Australia: Koale uratowane z pożarów wracają na łono natury

Nie tak dawno temu cały świat z zapartym tchem śledził wydarzenia w Australii. Ogromny obszar kontynentu nękany był przez pożary które spowodowały ogromne straty w ekosystemie. Teraz w dobie pandemii zapomnieliśmy o pożarach w Australii. Na szczęście przyroda regeneruje się szybko. Lasy w których żyły koale powoli odrastają, a wolontariusze którzy jeszcze niedawno ratowali misie, teraz przygotowują je do powrotu na łono natury.

Pracownicy Science and Wildfire pomagają koalą które od stycznie przebywały w zoo w Sydney przygotować się do powrotu na wolność. Ogromne połacie lasów zniszczone przez ogień które stanowiły naturalne środowisko koali potrzebują czasu by się zregenerować. Dlatego właśnie przygotowano rozwiązania pozwalające misią koala na kontakt z naturą w warunkach podobnych do naturalnych. W zeszłym tygodniu organizacja poinformowała że wypuściła 4 dorosłe osobniki i jedno nowo narodzone młode na tereny parku narodowego Kanagra-Boyd w Nowej Południowej Walii. Każdy miś jest monitorowany, dzięki temu będzie można sprawdzać jak sobie radzą.

Obfite deszcze które spadły na terenie parku powodują szybki rozwój roślinności. Koale nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pokarmu. Dlatego właśnie teraz jest idealny moment żeby wypuścić je na wolność. Chociaż na razie ilość wypuszczonych zwierząt jest niewielka to australijscy badacze planują skupić swoje działania na wypuszczaniu kolejnych osobników i zachowaniu gatunku.

W 2019 roku organizacja The Australian Koala Foundation poinformowała że na wolności żyje tylko 80 tysięcy misiów koala. A pożary z przełomu roku sprawiły że gatunek ten jest coraz bliżej całkowitego wyginięcia. Szacuje się że śmierć w pożarach mogło ponieść nawet 10 tysięcy misiów koala.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama