COTON DE TULEAR – USPOSOBIENIE

Coton de Tulear – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 1.2, nr wzorca 283.

Rodzinny pies o niewielkich rozmiarach. Kochający ludzi tak bardzo, że pozbawiony kontaktu z nimi potrafi być destrukcyjny i nieznośny. Coton de Tulear potrafi dostosować się do różnych warunków, dlatego jest odpowiednim zwierzęciem dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. 

RYS HISTORYCZNY RASY:

Coton de Tulear to psy należące do grupy biszonów. Są to czworonogi niewielkich rozmiarów, o białej szacie, których korzenie sięgają aż do starożytnej Grecji i Rzymu. 

Przeszłość tych zwierząt nie jest do końca jasna, w związku z czym istnieje kilka teorii skąd tak naprawdę pochodzi coton de Tulear. Jednakże jedno jest pewnie, kolebką tej rasy jest wyspa Madagaskar. Pierwsza legenda mówiąca o pochodzeniu coton de Tulear sięga aż XV wieku. Opisuje ona parę białych, małych psów, które jako jedyne uratowały się z katastrofy morskiej. Zwierzęta te dopłynęły o własnych siłach na wyspę w okolicy miasta Toliara (po francusku – Tulear). Jednak jest to mało prawdopodobne w związku występowaniem dużej ilości rekinów w wodach otaczających Madagaskar. Z kolei inna teoria opowiada o tym, że coton de Tulear pojawiły się na wyspie wraz z portugalskim podróżnikiem – Bartolomeu Diazem. Jeszcze inna, że psy te pochodzą z hiszpańskiego dworu królewskiego, a na Madagaskar zostały przywiezione wraz z europejskimi kupcami.

Nazwa „coton de Tulear” to zlepek dwóch słów. Pierwszy z nich związany jest z kolorem i budową włosa tych psów, ponieważ jest biała, a w dotyku przypomina kłaczek bawełny. Drugi człon nawiązuje do miasta Tulear, w okolicy którego istniały właśnie plantacje bawełny, a psy tej rasy były tam widziane. 

Reklama

Coton de Tulear to krzyżówka śródziemnomorskich biszonów, papillonów, maltańczyków i bedlington terierów.

Początkowo psy te żyły na wsypie swobodnie i były one częścią miejscowej fauny. W momencie, gdy wyższe sfery zainteresowały się nimi stały się one zwierzętami salonowymi. Coton de Tulear uzyskał przydomek „królewskich psów” i były pupilami tylko bogatych oraz bardzo wpływowych mieszkańców Madagaskaru. Z wyspy psy tej rasy wydostały się prawdopodobnie na statkach handlowych. 

Reklama

W latach 50 XX wieku zaczęto krzyżować psy rasy coton de Tulear o wybranych cechach. Kilka takich „nowych” osobników trafiło na tereny Francji, gdzie zostały jeszcze bardziej dopracowane czego skutkiem jest obecny wygląd psów tej rasy. W związku z tym w 1970 roku francuski Kennel Club uznał czworonogi te jako rasę, a dwa lata później FCI opublikowała jej wzorzec.

Coton de Tulear w pewnym momencie był tak popularnym zwierzęciem, że stał na granicy wyginięcia w swej ojczyźnie. Doprowadziło to do sytuacji, że rząd Madagaskaru wydał zakaz wywożenia psów tej rasy poza granicę państwa. Aktualnie prawo to zostało złagodzone, ale ciągle do wywozu coton de Tulear potrzebne jest zezwolenie.

Okrywa włosowa psów tej rasy może być biała albo mieć szare lub płowe znaczenia. Szczenięta rodzą się ciemno ubarwione a rozjaśniają się one z wiekiem. Jednakże w Europie istnieje tendencja w hodowaniu osobników białej maści. 

W 1995 roku coton de Tulear pojawił się po raz pierwszy w Polsce. Suka Cinderella of Taura Lan i była ona pupilem Elżbiety Mieszko.

Reklama

COTON DE TULEAR – WYGLĄD:

Coton de Tulear to mały, długowłosy pies do towarzystwa. Jego sylwetka ma kształt prostokątny, a stosunek wysokości w kłębie do długości jego tułowia wynosi 2:3. Mała głowa tego czworonoga widziana z góry przypomina trójkąt. Coton de Tulear ma szyję dobrze umięśnioną, lekko wygiętą w łuk, pozbawioną podgardla. Grzbiet jego jest silny, a lędźwie doskonale umięśnione. Czworonóg ten ma prostą kufę, a przedłużeniem jej grzbietu jest nos o szeroko rozwartych nozdrzach. Zazwyczaj ubarwiony jest on na czarno, choć kolor brązowy jest również dozwolony. Oczy tego psa są okrągłe, o inteligentnym wyrazie, szeroko rozstawione. Coton de Tulear ma uszy wiszące, o trójkątnym kształcie, delikatne na końcach, które są osadzone wysoko na jego głowie. Ogon jest nisko osadzony, a jego koniec zazwyczaj wysoko uniesiony. Łapy pies ten ma ustawione pionowo, a są one małe i okrągłe. 

Budowa sierści jest bardzo ważna, ponieważ właśnie od niej pochodzi nazwa rasy. Coton de Tulear ma włosy bardzo delikatne, o miękkiej strukturze. Nie może on być ani twardy, ani szorstki. Zazwyczaj okrywa włosowa tej rasy jest bardzo obfita, gęsta (może być lekko falista). Podstawową barwą jaka występuje u coton de Tulear’a jest biel. Oczywiście osobniki posiadające pasemka w odcieniach jasnoszarych lub rudo-przesianych są akceptowane w hodowlanym środowisku. Reszta ciała może mieć znaczenia, ale nie są one pożądanym zjawiskiem.

Dorosłe samce osiągają wysokość 26 -28 cm w kłębie, z kolei suki – od 23 do 25 cm. Natomiast waga ich może oscylować w granicy 4 – 6 kg (psy) oraz 3,5 – 5 kg (suczki).

Dojrzałość coton de Tulear osiąga w wieku 1,5 – 2 lat a długość jego życia wynosi od 12 do 15 lat. 

Reklama
Reklama

Cena za szczenię psa tej rasy w Polsce wynosi 2500 do 3500 zł a jego miesięczny koszt utrzymania to 150 do 250 zł miesięcznie.

COTON DE TULEAR – PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Coton de Tulear to pies, który nie linieje. Jednakże sierść tego czworonoga trzeba pielęgnować regularnie poprzez stosowanie wielu zabiegów kosmetycznych. Aby zwierzę spokojnie zniosło wszystkie upiększania okrywy włosowej, należy go do tego przyzwyczajać od szczeniaka. Generalnie zwierzę to regularnie wyczesujemy metalowym grzebieniem lub drewnianą szczotką z metalowymi drucikami. Coton de Tulear powinien być kąpany systematycznie szamponami przeznaczonymi dla psów długowłosych o białej sierści, a po umyciu powinna być nakładana odpowiednia odżywka. Włosy między opuszkami psa powinny być wycinane, tak samo jak te rosnące wokół miejsc intymnych. Z kolei sierść rosnącą w środku małżowiny usznej należy systematycznie wyskubywać. 

Czworonogi należące do tej rasy to zwierzęta bardzo odporne, długowieczne, cieszące się bardzo dobrym zdrowiem. Dolegliwości jakie można spotkać u coton de Tulear’a to predyspozycje do zwichnięcia rzepek oraz postępujący zanik siatkówki. Osobniki o całkowitym białym umaszczeniu mogą również cierpieć na alergie skórne, które zwykle związane są z błędami żywieniowymi. 

COTON DE TULEAR – USPOSOBIENIE:

Psy tej rasy są dość temperamentne, wesołe i bardzo energiczne. Mają w sobie mnóstwo radości życia, przez całe ich życie. Mocno przywiązując się do całej rodziny, nie faworyzują nikogo.

Coton de Tulear to przyjazny pies, o doskonałych umiejętnościach nawiązywania kontaktu z otoczeniem. Uwielbia towarzystwo swego opiekuna, a samotność bardzo mu nie służy. Czworonóg tej rasy wymaga dużo uwagi i pozostawiony sam sobie może cierpieć na lek separacyjny, czego skutkiem może być niszczenie rzeczy przez niego albo uporczywym szczekaniem lub wyciem.

To doskonały przyjaciel dzieci, ale tylko tych starszych. Jest on bowiem cierpliwy i łagodny, jednak nie lubi on niedelikatnego traktowania więc towarzystwo maluchów nie jest wskazane.

Wygląd i rozmiary psa rasy coton de Tulear nadaje się idealnie do życia w mieszkaniu. Tylko trzeba pamiętać, że zwierzę to ma mnóstwo wewnętrznej energii i tak naprawdę wymaga on dużo ruchu i ćwiczeń.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

AKITA INU

Akita Inu - pies obdarzony niebywałym charakterem i inteligencją o którym w Japonii krążą legendy. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama