalański
Owczarek podhalański jest rasą nieco niedocenianą, nie spotyka się jej zbyt często, a szkoda, ponieważ jest to cudowny psiak, który doskonale radzi sobie jako stróż, jest bardzo odważny i lojalny. Owczarki podhalańskie są mądrymi psiakami, które pochodzą z Polski! Jest to psiak dostosowany do naprawdę trudnych, górskich warunków życia. Ma ciepłą, gęstą sierść i jest naprawdę wytrzymały. Jest również dość elastyczny i nie ma większych problemów z dostosowaniem się do trybu życia swojego opiekuna, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach – podhalańczyk powinien mieć zapewnioną dużą ilość ruchu i konkretnego zajęcia.
Samoyed
Samojedy to bardzo stara rasa psów wywodzących się z terenów Syberii, gdzie pierwotnie wykorzystywane były do zaganiania stad reniferów, uczestniczyły w polowaniach na miejscowe zwierzęta (np. morsy), pełniły funkcję stróżów, a także ciągnęły zaprzęgi. Samoyed to pies, który swoim wyglądem potrafi momentalnie rozczulić każdego zwierzoluba. Jego wspaniałe, miękkie futerko pełni dla nas obecnie przede wszystkim funkcję ozdobną, jednak doceniane było dawniej także ze względu na jego funkcjonalność. Specyficzne rysy pyszczka powodują, że Samoyed bywa określany jako pies, który cały czas jest radosny i uśmiechnięty.
Coton de Tuléar
Coton de Tuléar to rodzinny pies o niewielkich rozmiarach. Kochający ludzi tak bardzo, że pozbawiony kontaktu z nimi potrafi być destrukcyjny i nieznośny. Coton de Tulear potrafi dostosować się do różnych warunków, dlatego jest odpowiednim zwierzęciem dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Okrywa włosowa psów tej rasy może być biała albo mieć szare lub płowe znaczenia. Szczenięta rodzą się ciemno ubarwione, a rozjaśniają się one z wiekiem. W Europie istnieje tendencja w hodowaniu osobników białej maści.
Kuvasz
Kuvasz to kolejna rasa psów pasterskich pochodzenia Węgierskiego, z wyglądu podobny jest nieco do Owczarka Podhalańskiego. Jest świetnym stróżem, dzięki swojej czujności i odwadze. Psy tej rasy mogą wydawać się mało towarzyskie, nie zabiegają o głaskanie czy pieszczoty. Jednak rodzina jest dla niego najważniejsza i nigdy nie pozwoli, by coś złego stało się jego opiekunom. Wzorzec dopuszcza Kuvasze tylko w kolorze białym lub jasno kremowym.
Szpic włoski
Volpino Italiano, czyli szpic włoski to kuzyn znanego nam szpica niemieckiego. Jego sierść jest bardzo bujna, a odstające długie włosy sprawiają, że psiak zdaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Najczęściej występuje w kolorze białym lub rudym. Szpic włoski jest skłonny do zabawy i bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Dodatkowo jest psem niezależnym i posiada skłonności do dominacji.
Owczarek południoworosyjski Jużak
Jużak to bardzo efektowny pies, jego sierść jest gruba i kosmata. Jest to rasa zaliczana do ras olbrzymich, a waga dorosłego Jużaka przekracza 40 kg. Są to psy bardzo energiczne, czujne i samodzielne. Idealnie sprawdzą się jako psy pasterskie.
Szpic japoński
Szpic japoński to wbrew pozorom pies bardziej europejski niż orientalny. Jest pokryty efektowną białą okrywą włosową. Wesoły, energiczny, potrafi być nieposłuszny. Uwielbia współpracować z człowiekiem. Doskonały przyjaciel dzieci oraz osób starszych. Sierść zbudowana jest z dwóch warstw. Pierwszą tworzy lekki, gęsty i miękki podszerstek. Z kolei druga składa się z prostego włosa okrywowego.
West Highland White Terrier
West Highland White Terrier to charakterystyczny biały psiak, którym zachwycało się wielu ludzi, w tym m.in. Alfred Hitchcock, Pablo Picasso, czy nawet Karol Darwin. Jego przyjacielski charakter, niespożyte zapasy energii i szelmowski wygląd rzeczywiście sprawiają, że można się w nim bardzo łatwo zakochać. Widać po nim od razu, że jest nie tylko wytrzymałym, ale też bardzo aktywnym psem – jego przednie kończyny są silne, tylne również są zdecydowanie mocno umięśnione, a grzbiet ma piękną, prostą linię. Umaszczeniem westiego jest oczywiście ściśle kolor biały.
Czuwacz słowacki
Czuwacz słowacki to mało znana w Polsce rasa psów zaganiających i stróżujących. Pochodzi ona z regionu Karpat i ma bardzo długą tradycję. Rasa ta od wieków była wykorzystywana do pilnowania stad i gospodarstw w trudnych terenach górskich. Co za tym idzie, jest przystosowana do trudnego klimatu. Psy te posiadają bardzo silny instynkt przywódczy.
Akita
Akita to kolejna bardzo dobrze znana w Polsce rasa psów, zazwyczaj występująca w kolorze czerwono płowym, jednak dopuszczalne są również białe osobniki. Z racji swojego pochodzenia i pierwotnego przeznaczenia, psy tej rasy niejako musiały wyselekcjonować z siebie najsilniejsze osobniki. Dlatego cieszą się zwykle dużą wytrzymałością i dobrym zdrowiem. Na ogół omija je większość chorób. Akita ma trudny charakter, jest specyficzna, dlatego jest zalecana doświadczonym hodowcom.
Pirenejski pies górski
Olbrzym o gołębim sercu, z silnym instynktem stróżującym oraz pilnującym. Kudłate pirenejskie psy górskie to samodzielnie myślące psy, potrzebujące przestrzeni do życia. Jest to duża rasa, o mocnej, okazałej budowie ciała. Miłośnicy tej rasy twierdzą, że posiada w sobie pewną dozę elegancji. Okrywa włosowa u tego czworonoga nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo swych imponujących rozmiarów ma ona właściwości samoczyszczące, a wyczesywanie jej powinno odbywać się raz na tydzień. Oczywiście częstotliwość czesania powinna wzrosnąć w okresie intensywnego linienia (czyli 2 razy do roku).
American Eskimo Dog
American Eskimo Dog jest psem w typie szpica, przypominającym nieco z wyglądu Samoyeda. Zalicza się do ras o względnie krótkiej, około stuletniej historii – po raz pierwszy rasa została oficjalnie zarejestrowana w 1919 roku przez United Kennel Club, pierwszy klub rasy założony został w roku 1970, a w 1995 roku rasa została wpisana do rejestru American Kennel Club. Dotąd American Eskimo Dog nie został jednak uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
Owczarki maremma
Owczarek maremma jest psem pasterskim, który jest wykorzystywany przede wszystkim do pilnowanie stad owiec i ludzkich gospodarstw. Jest bardzo ostrożny, czujny oraz opiekuńczy w stosunku do dzieci i całej rodziny. Jego nazwa pochodzi z regionów Abruzji i Maremmy, gdzie dokładnie te psy strzegły setki lat temu owiec. Podobne psiaki możemy znaleźć nawet w literaturze starożytnego Rzymu!
Dog argentyński
Dog argentyński to duży, dobrze umięśniony (zwłaszcza w okolicy barków, lędźwi i ud) pies w typie molosa. Umaszczenie doga argentyńskiego jest jednolicie białe, co wynika wprost z jego historii – chodziło po pierwsze o to, aby na polowaniu móc łatwo odróżnić go od dzikiej zwierzyny łownej, a po drugie po to, aby wszelkie ewentualne rany poniesione w trakcie, były łatwo zauważalne. Dog argentyński czarny może być według wzorca tylko w jednym miejscu – wokół oka (pod warunkiem, że plama nie zajmuje powierzchni większej niż 10% całej głowy).
Bulterier
Bulterier pochodzi z Wielkiej Brytanii i został wyhodowany po to, aby uczestniczyć w walkach psów. Bulki są znane ze swojej upartości i dążenia do celu. Wymagają raczej doświadczonego opiekuna, który ma doświadczenie w wychowywaniu psów. Są pełne energii, szczególnie przez pierwsze lata swojego życia. Bulterier jest psem o bardzo zrównoważonej i spokojnej psychice. Jego temperament jest umiarkowany, mimo tego, że rasa ta została wyhodowana do walk psów.
Biały owczarek szwajcarski
Owczarek szwajcarski wywodzi się w prostej linii od owczarków niemieckich i ma z nim wiele wspólnego. Jest to inteligentny i bardzo dobrze nadający się do szkolenia pies, a także, podobnie jak owczarek niemiecki, występuje w wersji krótko i długowłosej. Już samo umaszczenie sprawia, że biały owczarek wydaje się łagodniejszy. Duże, puchate, stojące uszy dodają mu uroku i delikatności. Są to psy łatwiejsze w prowadzeniu od ich niemieckich kuzynów, w związku z czym o wiele lepiej nadają się do rodzin z dziećmi.
Chow Chow
Chow Chow jest pięknym psiakiem średniej wielkości, przypominającym lwa, stąd też wzięła się jego nazwa. Należy do szpiców, jest bardzo lojalny wobec swojego opiekuna, ale równocześnie jest również bardzo uparty, co czasami przysparza problemów. Jest to jednak cichy psiak, mało szczeka, nie ufa nieznajomym i dobrze strzeże domu. Jego charakter jest silny i potrzebuje spokojnego i zrównoważonego opiekuna, który będzie go dużo chwalił. Chow Chow występuje w kilku kolorach: białym, rudym, kremowym, niebieskim, czarnym i cynamonowym.