Landseer - charakter

Landseer – pies cena, szczeniaki, hodowla

Przypominający nowofundlanda landseer to pies na medal – zarówno w przenośni, ze względu na jego ciepły i spokojny charakter, jak i dosłownie, zważywszy na fakt, że wspaniale sprawdza się jako ratownik wodny. Co jeszcze warto nim wiedzieć? 

Landseer – opis rasy 

Landseer to rasa zaliczana do molosów w typie górskim. Pochodzi od nowofundlanda, a przez niektóre organizacje kynologiczne uznawany jest po prostu za jego odmianę o innym umaszczeniu. 

Historia landseera łączona jest z rybakami przybywającymi do wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej z Hiszpanii i Portugalii. Psy, które zabierali wtedy ze sobą, łączone były z lokalnymi czworonogami i w wyniku tego procesu powstała rasa określana jako St John’s Dog. To właśnie on był prawdopodobnie przodkiem zarówno nowofundlanda, jak i landseera. 

Po pewnym czasie landseery wróciły na Stary Kontynent tą samą trasą, którą wcześniej przybyły – na statkach rybaków, tym razem powracających do Francji i Anglii. To właśnie w tym ostatnim kraju zaczęły cieszyć się ogromną popularnością – doceniane były przede wszystkim ze względu na swój charakter. Interesowali się nimi nie tylko miłośnicy zwierząt, ale także artyści – przede wszystkim kojarzony z nimi w sposób naturalny malarz Sir Edwin Landseer (twórca m.in. słynnego portretu landseera zatytułowanego „A Distinguished Member of the Humane Society” czyli “Godny członek ludzkiej społeczności”), a także np. poeta George Byron, który w swojej twórczości zachwalał ich szlachetną postawę i gotowość niesienia pomocy potrzebującym. 

W 1959 roku landseer został uznany za odrębną rasę przez FCI czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną, a rok później został oficjalnie zatwierdzony jej wzorzec. 

Reklama

Landseer – wygląd 

Landseer to duży, silny i harmonijnie zbudowany pies, poza umaszczeniem bardzo przypominający nowofundlanda. 

Landseer pies osiąga wysokość w kłębie 72 – 80 cm, a suka 67 – 72 cm (dopuszczalne są jedynie niewielkie odchylenia od tych zakresów). Jest więc wyższy, a do tego lżejszy niż nowofunland. 

Reklama

Wszędzie poza głową sierść jest długa, gęsta i delikatna w dotyku. Ma też podszerstek, ale jest on rzadszy niż u czarnego nowofundlanda. Umaszczenie landseera to wyraźna biel z na szyi, przedpiersiu, brzuchu, nogach i ogonie, z rozrzuconymi czarnymi łatami występującymi na tułowiu i zadzie, a także głowie. 

Landseer – charakter 

Pies landseer ma spokojne, zrównoważone usposobienie – jest łagodny i przyjazny zarówno w stosunku do ludzi jak i zwierząt, w tym także tych, których nie zna. Jednocześnie potrafi wykazać się prawdziwą odwagą, a wręcz bohaterstwem – często pracuje bowiem jako ratownik wodny. 

Wynika to z jego naturalnych predyspozycji – jest silny, szybki i wytrzymały nie tylko na lądzie, ale przede wszystkim właśnie w wodzie, w której uwielbia przebywać. Bez wątpienia ma to związek z jego przeszłością i towarzyszeniem w wyprawach rybakom. 

Szczególnie mocnymi uczuciami obdarza członków swojego własnego stada, niezależnie od ich wieku czy gatunku – potrzebuje kontaktu i bliskości z domownikami, jest przy tym pełen czułości i radosny. 

Reklama

Jest też inteligentny, a do tego szybko i chętnie się uczy – praca z opiekunem potrafi mu dać ogromną radość i satysfakcję. 

Landseer – hodowla 

Landseer nadaje się do domu z dziećmi, ponieważ jest spokojny i cierpliwy, a do tego lubi się bawić. Jest to jednak duża rasa psa, nie należy więc pozostawiać go z najmłodszymi bez nadzoru – zabawa może się wymknąć spod kontroli i psiak może zupełnie niechcący wyrządzić dziecku krzywdę. Nie będzie mieć też problemu z dogadaniem się z innymi zwierzęcymi domownikami. 

Landseer uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, więc wymarzone miejsce to dla niego dom z dużym ogrodem. Nie znaczy to jednak, że przy zapewnieniu odpowiedniej dawki bodźców ze świata zewnętrznego oraz aktywności fizycznej, nie można hodować go w domu. Ma to też zastosowanie w drugą stronę – nawet największy teren i ogród nie zastąpią żadnemu psu codziennych spacerów i kontaktu z nowymi miejscami, zapachami, zwierzętami i ludźmi, jednym słowem – prawidłowej socjalizacji

Sprawdzi się nie tylko jako pies towarzyszący, ale także stróżujący. Nie wykazuje co prawda bardzo silnych instynktów w tym zakresie i na pewno nie będzie typem psa, który z agresją i zajadłością rzuci się na pierwszą lepszą osobę, którą uzna za intruza, ale jeśli ktoś będzie w jego ocenie stwarzał zagrożenie, ostrzegawczo wyjdzie mu naprzeciw i spróbuje zablokować ciałem dostęp do posesji czy członka rodziny. Doskonale potrafi jednak rozpoznać, kiedy ktoś jest akceptowany przez człowieka i okazuje mu wtedy adekwatne zaufanie ze swojej strony. 

Reklama
Reklama

Landseer kocha pływać i jest do tego doskonale przystosowany, więc kolejnym obszarem, w którym człowiek korzysta z jego umiejętności jest ratownictwo wodne (jest to zresztą jego kolejna wspólna cecha z nowofundlandem). Doskonale sprawdzi się też w innych rodzajach treningu, w tym treningu posłuszeństwa. Należy jednak kontrolować się w czasie ćwiczeń – landseer jest bardzo wyczulony na przejawy zniecierpliwienia i dezaprobaty, zwłaszcza takie, które usłyszy w tonie głosu opiekuna. Może go to niestety zdemotywować do dalszej pracy. Zniechęcające mogą się też dla niego okazać zbyt długie i mało urozmaicone treningi. 

Landseer – cena 

W przypadku landseera szczeniaki mogą być trudno dostępne – jest to bardzo rzadka rasa w Polsce i kandydat na opiekuna prawdopodobnie będzie musiał wyprawić się po malucha za granicę. Cena psa prawdopodobnie zaczynała się będzie od równowartości 3000 – 4000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Poitevin - opis rasy psa

Poitevin to rasa psa gończego, wyhodowana we francuskim regionie o tej samej nazwie co pies [...]

Pudel toy - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172. Pudel toy to pies wesoły, bystry i [...]

Dodaj komentarz

Reklama