Owczarek maremma- opis rasy

Owczarek maremma jest psem pasterskim, który jest wykorzystywany przede wszystkim  do pilnowanie stad owiec i ludzkich gospodarstw. Jest bardzo ostrożny, czujny i  opiekuńczy w stosunku do dzieci i całej rodziny. Jego nazwa pochodzi z regionów Abruzji  i Maremmy, gdzie dokładnie te psy strzegły setki lat temu owiec. Podobne psiaki możemy  znaleźć nawet w literaturze starożytnego Rzymu! 

Owczarek Maremma – charakter 

Owczarek Maremma jest wspaniałym psiakiem, który jest wykorzystywany do stróżowania, ale  sprawdzi się również jako wspaniały towarzysz całej rodziny. Co ciekawe, nie przepada za  zabawą, o wiele bardziej woli stać na straży i obserwować, czy nie zbliża się zagrożenie.  Innymi słowy, jest praktycznie przez cały czas na posterunku, ale jednocześnie jest  bardzo spokojny. 

Owczarki maremma są bardzo odważnymi psiakami, które nie są polecane dla  początkujących opiekunów, ponieważ wymagają doświadczonej ręki i odpowiedniego  prowadzenia, żeby uniknąć niewłaściwych zachowań. Jest świetnym stróżem, ale nie ma  zupełnie instynktu myśliwskiego.  

Jest to pies, który nie ufa obcym i zawsze wypatruje zagrożenia. Konieczne jest zatem  doświadczenie z bardziej wymagającymi psami i odpowiednia socjalizacja od  najmłodszego wieku, by przyzwyczaić psa do spotkań z nowymi osobami. Niezmienne  jest jedno – jest to bardzo dumny i pewny siebie psiak, który ceni sobie niezależność.  Dlatego jeśli poszukujesz towarzysza, który będzie stuprocentowo posłuszny, lepiej będzie  poszukać innej rasy.  

Jest oswojony z samotnością z uwagi na to, że jest przyzwyczajony do  wykonywania powierzonego mu zadania. Warto jednak pamiętać, że zarówno samotność,  jak i nuda są dla niego trudne do zniesienia i mogą zaburzyć jego równowagę psychiczną. Innymi słowy, warto być często w domu i poświęcać mu czas, w innym razie pies będzie się po prostu męczyć.  

Reklama

Jeśli chodzi o szkolenie, można zabrać go na profesjonalny trening, ale nie warto spodziewać się, ani  oczekiwać pełnego posłuszeństwa, bo po prostu nie leży ono w naturze tego psiaka. Konieczne jest jednak okazanie stanowczości, konsekwencji, delikatności i szacunku ze  strony opiekuna, ponieważ maremma bardzo źle znosi przymus i krzyki.  

Zdecydowanie warto zadbać o odpowiednią ilość zabawy i rozrywek, ponieważ w innym  wypadku psiak może z nudy zacząć niszczyć rzeczy.  

Reklama

Uwielbia przekąski i mogą być one świetnym pozytywnym wzmocnieniem, które warto  zastosować w treningu i wzmacnianiu pożądanych zachowań.

Owczarek Maremma – zachowanie 

Na szczęście jest to rasa, która raczej nie lubi szczekać, by odstraszyć ewentualnego  intruza. Wystarczy do tego sama obecność psiaka. Owczarek został wyhodowany przez  pasterzy z Abruzji, więc zachował bardzo dużo cech psów stróżujących i pasterskich.  Uważa się go za groźnego, agresywnego i nerwowego, ale w rzeczywistości zupełnie nie  jest to prawdą. Jest to spokojny i bardzo czujny pies, a jego usposobienie spełnia  dokładnie taki cel, do jakiego został wyselekcjonowany.  

Tak jak wspomniałam wcześniej, jest to pies dla osób, które dobrze znają tę rasę i są w  stanie uszanować jej wymagania i potrzeby. W innym razie psiak będzie naprawdę trudny  do opanowania.  

Maremma nie nadaje się do życia w mieszkaniu, blok zdecydowanie odpada. Ten psiak  potrzebuje dużej ilości przestrzeni. Zarówno spacery na smyczy, jak i życie w mieszkaniu  są dla niego niepotrzebnymi stresorami.  

Reklama

Jest to psiak, który nie jest co prawda typem sportowca, ale potrzebuje przestrzeni i  codziennego ruchu.

Relacje z innymi 

Rasa bardzo dobrze toleruje zarówno ludzi, jak i inne zwierzaki, które dobrze zna. Przed  wprowadzeniem nowego zwierzęcia do domu, w którym żyje owczarek maremma,  konieczna jest odpowiednia socjalizacja.  

Ten owczarek bardzo dobrze dogada się z dziećmi, ale raczej starszymi i takimi, które  mają szacunek i odpowiedzialne podejście do zwierząt. Dobrze sprawdzi się też jako  towarzysz osób starszych, o ile będą świadome jego siły.

Owczarek podhalański – zdrowie i żywienie 

Średnia długość życia tego psiaka to około 12 lat, to jest dość przeciętnym wiekiem jak  na psy jego wielkości. Jest to mocno zbudowany psiak, który jest odporny na warunki  atmosferyczne. Należy zapewnić mu szczególną ochronę podczas upałów – konieczna  jest miska z zimną, świeżą wodą, cień, może wiatrak, a także chłodna podłoga. Dobrze  sprawdzi się mata chłodząca. Podszerstek chroni owczarka przez złą pogodą. Rasa nie  ma na szczęście skłonności do tycia, mimo tego, że uwielbia przekąski. Jedną z  najczęstszych wad na jakie cierpi na rasa, jest dysplazja stawu biodrowego, ale ma też skłonności do skrętu żołądka, jak większość dużych ras.  

Reklama
Reklama

Jeśli zaś chodzi o żywienie, najlepiej sprawdzi się tradycyjna dieta, choć psiak zadowoli  się też dietą BARF (która jest zresztą bardzo polecana dla większości psów!). Dieta powinna być tylko dobrze zbilansowana i odpowiadać na wszystkie potrzeby psiaka.  Powinna być również dostosowana do jego codziennego ruchu. Dobrze jest też podzielić dzienną porcję na dwa, czy trzy posiłki, żeby psiak nie zjadł zbyt dużych porcji na raz.  Jest to bardzo ważne z uwagi na skłonność do skrętu żołądka.  

Owczarek Maremma – pielęgnacja  

Pielęgnacja tej rasy nie jest szczególnie skomplikowana. Opiera się przede wszystkim na  regularnym szczotkowaniu, szczególnie w okresie linienia, kiedy psiak traci naprawdę duże ilości sierści. Warto szczotkować psa regularnie przez cały rok, by nie dopuścić do  tworzenia się kołtunów. Owczarka maremma się nie strzyże.  

Należy regularnie sprawdzać jego uszy. Z uwagi na to, że są oklapnięte, mogą mieć tendencję do tworzenia się infekcji zapalnych i grzybiczych. Regularnie sprawdzajmy też oczy i zęby.  

Maremma może mieć skłonności do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego warto  od samego początku zadbać o to, żeby psiak był przyzwyczajony do czyszczenia zębów.  W innym razie ta czynność pielęgnacyjna może być sporym problemem, kiedy dorośnie.  O zęby psiaka można dbać na różne sposoby. Można na przykład przyzwyczaić malucha  do czyszczenia ich specjalną szczoteczką dla psów, albo kupować specjalne pasty, które  szybko wciera się w zęby i dziąsła, a one rozpuszczają kamień nazębny. Pies powinien  mieć też stały dostęp do gryzaków, żeby mógł regularnie ścierać nagromadzony kamień nazębny.  

Maremma – historia  

Historia tej rasy sięga aż starożytności. Przypuszcza się, że rasa była powiązana z białymi  psami pasterskimi azjatyckiego pochodzenia. Psiaki te przybyły razem z ludami  migrującymi z Azji do Europy lub zostały sprowadzone przez rzymian w czasach  podbojów azjatyckich. Jedno jest pewne – już dwa tysiące lat temu Rzymianie posiadali  białe psy pasterskie.  

Owczarek alpejski – wzorzec 

W klasyfikacji FCI owczarek maremma należy do grupy 1, czyli do grupy „owczarki i inne  psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła”.  

Owczarek z maremma jest dużym i silnie zbudowanym wiejskim psem, który  jednocześnie ma bardzo elegancką i dystyngowaną sylwetkę. Jego głowa jest duża i  przypomina nieco głowę niedźwiedzia polarnego. Czaszka psiaka ma wypukły profil i  dość słabo zaznaczony stop. Uszy są w kształcie litery V, są małe w stosunku do reszty  ciała i osadzone wysoko nad łukami jarzmowymi, są wiszące i niezbyt ruchliwe. Ogon z 

kolei sięga poniżej stawu skokowego. W spoczynku ogon zwisa, kiedy pies się rusza, jest na wysokości grzbietu.  

Długość życia psiaka tej rasy to od 11 do 13 lat.  

Wygląd – wielkość i waga; 

Suka mierzy od 60 – 68 cm w kłębie, pies od 65 – 73 cm. Jeśli chodzi o wagę, psy ważą od 35 do 45 kg, suki od 30 – 40 kg.  

Maść tej rasy jest jednolicie biała, dopuszcza się jedynie odcienie kości słoniowej, blado pomarańczowe lub cytrynowe.  

Szata jest długa, gęsta, przylegająca do ciała i twarda w dotyku.  

Kolor oczu podhalańczyka jest w kolorze ochry lub kasztana.  

Owczarek Maremma – szczeniak  

Szczeniak psiaka tej rasy kosztuje około 1000 euro, zakładając, że jest to szczenię sprowadzone z zagranicznej hodowli zarejestrowanej w FCI. Niestety w Polsce nie ma  żadnych hodowli, dlatego psiaka trzeba sprowadzić z zagranicy.  

Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to około 200 zł

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Porcelaine - opis rasy psa

Porcelaine, nazywany jest również czasem “psem z Franché-Comté”. Wcześniej pies nosił nazwę briquets francs-comtois, a [...]

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama