Canaan Dog - wygląd

Canaan Dog – cena, szczeniaki, hodowla

Canaan dog to prawdziwy weteran – zarówno pod kątem historii rasy (należy do blisko spokrewnionych z wilkiem ras pierwotnych), jak i dosłownie ze względu na cel pierwszych hodowli, jakim było jego wykorzystanie w ćwiczeniach militarnych. Jako wierne, inteligentne i wszechstronnie uzdolnione psy cannan dogi coraz częściej podbijają jednak nie cele wojskowe, a ludzkie serca. 

Canaan Dog – opis rasy 

Canaan dog (po polsku zwany psem kanenejskim) należy do grupy szpiców i obok m.in. pekińczyka, chow chow, samojeda, akity czy shiba inu zalicza się do ras pierwotnych, czyli takich, których DNA w największym stopniu przypomina materiał genetyczny wilka. 

Rasa pochodzi od częściowo dzikich psów z Bliskiego Wschodu nazywanych (podobnie jak członkowie najniższej kasty społecznej w Indiach) pariasami. Pierwszy wzorzec rasy oraz same początki uregulowanej hodowli przypisywane są Rudolfinie Menzel, która w poszukiwaniu odpowiednich psów do prowadzonych na terenach dzisiejszego Izraela działań militarnych, zaczęła odławiać bezpańskie, półdzikie psy z okolic palestyńskich miast (do dziś zresztą wiele z nich można tam spotkać jako bezpańskie psy). 

W 1964 roku rasa została oficjalnie zaakceptowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. 

Canaan Dog – wygląd 

Ze względu na fakt, że cannan dog to rodzaj szpica, od razu rzucają się w oczy charakterystyczne cechy tej grupy, jak zawinięty nad grzbietem ogon i przede wszystkim wyraźnie podniesione do góry uszy w kształcie trójkąta, od których szpiczastego kształtu pochodzi zresztą nazwa. 

Reklama

Cannan doga wyróżniają także ciemne oczy oraz charakterystyczne, wyjątkowo twarde opuszki łap, jakimi może się pochwalić. 

Jest to rasa średnich rozmiarów, osiągająca wysokość w kłębie między 50 a 60 cm oraz wagę od 18 do 25 kg. 

Reklama

Sierść canaan doga ma dwie warstwy – z zewnątrz jest twarda, a pod spodem ma gęsty podszerstek. Wzorzec dopuszcza zróżnicowane umaszczenie – najczęściej spotkać można psy w piaskowych odcieniach beżu i czerwonych odcieniach brązu. Oprócz tego możliwe jest umaszczenie czarne, białe, czarno-białe i biało-brązowe, a także ciemniejsza maska. 

Canaan Dog – charakter 

Wybór canaan doga na psa pracującego na wojskowym poligonie był ze strony Rudolfiny Menzel bardzo przemyślaną decyzją. Jest to przede wszystkim rasa sprawna i wytrzymała, a więc wykazująca takie cechy charakteru, jakich zazwyczaj oczekuje się także od służących w armii ludzi. 

Canaan dog jest czujny i łatwo wychwytuje nietypowe dźwięki czy obrazy, do tego wykazuje się dużą odwagą, a także nieufnością w stosunku do obcych. W połączeniu z dużą skłonnością do pilnowania swojego terytorium daje to psa, który doskonale odnajdzie się w roli stróża. Nie jest przy tym hałaśliwy, a ponadto potrafi dobrze rozpoznać, kiedy ktoś jest intruzem, a kiedy cieszy się zaufaniem i akceptacją rodziny, a co za tym idzie – powinno się mu dać także psi kredyt zaufania. 

Cannan dog poza terytorialnym ma także silny instynkt łowiecki. W połączeniu z predyspozycjami utożsamianymi zazwyczaj z rasami pierwotnymi sprawia to, że cechuje go spora dawka niezależności i “krytycznego” myślenia. Ma to też oczywiście swoje niezaprzeczalne plusy – jest to rasa bardzo inteligentna. Kolejną zaletą jest lojalność i przywiązanie do swojej rodziny. 

Reklama

Canaan Dog – hodowla 

Canaan dog mimo swojej militarno-włóczęgowskiej historii jest obecnie wspaniałym psem towarzyszącym, który dobrze odnajdzie się w różnych warunkach, jeśli tylko opiekun będzie znać specyfikę tej rasy. 

Canaan dog silnie przywiązuje się nie tylko do opiekuna, ale całej rodziny – absolutnie nie należy skazywać go na samotność, ponieważ będzie to bardzo źle znosił. Nie należy do ras nachalnych i nadmiernie zabiegających o uwagę człowieka, ale potrzebuje czuć się ważną częścią swojego przyszywanego stada.Nadaje się także do domu z dziećmi – będzie je traktował ze zrozumieniem i cierpliwością, niczym psie czy wilcze szczenięta. 

Ze względu na dobrą kondycję sprawdzi się na długich dystansach – jeśli opiekun lubi np. biegać, śmiało może zabierać ze sobą canaan doga. Doskonale odnajdzie się też w agility czy sportach związanych z tropieniem. Nie jest jednak rasą, której niezbędna jest bardzo duża dawka ruchu – codzienne spacery i dłuższe wycieczki raz na jakiś czas w zupełności wystarczą. 

Jest nieufny nie tylko w stosunku do obcych ludzi, ale też zwierząt, dlatego w jego wypadku wczesna socjalizacja szczeniaka będzie bardzo istotna. Raczej nie atakuje przy tym sam siebie, ewentualnie broni się przed natarczywymi zachowaniami ze strony innych psów. 

Reklama
Reklama

Ze względu na silny instynkt łowiecki warto prowadzić go na smyczy (chociaż w porównaniu z wieloma innymi rasami i tak wykazuje dosyć duży poziom pilnowania się opiekuna i często odpowiednio wyćwiczona wcześniej komenda przywołująca zda egzamin w sytuacji, kiedy nawet w polu widzenia canaan doga pojawi się potencjalna zdobycz). 

Ne należy się zniechęcać, jeśli cannan dog nie będzie chciał łatwo spełniać poleceń – jego niezależność może chwilowo nakazywać mu co innego, ale konsekwencja ze strony opiekuna, ograniczenie bodźców rozpraszających uwagę psa, a także odpowiednia motywacja zabawką lub smakołykiem powinny pomóc w przekonaniu tego bliskiego kuzyna wilka do większej współpracy z człowiekiem. 

Canaan Dog – cena 

Cena cannan doga w legalnie działającej hodowli to koszt rzędu 4000 – 5000. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to bardzo popularna rasa, więc być może na upragnionego szczeniaka trzeba będzie trochę poczekać. 

Wspaniałą z punktu widzenia zwierząt alternatywą jest adopcja psa – w internecie łatwo znaleźć można grupy z ogłoszeniami psów, które poszukują domów, takich jak np. “Szpice w potrzebie”.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama