PUDEL DUŻY CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Pudel duży (królewski) – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172.

To duży pies o efektywnej szacie. Dystyngowany, elegancki, z niezwykle harmonijną sylwetką. Pudel duży niegdyś wykorzystywany był do wielu zadań – w myślistwie, cyrku. Obecnie to wspaniały przyjaciel człowieka.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Fachowcy twierdzą, że pudle wywodzą się od psów pasterskich oraz myśliwskich. Jednak ustalenie konkretnego sposobu powstania tej rasy jest wciąż trudne dla współczesnych kynologów. Wiadomo natomiast, że czworonogi te znane są już od 400 lat. 

Pierwsze wizerunki pudli pojawiły się już w XV wieku na malowidłach pochodzących z terenów Francji, Niemiec oraz Hiszpanii. Stąd ciągły nierozstrzygnięty konflikt o ojczyznę tych zwierząt. W XVIII wieku Niemcy i Francuzi używali pudli jako zwierzęta do aportowania ptactwa wodnego. Sama nazwa rasy prawdopodobnie powstała od niemieckiego słowa „pudden” co określa pluskanie się w wodzie. Co więcej, ich francuska nazwa „caniche” ściśle związana jest z ich umiejętnością aportowania kaczek oraz pierwszą powstała u tej rasy fryzurą. Mianowicie dla większej wygody psa wygalano mu okrywę włosową pokrywającą jego tył. Dzięki temu zwierzę mogło łatwiej się poruszać. Natomiast pozostawiona „lwia grzywa” na przedniej części ciała pudla chroniła go przed ewentualnym przemarznięciem.

Największą sławę pudel duży uzyskał po trafieniu na dwór Ludwika XV. Jego osobowość sprawiła, że stał się niekwestionowanym ulubieńcem króla i arystokracji. 

Reklama

Czworonogi te rozpowszechniły się najmocniej w epoce baroku. Natomiast styl życia władców oraz arystokracji, przemarsze wojsk, kontakty handlowe i dyplomatyczne rozreklamowały pudle na całym obszarze Europy Zachodniej. Większość przedstawicieli tej rasy ciężko pracowała przez wiele lat. Były to zwierzęta wykorzystywane nie tylko w myślistwie, ale także podczas wyszukiwaniu trufli czy w cyrku.

Pierwszy wzorzec rasy pudel duży stworzono w roku 1880. Natomiast pierwszy Klub Pudli powstał w roku 1886 w Anglii, na terenie Niemiec w 1893 roku, a we Francji 1922.

Obecnie trudno ustalić datę sprowadzenia pudli do Polski. Prawdopodobnie przybyły do naszego kraju w momencie, gdy zaprzestano traktować je jako psy myśliwskie. Pierwszym zwierzęciem tej rasy był Bielik królewicza Zygmunta (późniejszego Zygmunta Starego). Pies ten był na tyle znany, że słynny Jan Matejko namalował jego wizerunek na obrazie „Podniesienie dzwonu Zygmunta”. Okazuje się, że ten polski malarz był również właścicielem pudla.

We wrześniu 1948 roku zorganizowano w Polsce I Ogólnopolską Wystawę Psów Rasowych we Wrocławiu. Wśród wielu ras pojawił się przedstawiciel pudla królewskiego i był nim biały pies o imieniu Dżem, a jego właścicielem był pan Trybuła z Warszawy.

PUDEL DUŻY WYGLĄD:

To pies odznaczający się niezwykłą elegancją i harmonią. Pudel duży ma głowę długą, ale delikatną, stop jej jest wyraźnie zaznaczony, a długość mózgoczaszki jest równa długości kufy. Długie uszy są osadzone na wysokości oczu psa (niektórzy twierdzą, że nieco niżej) i zwisają blisko jego głowy. Pudel królewski ma oczy w kształcie migdała, o szerokim rozstawieniu, zazwyczaj zabarwione na czarno albo ciemnobrązowo. W budowie ciała tego psa można również wyróżnić krótki, prosty grzbiet, szeroką i głęboką klatkę piersiową z dobrze wysklepionymi żebrami. Lędźwie natomiast są krótkie, szerokie z doskonale rozbudowanymi mięśniami. Kończyny przednie zaś są proste, mocne a tylne – znakomicie umięśnione i głęboko kątowane. Pudel ma ogon prostej budowy, wysoko osadzony oraz noszony. 

Psy tej rasy mają bardzo charakterystyczną sierść. Jest ona bardzo obfita, zbudowana z włosa o miękkiej strukturze, wełnistej, dość elastycznej. Ma także naturalną tendencje do skręcania się. Akceptowana przez hodowców jest również bardzo rzadka okrywa włosowa sznurowa (podobna jak u komondora). Umaszczenie jej jest różnorodne od czarnej po białą, spotykane są również osobniki brązowe, morelowe albo srebrne, czyli szare.

Reklama

Dorosły pudel duży osiąga wysokość w kłębie od 45 do 60 cm (+/- 2 cm), a jego waga nie została sprecyzowana we wzorcu. Zazwyczaj czworonogi te ważą ok. 18 – 32 kg.

Długość życia tego psa to średnio 11 – 14 lat.

Natomiast cena za szczenię z rodowodem rasy pudel królewski, w Polsce wynosi 3500-5000 zł. Miesięczny koszt utrzymania dorosłego osobnika szacuje się na 120-150 zł.

PUDEL DUŻY PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Pudel ma bardzo efektywną okrywę włosową, która nie podlega okresowemu linieniu, ponieważ nieprzerwanie rośnie. Dlatego niezwykle istotne jest wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych u tej rasy. W związku z tym od wczesnych lat szczenięcych należy przyzwyczajać pudla do wszelkich działań kosmetycznych takich jak grooming, kąpanie i czesanie. Istotne jest u tych czworonogów regularne strzyżenie futra oraz codzienne (lub co drugi dzień) czesanie jej.  Fryzura jaką będzie nosić pudel duży w dużej mierze zależy od kreatywności jego właściciela. Osobniki nie biorące udziału w psich wystawach należy strzyc „na owieczkę” (nie na tzw. lwa) raz na 2- 3 miesiące. Z kolei ich pysk powinno się golić raz na dwa tygodnie.

Reklama
Reklama

Z natury są to zwierzęta długo- lub szorstkowłose. Wiele osób twierdzi, że jest to idealny pies dla alergików, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rasa ta jest hipoalergiczna. 

Prawidłowa pielęgnacja pudla królewskiego ma duże znaczenie w utrzymaniu czworonoga w dobrym zdrowiu. Jego okrywa włosowa ma tendencję do filcowania się, stąd zalecane jest regularne jej wyczesywanie. 

Najczęstsze choroby dotykające te zwierzęta to wszelkie choroby uszu. W związku z obfitym futrem, który je całkowicie zakrywa. Również cierpi on na skręt żołądka oraz dysplazję stawów, ze względu nas swe pokaźne rozmiary. Ważnym jest także kontrolowanie oczu oraz stanu uzębienia tego psa. Regularne przycinanie pazurów również zalicza się do istotnych zabiegów pielęgnacyjnych pudla dużego.

Żywienie tej rasy nie bywa uciążliwe. Czworonóg ten powinien spożywać wysokowartościowe pożywienie odpowiednie dla swego stanu zdrowia, wieku, wagi oraz aktywności fizycznej. W tym wypadku sprawdzi się sucha karma dobrej jakości, posiłki przygotowane w zaciszu domowym lub surowy pokarm, czyli tzw. BARF.

PUDEL DUŻY CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

To najbardziej dystyngowany pies ze wszystkich występujących pudli. Mocno przywiązuje się do swego opiekuna. Potrafi żyć w zgodzie z innymi psami oraz kotami. Kompletnie nie nadaje się do życia w izolacji, zwłaszcza z dala od właściciela.

Pudel duży szybko się uczy i chętnie współpracuje z człowiekiem. Jest to rezultatem jego wysokiego „ilorazu inteligencji”. Wszystkie te cechy idą bezpośrednio w parze z jego lojalnością oraz przyjaznym usposobieniem w stosunku do ludzi. W związku z tym ma doskonałe predyspozycje, aby wykonywać wiele zadań czy funkcji. Co raz częściej wykorzystuje się pudle podczas terapii osób chorych i niepełnosprawnych. Może także zostać on psem ratownikiem, przewodnikiem, ochronnym albo zwyczajnym (niezwyczajnym) przyjacielem rodziny. Okazuje się, że doskonale dostosowują się do różnorodnych sytuacji, stąd możliwość brania ich niemalże wszędzie. Hodowcy twierdzą, że pudle królewskie mają dużo wewnętrznej empatii, są łagodne, a na nieznajomych reagują w sposób spokojny i opanowany.  

Pudel duży wobec swoich najbliższych (ludzkiego stada) okazuje się być oddany, żywiołowy oraz skory do zabaw czy różnorodnych interakcji. Chętnie aportuje lub tarmosi linę. Mimo swej przyjacielskiej i oddanej duszy, należy wiedzieć, że pies należący do tej rasy odznacza się również silną osobowością. Co więcej, lubi być on w centrum uwagi. Jednakże nie traktuje członków swojej rodziny jak konkurencji, raczej jak oddaną publiczność. Agresywnego szczekania czy gryzienia na próżno szukać u pudla dużego. Nawet w sytuacji, gdy czworonóg ten napotka na swej drodze innego przedstawiciela swojego gatunku. Niestety zwierzę to polecane jest do domów, w którym będzie jedynym psem, ponieważ potrzebuje on naprawdę niezwykle dużej uwagi swych opiekunów. 

Ze względu na duże zapędy pudla królewskiego do nauki, czworonóg ten jest dość łatwym zwierzęciem do ułożenia. To doskonały pies dla osób bez większego doświadczenia. Mogą żyć zarówno na terenach miejskich jak i wiejskich. Nie posiadają szczególnych wymagań w tym zakresie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Pudelpointer- opis rasy psa

Pudelpointer to wszechstronny pies myśliwski zaklasyfikowany do grupy wyżłów kontynentalnych, podlegający próbom pracy, pracujący zarówno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Szpic duży - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. Największy przedstawiciel rodziny szpiców – szpic duży. [...]

Dodaj komentarz

Reklama