Pies puli opis rasy i charakter

Puli (owczarek węgierski) – opis rasy

Słyszeliście kiedyś o psie rasy puli? Jeśli nie, koniecznie musicie to nadrobić! Są to urocze, średniej wielkości psiaki o dość mocnej budowie i charakterystycznej sierści skręcającej się w sznury. Uwielbia aktywność fizyczną i zabawy intelektualne. Jest nieufny wobec obcych i lojalny wobec swoich opiekunów. 

Puli – charakter 

Jest to stara rasa, która była bardzo ceniona podczas zaganiania stada do zagrody. Świetnie sprawdzały się również jako stróże gospodarstwa i całego dobytku. Często bywa mylony z komondorem, który również ma sierść układającą się w charakterystyczne sznury. 

Puli bardzo szybko i mocno tworzy więź ze swoim opiekunem. Więź, która nigdy nie słabnie i wzmacnia się z każdym kolejnym rokiem spędzonym razem. Uwielbia towarzyszyć swojemu właścicielowi wszędzie i dosłownie chodzić na nim krok w krok. To również pies o bardzo silnej empatii, przez co mocno odczuwa nastroje swojego opiekuna. 

Rasa puli, tak samo jak mudi charakteryzuje się również silnym instynktem pasterskim i dużą dozą nieufności względem obcych, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako psy stróżujące. 

Psy pasterskie bardzo chętnie współpracują z człowiekiem, jako, że mają to w genach od wielu pokoleń. Jednocześnie z uwagi na to, że często musiały same podejmować decyzje, mogą bywać uparte i nieco niezależne – warto mieć to na uwadze przed podjęciem decyzji o zakupie tej rasy. 

Reklama

Mimo wszystko są to jednak psiaki, które bardzo dobrze sprawdzą się zarówno u początkujących, jak i bardziej doświadczonych opiekunów – tak naprawdę trzeba po prostu dobrze poznać specyfikę tej rasy i nie oczekiwać, że puli stanie się innym psem, bo Ty tego oczekujesz. Niestety, osobowości i genów nie da się zmienić, o wiele łatwiej jest wybrać po prostu inną rasę psa. 

Obecnie puli wyglądają nieco inaczej, niż ich przodkowie sprzed 200 lat. Ich włos stał się dłuższy, a charakter bardziej otwarty i przyjazny, dzięki czemu są o wiele lepiej przystosowane do życia w rodzinie i mieście. 

Reklama

Puli – zdrowie i żywienie 

Jest to bardzo zdrowa i długowieczna rasa, u której czasami zdarzają się choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, a także dziedziczne choroby oczu. Można na szczęście bardzo szybko wykryć, czy dany pies jest nosicielem takiego genu. 

Jeśli chodzi o żywienie, są to bardzo mało wymagające psiaki z uwagi na to, że jako pies pasterski, mieszkający na wsi, musiał zadowolić się po prostu wszystkim, co wylądowało w jego misce. Oczywiście karma powinna być wysokiej jakości, jednak puli nie jest z natury wybredny. Nie poleca się podawania pupilowi suchej karmy, puli preferują wilgotny pokarm, dlatego bardzo dobra będzie dla nich na przykład dieta BARF. Pory karmienia powinny być regularne, jak cały tryb dnia zwierzaka. 

Owczarek węgierski – historia 

Jest to bardzo stara rasa psów. Ich historia sięga aż kilku tysięcy lat, kiedy to przodkowie puli przybyli na tereny obecnych Węgier z Azji Środkowej razem z plemionami Madziarów około tysiąca lat temu. Udokumentowane wzmianki o istnieniu tej rasy sięgają IX wieku, jednak istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ich historia sięga aż 4500 roku p.n.e. 

Puli był i jest niezwykle cenionym psem pasterskim – cenionym na tyle, że za psa tej rasy trzeba było zapłacić równowartość rocznego zarobku! Pasterze byli jednak jednocześnie nieubłagani i bezwględnie pozbywali się psów tej rasy, które nie przejawiały cech użytkowych. Dlatego przetrwały najsilniejsze, najzdrowsze i najbardziej sprawne osobniki, które były chętne i zdolne do pracy. 

Reklama

Współczesna hodowla puli rozpoczęła się dopiero w 1910 roku (jest to stosunkowo niedawno patrząc na długą historię rasy). Psiaki obecnie są tak naprawdę popularne tylko na Węgrzech. Można niezwykle rzadko spotkać je w Polsce. 

Pies puli – pielęgnacja 

Możecie zastanawiać się jak wygląda pielęgnacja szaty tego psiaka, skoro nie powinno się jej rozczesywać. Otóż sznury puli zaczynają sięgać ziemi dopiero u około 4 – 5 letniego psiaka, a tworzą się od 9 miesiąca życia. Jeśli chcielibyście rozczesać sierść puli, trzeba by było ją zwyczajnie ostrzyc. Oczywiście można to zrobić, ale w takim wypadku zakup psa o tak charakterystycznej sierści mija się po prostu z celem. 

Pielęgnacja sznurów polega na regularnym rozdzielaniu ich aż do skóry. W innym wypadku bardzo szybko zaczną tworzyć kołtuny nie do rozczesania, które niestety trzeba będzie obciąć. 

Suszenia psiaka po kąpieli i spacerze, na którym się zmoczył, może zająć aż kilka godzin. Sierść trzeba najpierw dobrze osuszyć i wykręcić ręcznikiem, a następnie dokładnie wysuszyć suszarką. Absolutnie nie można czekać aż wyschnie sama, ponieważ może po prostu spleśnieć. Zimą i w deszczowe dni warto zaopatrzyć się w specjalny nieprzemakalny kombinezon dla psiaka, który uchroni go przed przemoczeniem. 

Reklama
Reklama

Kąpiel powinna odbywać się bardzo, bardzo rzadko z uwagi na to, że sierść psiaka ma właściwości samoczyszczące. Oczywiście, jeśli pies wytarza się w błocie, trzeba będzie pomóc mu z myciem. Regularnie trzeba natomiast przemywać futro na pupie, łapach i pyszczku. 

Poza pielęgnacją sierści trzeba pamiętać o regularnym dbaniu o uszy zwierzaka i sprawdzaniu, czy nie zaczyna się rozwijać w nich jakaś infekcja. 

Bardzo ważne jest również regularne przycinanie pazurów psiaka, nie można dopuścić, by stukały po podłożu, kiedy pies spaceruje, oznacza to bowiem, że są zdecydowanie za długie. 

Pielęgnacji wymagają też zęby puli, które mają tendencję do zbierania się kamienia nazębnego, szczególnie, kiedy pies je tylko mokrą karmę. Warto od samego początku przyzwyczajać szczeniaka do szczotkowania zębów. Jeśli to zaniedbamy, o wiele trudniej będzie nauczyć dorosłego psa, że używanie szczoteczki jest normalne. Zaopatrzmy psa w gryzaki i przysmaki dentystyczne. 

Owczarek węgierski puli – cena i opis rasy 

Psy puli ważą od 13 – 15 kg, suczki od 10 – 13 kg. Wysokość waha się od 39 – 45 cm u psów i od 36 – 42 cm u suczek. 

Długość życia tej rasy wynosi od 13 – 15 lat, a jego miesięczny koszt utrzymania to koszt od 150 – 250 zł miesięcznie. 

Cena szczeniaka wynosi od 2000 – 4000 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Chihuahua – opis rasy

Klasyfikacja FCI - Grupa IX , sekcja 6, nr wzorca 218 Najmniejszy piesek na świecie o [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama