Polskie rasy psów

Owczarek Podhalański (podhalan) – opis rasy

Owczarek podhalański jest rasą nieco niedocenianą, nie spotyka się jej zbyt często, a szkoda, ponieważ jest to cudowny psiak, który doskonale radzi sobie jako stróż, jest bardzo odważy i lojalny. Owczarki podhalańskie są mądrymi psiakami, które pochodzą z Polski! Co warto wiedzieć o tych cudownych psiakach? 

Owczarek podhalański charakter 

Owczarek górski należy do psów górskich, które od wielu setek lat występują już na terenach środkowej i południowo – zachodniej Europy. Jest to psiak typowo kojarzony z Tatrami – właśnie tam można spotkać go najczęściej, na żywo, a także na wszelakich pamiątkach z naszych rodzimych gór. Owczarek jest bardzo odważnym psiakiem, a jego praca polegała zawsze na chronieniu stada (najczęściej owiec) przed drapieżnikami. Raczej nie pracował jako pies zaganiający owce do stada, był raczej ich obrońcą. 

Owczarki górskie z sukcesami były także świetnymi stróżami gospodarstw i schronisk górskich. Kiedyś oczywiście ochrona owiec była bardziej konieczna, do ich naturalnych wrogów zaliczały się niedźwiedzie i wilki. Niedźwiedzi jest naprawdę mało, wilki zaś występują głównie w Bieszczadach. Owczarek podhalański potrafił też bez problemu znaleźć zabłąkane, czy zranione owce, nawet na bardzo niedostępnym terenie i zaprowadzić je do domu. 

Warto wiedzieć, że podejmowano próby przystosowania owczarków podhalańskich do roli przewodników niewidomych. Rezultaty były naprawdę świetne, szczególnie w Holandii. Również w Polsce jedna suczka pracowała jako przewodniczka. Jednak nie zyskały tak dużej popularności jak goldeny, czy labradory. 

Pies podhalański jest doskonałym stróżem, dobrze znosi niskie temperatury, nie ufa nieznajomym i jest bardzo odważny, a do tego nie szczeka zbyt dużo. Podhalański pies reaguje tak naprawdę tylko wtedy, kiedy musi, nie nadużywa szczekania, ani wycia, rezerwuje je sobie na sytuację faktycznego zagrożenia. 

Reklama

Podhalański owczarek – wychowanie 

Jest to spokojny i opanowany psiak, tak jak wspomniałam wcześniej, bardzo dobrze kontroluje swoje emocje, jest bardzo niezależny i zaradny, lubi dużą ilość obowiązków i odpowiedzialności. Świetnie nadaje się na szkolenie, jest bardzo łatwy we współpracy, szczególnie, jeśli zacznie się ją wcześnie, najlepiej niedługo po przybyciu do nowego domu. 

Owczarek górski bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny, do każdego jej członka. Jest to wierny i lojalny psiak, bardzo oddany swojemu opiekunowi. Świetnie nada się dla rodzin z dziećmi. Jest bardzo opiekuńczy i delikatny, dlatego jeśli rozważasz psa, który świetnie nada się również jako przyjaciel dla dzieci, owczarek górski będzie świetnym wyborem. 

Reklama

Polski owczarek podhalański – historia 

Nie możemy być na razie pewnymi pochodzenia tej rasy. Przypuszcza się jedna, że pochodzi ona od azjatyckich molosów. W szczególności podaje się doga tybetańskiego. 

Pasterstwo w naszych pięknych Tatrach zaczęło rozwijać się już w XIII wieku, jednak owczarki dołączyły do nich dopiero w XV i XVI wieku, kiedy to plemiona wołowskie pomogły rozwinąć gospodarkę w tamtejszych rejonach. 

Te silne zwierzaki świetnie sprawdzały się jako stróżowie owiec. Były nieustępliwe i pracowite – pracowały przez cały dzień i noc. 

Tatry w końcu stały się popularną destynacją turystyczną, przez co goście zauważyli tego pięknego psiaka i szczerze się nim zachwycili. Na początku lat 30 powstało Towarzystwo Miłośników Psa Służbowego, które zaczęło popularyzować rasę, a w 1938 roku opracowano pierwszy wzorzec. W 1967 roku FCI opublikowało oficjalny wzorzec rasy. 

Reklama

Polski owczarek podhalański – dla kogo będzie idealny? 

Jest to psiak dostosowany do naprawdę trudnych, górskich warunków życia. Ma ciepłą, gęstą sierść i jest naprawdę wytrzymały. Jest również dość elastyczny i nie ma większych problemów z dostosowaniem się do trybu życia swojego opiekuna, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach – podhalańczyk powinien mieć zapewnioną dużą ilość ruchu i konkretnego zajęcia. 

Ten psiak bez pracy czuje się po prostu niepotrzebny. Czasami można usłyszeć, że ta rasa nie odnajduje się zbyt dobrze na terenach nizinnych, ale nie jest to prawdą – tak długo, jak zapewnisz mu odpowiednią ilość miejsca i przestrzeni zarówno w domu, jak i na zewnątrz, będzie szczęśliwy. W temacie przestrzeni warto jeszcze dodać, że owczarek podhalański absolutnie nie nadaje się do życia w mieszkaniu, nawet dużym mieszkaniu. To pies, który potrzebuje domu z dużym ogrodem i zieleni wokół. Na miejskich blokowiskach będzie po prostu nieszczęśliwy i będzie tracił sens życia. 

Podhalański pies pasterski – zdrowie 

Ten zahartowany, silny psiak pochodzi z gór i jest naprawdę odporny na większość chorób. Jest jednak kilka schorzeń, do których ma niestety predyspozycje. Najczęściej cierpi niestety na dysplazję bioder, powszechne schorzenie wśród dużych ras psów. Może mieć też problem z wadami powiem – entropium i ektropium. 

Również, podobnie jak wiele większych ras, ma tendencję do skrętu żołądka, dlatego jego porcje powinny być nie tylko dobrze wyliczone, ale trzeba również uważać na to, żeby psiak po posiłku zbyt wiele się nie ruszał i po prostu odpoczął. Nawet wchodzenie po schodach nie jest wskazane. Jest to ważne zalecenie, ponieważ skręt żołądka jest leczony operacyjnie i nieleczony prowadzi bardzo szybko do śmierci. 

Reklama
Reklama

Z uwagi na opadające uszy, podhalańczyk może mieć też kłopoty z infekcjami, dlatego sprawdzanie stanu i czyszczenie uszu powinno być stałym elementem pielęgnacyjnej rutyny, o której więcej za chwilę. 

Owczarek podhalański – pielęgnacja 

Mimo tego, że mogłoby się wydawać, że pielęgnacja sierści tego psiaka może być kłopotliwa, wcale taka nie jest. Jego szata składa się z dwóch warstw, tak jak u większości psiaków, czyli z włosa okrywowego i podszerstka. Podszerstek jest bardzo ważnym elementem, ponieważ chroni psiaka przed zimnem i sprawia, że w razie chłodów nie zostanie on szybko przemoczony. Ponadto podszerstek jest bardzo łatwy do wysuszenia. 

Kąpać psa należy w zależności od potrzeb, jednak średnia częstotliwość to mniej więcej co 2 – 3 miesiące, chyba, że widocznie ubrudzi się wcześniej. Psiaka trzeba czesać 1 – 2 razy w tygodniu, albo w zależności od potrzeb. Warto stosować odżywki do jego sierści, żeby nie sprawiała większych problemów z rozczesywaniem. Psiak ten może mieć również problemy z przebarwieniami w okolicach oczu – oczy należy przemywać regularnie wilgotnym wacikiem i pozbywać się z ich okolic wszelkich pyłków i śpiochów. 

Poza powyższymi trzeba oczywiście standardowo regularnie przycinać psiakowi pazury, a także sprawdzać stan jego uzębienia – warto zakupić specjalne przysmaki i kości ułatwiające pozbywanie się kamienia nazębnego. 

Owczarek podhalański – opis rasy 

Owczarek podhalański waga: pies waży od 50 – 65 kg, z kolei suczka od 45 – 60 kg; Wzrost: pies: 65 – 70 cm, suczka: 60 – 65 cm 

Owczarek podhalański długość życia 

Ta rasa żyje mniej więcej 12 lat, co jest dość dobrym wynikiem jak na rasy większych psów. Utrzymanie owczarka w zależności od wybranej diety kosztuje od 250 – 300 zł miesięcznie. Cena szczeniaka wynosi od 1800 do 3600 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

2 myśli na temat “Owczarek Podhalański (podhalan) – opis rasy

Dodaj komentarz

Reklama