Bolończyk - opis rasy psa

Bolończyk – opis rasy, charakter

Bolończyk jest delikatnym i prześlicznym psiakiem do towarzystwa. Charakteryzuje go falowana, śnieżnobiała sierść i ciemne, błyszczące oczka. To spokojny psiak, można nawet powiedzieć, że typowy kanapowiec. Uwielbia jednak zabawę, z chęcią popisuje się przed opiekunami nowo przyswojonymi sztuczkami. Kocha swoją rodzinę i szybko się do niej przywiązuje. 

Bolończyk charakter 

Bolończyk jest wrażliwym i delikatnym psiakiem, który jest spokojny i odpoczywa przez większość dnia. Od czasu do czasu staje się jednak istnym wulkanem energii i potrzebuje porządnej dawki zabawy. Bolończyki bez reszty kochają swoją rodzinę, w szczególności upodobają sobie jednego z opiekunów. Jeśli szukasz psiaka do towarzystwa, który świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, a do tego uwielbia ogromne dawki czułości, bolończyk będzie wprost idealny. 

Bolończyk, mimo swoich niewielkich rozmiarów, sprawdzi się świetnie jako stróż, a raczej jako alarm, który ostrzeże nas przed zbliżającymi się intruzami. To bardzo czujny psiak, który każdy podejrzany dźwięk, czy trop zasygnalizuje szczekaniem. Bolończyk nie powinien być jednak traktowany pobłażliwie, nie powinno się chronić go przed całym złem świata i unikać ekspozycji na bodźce, ponieważ sprawi to jedynie, że psiak stanie się strachliwy i przewrażliwiony. Wszyscy znamy psiaki, które były przez swoich opiekunów chronione i mają teraz szereg problemów behawioralnych, są nadmiernie szczekliwe i uciążliwe dla wszystkich domowników. 

Warto rozprawić się również z mitem jakoby bolończyki były mało posłuszne swoim opiekunom. Zupełnie nie jest to prawdą. Niektórzy przedstawiciele tej rasy faktycznie są nieposłuszni, ale wynika to po prostu z lenistwa właścicieli, którzy nie zadali sobie trudu, by psiaka wychować. Bolończyk, tak jak każdy inny pies, powinien być wychowywany od momentu w którym przekroczy próg naszego domu, w innym razie po prostu wejdzie nam na głowę, a błędy i zaniedbania w wychowaniu naprawdę trudno jest skorygować w późniejszym wieku. 

Bolończyki są bardzo inteligentnymi psiakami, które szybko się uczą, dlatego ich wychowanie nie powinno stanowić problemu, nawet dla początkujących właścicieli. Psiaki te chętnie i naprawdę szybko uczą się sztuczek – jest to dla nich świetna zabawa. 

Reklama

Mimo łatwości w wychowaniu i pogodnego charakteru, bolończyk nie jest psiakiem dla każdego. Jeśli nie ma Cię długo w domu i pies byłby przez większość czasu sam, lepiej rozejrzeć się za inną rasą. Psiaki tej rasy bardzo mocno tęsknią za swoimi opiekunami, dlatego jeśli często i długo przebywasz poza domem albo nie lubisz okazywać psiakowi dużo czułości, ten pies nie jest dla Ciebie. 

Bolończyk – zdrowie i żywienie 

Bolończyki są bardzo zdrowymi psiakami, chociaż jak każda rasa, mają swoje słabe punkty, zdarzają im się np. zerwania więzadeł, czy inne problemy z układem kostno – stawowym. Bolończyk może mieć problemy z nawracającym zwichnięciem rzepki i drżeniem. Zdarzają się także infekcje uszu, dlatego należy je regularnie czyścić. 

Reklama

Jeśli chodzi o jedzenie, warto, by było ono podzielone na rozsądne porcje, zgodne z zapotrzebowaniem kalorycznym psiaka. Bolończyki naprawdę dużo jedzą i są ogromnymi łakomczuchami, dlatego trzeba uważać, by nie doprowadzić ich do nadwagi, która bardzo szkodzi stawom i ogólnej kondycji organizmu. 

Bolończyk pies – historia 

Historia bolończyka zaczyna się na Malcie i Wyspach Kanaryjskich. Został on przewieziony do Włoch przez marynarzy, gdzie zyskał ogromną popularność, szczególnie w Bolonii, skąd zresztą wywodzi się jego nazwa. Zasłynął tam jako wspaniały piesek do towarzystwa, uwielbiany przez arystokrację. Psiaki te były uważane za jeden z najbardziej godnych prezentów, jakie można ofiarować koronowanym głowom. Jedną z bardziej popularnych właście lek bolończyka była Katarzyna II, caryca Rosji. Właścicielem tej rasy był również Filip II, król Hiszpanii. Przez conajmniej kilka setek lat bolończyk był absolutnym ulubieńcem arystokracji, aż do czasu kiedy pojawiły się pudle i nieco wyparły go z królewskich dworów. 

Pies bolończyk – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy musi odbywać się codziennie. Codziennie szczotkowanie zajmie ledwo 5 minut, z kolei zaniedbany przez kilka dni bolończyk dorobi się takiej ilości kołtunów, że trzeba będzie wyczesywać je przez dobrą godzinę. Ponadto częste czesanie bardzo pozytywnie wpływa na stan jego futerka, jest ono wtedy jedwabiste i lśniące. Z bolończykiem trzeba również regularnie chodzić do fryzjera i kąpać go co mniej więcej dwa tygodnie w specjalnym szamponie przeznaczonym do tej rasy. 

Rasa bolończyk – opis rasy 

Bolończyki ważą od 2,5 do 4 kg, a ich wielkość to od 27 do 30 cm w przypadku psów i od 25 do 28 cm w przypadku suczek. 

Reklama

Pies ten żyje od 12 – 14 lat i występuje tylko w czysto białym umaszczeniu. 

Bolończyki – cena 

Szczeniak tej rasy kosztuje od 1800 do 3000 zł, a jego miesięczne utrzymanie to koszt od 100 do 150 zł (do kosztów należy również doliczyć fryzjera, weterynarza i wszystkie „ponadprogramowe” wydatki, które nie zdarzają się każdego miesiąca). 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama