Pies mop jaka to rasa

Komondor (Owczarek węgierski) – opis rasy

Komondor jest znany ze swojej bardzo charakterystycznej sierści, która jest poskręcana w dredy i sznury. Wygląda ona naprawdę niesamowicie i bardzo imponująco. Komondor jest bardzo podobny do owczarka: jest bardzo inteligenty, opiekuńczy wobec swojej rodziny i sprawdza się idealnie jako stróż, a także pies rodzinny, ponieważ uwielbia być blisko swoich właścicieli, których stara się chronić przed niebezpieczeństwem w każdej sytuacji. 

Komondor – charakter 

Jest to pies o bardzo silnym charakterze, którzy musiał wykształcić, jako, że przez wieki pilnował cały dobytek człowieka. Psy tej rasy są doskonałymi stróżami, są bardzo czujne i nieufne wobec obcych. Przekupienie komondora jest praktycznie niemożliwe. 

Psy tej rasy są bardzo zrównoważone i nigdy nie zaatakowałyby nikogo bez powodu. Chyba, że ktoś je sprowokuje, są wtedy nieubłagane. 

To psiak, który jest całym sercem oddany swojemu opiekunowi i bardzo kocha swoją rodzinę, szczególnie dzieci. Uwielbia być blisko swoich domowników i spać z nimi w jednym łóżku. Chroni wszystkich przed niebezpieczeństwem i nie trzeba obawiać się o jego relacje z mniejszymi dziećmi – jest naprawdę delikatny i ostrożny, jednak mimo wszystko zaleca się, by kontakty z maluchami odbywały się pod nadzorem dorosłych. 

Psiak ten zachowuje się zawsze bardzo spokojnie, jest wyważony i bardzo mało szczeka, nie przepada też za dużą ilością ruchu. Powinien jednak wychodzić codziennie na spacery. Mimo tego, że to bardzo spokojny pies, nie powinien mieszkać w bloku. Ceni sobie przestrzeń, co jest typowe dla psa pasterskiego. Trzymanie go w mieszkaniu będzie dla niego po prostu bardzo męczące. 

Reklama

Dobrze dogaduje się również z innymi zwierzętami w rodzinie, choć o wiele lepiej porozumie się z tymi, z którymi się wychował. Obce psy może niestety traktować jako intruzów, wynika to z jego natury stróża. 

Komondor bardzo szybko uczy się podstawowych komendy i świetnie radzi sobie na kursach posłuszeństwa. Nie zawsze wykonuje jednak wszystkie polecenia, dlatego nie jest najlepszym kandydatem do uczestnictwa w zawodach obedience. 

Reklama

Komondor – zdrowie i żywienie 

Jak większość psów pasterskich, komondor jest bardzo zdrowym i odpornym psem. Nie przepada za wodą (źle wysuszona sierść prowadzi do pleśni). Jak u większości dużych ras, może mieć problem z dysplazją stawów biodrowych, dlatego bardzo ważne jest, by przyjmował zbilansowane posiłki od małego z dużą ilością witamin. Dodatkowo warto również podawać suplementy wzmacniające kości i stawy, a także unikać skakania. Psy tej rasy nie powinny zbyt dużo skakać, może to bardzo negatywnie wpłynąć na ich stawy w przyszłości. 

Trzeba uważać na podawanie zbyt dużych porcji, ponieważ komondor ma skłonność do skrętu żołądka. Ważny jest odpoczynek po jedzeniu, zakazane jest również wchodzenie po schodach (oczywiście tylko po posiłku). 

Pies mop – historia 

Komondor jest znany ze swojej niezwykłej, tworzącej dredy sierści. Istnieje bardzo niewiele ras, których sierść ma podobne właściwości. W zasadzie można wymienić tylko psa puli i bergamasco

Komondor jest psem pasterskim i długiej historii, która zaczyna się na Węgrzech, a przynajmniej Węgrzy tak uważają. Twierdzą oni, że te psiaki od zawsze pilnowały stad owiec. Istnieją jednak inne teorie mówiące o pochodzeniu komondora. Niektórzy uważają, że przebył on na teren Węgier wraz z Sumerami migrującymi z Mezopotamii, inni, że przybył z obszarów znajdujących się pomiędzy Uralem a środkową Wołgą, kiedy to Madziarowie wędrowali na teren Węgier. 

Reklama

Jednak najbardziej prawdopodobna i potwierdzona naukowo teoria mówi o tym, że komondor był towarzyszem tureckiego ludu koczowniczego zwanego Kumanami. Kumanowie osiedlili się na terenach Węgier w okolicach XII – XIII wieku, zabierając oczywiście ze sobą swoje psy. Co ciekawe, nazwa komondor wywodzi się właśnie od plemienia Kumanów. 

Jak nietrudno się domyślić, jest to rasa będąca narodową dumą Węgier i właśnie w tym kraju jest najpopularniejsze. Do dzisiaj sprawdza się fantastycznie jako pies pasterski, do wypasu bydła i owiec. Bardzo dobrze sprawuje też służbę w policji. Poza Węgrami jest tak naprawdę popularny tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie strzeże owiec i lam przed drapieżnikami, głównie przed kojotami. 

Do Polski po raz pierwszy przybył dopiero pod koniec lat 80 XX wieku, ale rasa nie stała się u nas nigdy bardzo popularna. Obecnie działa kilka hodowli, ale na szczeniaka najczęściej trzeba poczekać kilka do kilkunastu miesięcy. 

Owczarek węgierski – pielęgnacja 

Wiele osób zastanawia się jak powinna wyglądać pielęgnacja komondora, w końcu trudno wyobrazić sobie czesanie jego dredów. Jest to jeden z głównych powodów dla których tak mało osób decyduje się na tę rasę – martwią się po prostu pielęgnacją i tym, że dredy będą zbierać bardzo dużo kurzu i brudu. 

Reklama
Reklama

Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja komondora? Przede wszystkim warto zacząć od tego, że komondorów się po prostu nie czesze, chyba, że opiekun nie chce, żeby pies miał dredy, wtedy po prostu może ścinać jego sierść na dość krótką, psiak będzie wtedy podobny do pudla. Choć z drugiej strony nie ma to za bardzo sensu, bo w końcu piękne dredy są cechą charakterystyczną tej rasy. Każdy hodowca tak naprawdę czeka niecierpliwie na moment w którym sierść komondora zacznie układać się w piękne, sfilcowane dredy, które z każdym rokiem będą coraz dłuższe. 

Szczeniaki rodzą się oczywiście bez dredów, mają puszystą kręconą sierść i wyglądają niczym małe pudelki. Dredy zaczynają się formować dopiero w 8 – 9 miesiącu życia. Pielęgnacja polega zatem na regularnym rozdzielaniu dredów psiaka, aż do skóry, tak, by nie tworzyły się kołtuny. Dredy psiaka zaczynają formować sznury sięgające ziemi dopiero w 7 – 8 roku życia. Psy wystawowe bardzo często mają tak długą sierść, że ciągnie się ona za nimi. 

Co ciekawe, szata tych psiaków ma właściwości samoczyszczące, to znaczy, że poza wyciąganiem liści, gałęzi i tym podobnych po spacerze, wystarczy, że porządnie się otrząśnie z błota i brudu, a znowu będzie czysty. 

Tego psa raczej nie powinno się kąpać. Oczywiście może zdarzyć się taka sytuacja, ze zapach stanie się po prostu trudny do zniesienia, ale wtedy powinno się psiaka wykąpać i bardzo, bardzo porządnie wysuszyć suszarką – w innym wypadku jego dresy spleśnieją i będą się nadawać do ścięcia. Trzeba od czasu do czasu umyć psiakowi łapy, pysk i zad. Pies nie linieje, zatem nie trzeba go strzyc. Od czasu do czasu odrywają się jedynie pojedyncze dredy. 

Pies z dredami – cena i opis rasy 

Komondor pochodzi z Węgier i jest silnym, niezależnym psiakiem o dużej odwadze i sporej nieufności wobec obcych. Jest doskonałym stróżem, zrównoważonym i spokojnym, bardzo lojalnym wobec swojego opiekuna. 

Jego wielkość to minumum 70 cm u psów i 65 cm u suczek. 

Waga komondora: psy od 50 – 60 kg, suczki od 40 – 50 kg 

Rasa występuje w białym umaszczeniu z lekkim odcieniem kości słoniowej, a szata jest długa i tworzy charakterystyczne dresy. Jest złożony z miękkiego podszerstka i twardszych włosów okrywowych. Najdłuższe włosy psiaki mają na lędźwiach i zadzie, zaś najkrótsze na pysku i w dolnych częściach łap. 

Komondor żyje średnio 12 lat i bardzo bardzo inteligentnym, i szybko uczącym się psem, trzeba jednak liczyć się z tym, że jest również dość niezależny i niechętnie będzie wykonywał wszystkie polecenia swojego opiekuna, przez co jest średnio podatny na szkolenie. 

Nie wymaga dużej ilości ruchu, jednak potrzebuje dość dużej przestrzeni, przez co nie nadaje się do życia w mieszkaniu, w wielkim mieście. O wiele lepiej odnajdzie się na wsi, gdzie będzie mieć spokój i będzie otoczony naturą. 

Jego miesięczny koszt utrzymania nie jest wysoki jak na dużego psa, oscyluje bowiem w okolicach 100 – 200 zł miesięcznie. 

Komondor – cena szczeniaka to koszt od 2500 – 4500 zł, jednak w Polsce działa niewiele hodowli, dlatego bardzo często na szczeniaka trzeba czekać wiele miesięcy. Cena jest uzależniona w dużej mierze od tego, kim są rodzice i dziadkowie szczeniaka – jeśli byli wielokrotnie nagradzani na wystawach psów, szczeniak będzie oczywiście droższy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Dodaj komentarz

Reklama