Jamnik pies z niemiec

Niemieckie rasy psów – lista, charakterystyka

Chociaż wiele osób kojarzy niemieckie rasy psów głównie z owczarkami niemieckimi, nasi zachodni sąsiedzi zajmują wysoką pozycję, jeśli chodzi o liczbę pochodzących z tego kraju ras – to trzecie państwo na świecie pod tym względem, zaraz po Wielkiej Brytanii i Francji. Bokser, rottweiler, pomeranian, doberman czy jamnik – wszystkie te popularne rasy to psy niemieckie. 

Najpopularniejsze niemieckie rasy psów 

Według rankingu Międzynarodowej Federacji Kynologicznej w światowej czołówce popularności znalazło się kilka niemieckich ras psów. Są to m.in.: 

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie od lat plasują się w ścisłej czołówce rankingów popularności, są też jedną z najinteligentniejszych ras psów według rankingu opracowanego w latach 90. przez amerykańskiego psychologa zwierzęcego Stanleya Corena. Według prowadzonych przez niego badań owczarki niemieckie potrafią nauczyć się nowej komendy w ciągu zaledwie 5 powtórzeń. Psy tej rasy są też niezwykle posłuszne – w tych samych testach reagowały na znaną już komendę za pierwszym razem w 95% przypadków. 

Ze względu na swoje cechy charakteru, m.in. wysoki poziom posłuszeństwa, odwagę i czujność, jako policyjne psy owczarki niemieckie wykorzystywane są na całym świecie. Rasa stała się też znana ze względu na swój udział w wojnach światowych. Owczarki niemieckie są wspaniałymi towarzyszami i obrońcami domu i bliskich.

Pudel

Pudle to nie tylko jedne z najpopularniejszych, ale także najinteligentniejszych psów – wyprzedzają je pod tym względem tylko border collie. Dodatkowym plusem jest fakt, że prawie nie gubią sierści. Nic dziwnego, że do teraz pomiędzy Niemcami i Francją trwa spór o ich pochodzenie. 

Reklama

Pudle to psy wszechstronnie uzdolnione – dobrze sprawdzają się w rozmaitych zajęciach i sportach, np. agility, treningach posłuszeństwa, tropieniu, jako psy pasterskie i asystujące, a nawet jako gwiazdy talent show.

Jamnik

Niemieckie psy myśliwskie nazywane także “psami-kiełbasami” ze względu na swoją charakterystyczną budowę – długi tułów i krótkie nogi. Według niektórych historia tej rasy sięga co najmniej Starożytnego Egiptu, gdzie jej przedstawiciele mieli zostać uwiecznieni na świątynnych płaskorzeźbach. Najstarsze wzmianki pisemne na temat tej rasy pojawiły się na terenie średniowiecznych Niemiec – jamniki opisywane tam 

Reklama

były jako psy myśliwskie wykorzystywane do polowań na borsuki (niemiecka nazwa “Dachshund” oznacza właśnie “psa od borsuków”). 

Jamniki są energiczne i odważne – mają wrodzony instynkt łowcy, mogą więc zaskoczyć opiekuna ruszając w pogoń za jakimś mniejszym zwierzakiem. Cechuje je też dobry węch, kondycja i samodzielność, a więc wszystko to, co liczy się u psów myśliwskich. 

Psy tej rasy są lojalne i mocno przywiązują się do swoich opiekunów, bywają za to bardzo nieufne w stosunku do obcych. 

Niemieckie rasy psów – pozostałe 

Jak widać z powyższego zestawienia, niemieckie rasy psów należą do grona tych, które od lat doceniane są nie tylko na rozmaitych konkursach, ale przede wszystkim w domach miłośników zwierząt. Na liście tej znajdują się psy wykorzystywane do konkretnych celów, jak psy myśliwskie czy mundurowe, a także rasy doceniane ze względu na wyjątkową urodę (przykładem może być pomeranian, który zawojował internet jako tzw. pies boo) czy posłuszeństwo i zdolności umysłowe (aż dwie z trzech najinteligentniejszych ras to psy niemieckie). 

Reklama

Wszystkich którzy zakochali się w którejś z niemieckich ras psów, zachęcamy do poszukania fundacji, która zajmuje się wybraną rasą – niemieckie psy nie różnią się pod tym względem od jakichkolwiek innych: wszystkie czworonogi zasługują na kochający dom! 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Eurasier - opis rasy

Eurasier jest pięknym, średniej wielkości szpicem o bardzo bujnym futrze. Jego charakterystyczną cechą jest puszysty [...]

Szpic mały – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. To niewielkich rozmiarów pies o bardzo żywiołowym [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama