Buldog angielski, zwany inaczej buldogiem brytyjskim, to pies, który stał się niemal kultowym symbolem tego kraju – wizerunek buldoga w charakterystycznym meloniku na głowie czy też stylizowany na postać Winstona Churchilla, to skojarzenie, które przychodzi do głowy wielu osobom na myśl o tej rasie. Czy jednak angielski buldog to to samo co angielski człowiek? Czy podziela ze swoimi rodakami jakieś cechy charakteru? I skąd w ogóle wzięła się ta rasa?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Buldog angielski – opis rasy
Po raz pierwszy pies został wprost określony jako buldog w XVII wieku – w jednym z listów do przyjaciela Preswick Eaton prosi o przesłanie mu “dwóch buldogów”.
Pies tej rasy mógłby po prostu być “dogiem angielskim”, gdyby nie jego pierwotne (i bardzo zresztą okrutne) przeznaczenie. Buldogi angielskie były prawdopodobnie hodowane już w XIII wieku i wykorzystywane przy walkach z bykami. Do “doga angielskiego”, czyli po prostu angielskiego psa, dodane w związku z tym określenie “bull”. Na szczęście tego rodzaju działania zostały w Anglii zakazane w pierwszej połowie XIX wieku, a miłośnicy buldogów angielskich, aby chronić tę rasę przed wyginięciem, zaczęli hodować je jako psy towarzyszące. Z dawnych czasów została buldogowi wydatna szczęka, która służyła do łapania gigantycznego byka.
Współczesna rasa z pewnością nie miałaby szans w takim starciu – nie nadaje się do biegania, a gdyby byk zaczął się bronić i rzucił buldogiem o podłoże, mogłoby to się skończyć tragicznie. Jednocześnie jest dużo łagodniej usposobionym i pokojowym psem niż jego przodkowie (dla jasnego rozgraniczenia ta dawna rasa określona została buldogiem staroangielskim).
Buldog angielski – wygląd
Buldog angielski należy do ras brachycefalicznych, a więc takich, których pyski są krótkie i spłaszczone. Nad nosem ma charakterystyczną, przypominającą linę fałdę. Oprócz tego ma szeroką głowę, szerokie barki, małe uszy i naturalnie krótki ogon. Jego budowa jest dosyć przysadzista – ma krótkie łapy oraz gruby i mocny tułów. Pies buldog angielski powinien ważyć około 25 kg a suka – 23 kg.
Sierść buldoga jest krótka i wbrew pozorom miękka – wrażenie twardości może być spowodowane tym, że jest po prostu gęsta. Występuje w kilku umaszczeniach: Najbardziej charakterystyczny jest buldog angielski biały w płowe lub czerwone plamy. Według oficjalnego wzorca nie jest natomiast pożądany buldog angielski czarny.
Buldog angielski – charakter
Zarówno trudna historia rasy, jak i poważna, “oklapnięta” mina mogą sugerować, że buldog angielski to pies, z którym nie warto zadzierać i którego należy traktować z dużym dystansem. Są to jednak bardzo mylące pozory.
W rzeczywistości buldog angielski to kochająca człowieka przylepa. Będzie uwielbiał wszystkich członków swojej rodziny, łącznie z dziećmi, do których wykaże się ogromną cierpliwością i łagodnością. Oczywiście może nie mieć tak samo dobrego wyczucia odnośnie własnej postury i masy ciała, więc zabawa zawsze powinna mieć miejsce pod nadzorem osoby dorosłej. Na pewno natomiast nie będzie dobrym pomysłem izolowanie psa od reszty domowników, np. poprzez umieszczenie go w kojcu. Buldog może też źle znosić dłuższą rozłąkę.
Buldog angielski zachował w sobie sporo odwagi i pewności siebie, więc o ile zazwyczaj będzie w stosunku do obcych nastawiony raczej pozytywnie i przyjaźnie, to jeśli tylko wyczuje, że ktoś próbuje zrobić krzywdę członkom jego stada, może zacząć ich bronić. Są to też psy z natury wesołe i ciekawe otaczającego ich świata. Z reguły nie są agresywne w stosunku do innych psów.
Buldog angielski – hodowla
Buldog angielski to pies, który nie ma dużych wymagań odnośnie swoich warunków bytowych. Dobrze odnajdzie się zarówno w domu na wsi z ogrodem, jak i w miejskim mieszkaniu, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu. Ze względu na specyfikę ras brachycefalicznych, nie powinniśmy go jednak za bardzo forsować – jeśli myślimy o psie, z którym będziemy mogli wybierać się na przejażdżki rowerowe czy sesje joggingowe, to nasz wybór powinien paść na inną rasę niż buldog angielski. Na spacerach korzystajmy także z szelek zamiast obroży – będą dla niego bezpieczniejsze.
Na “anglika” trzeba też w szczególności uważać latem, kiedy temperatury potrafią być naprawdę wysokie. Dbajmy w tym czasie o zapewnienie psiakowi dostępu do zacienionych miejsc oraz jego odpowiednie nawodnienie zarówno w domu, jak i na spacerze. Jeśli zauważymy, że nasz buldog angielski dobrze czuje się w wodzie, możemy w czasie gorących dni ustawiać mu w ogrodzie basenik dziecięcy napełniony zimną wodą, a jeśli nie mamy takiej możliwości – zabrać go na spacer w miejsce, gdzie będzie mógł się w ten sposób chłodzić. Pilnujmy jednak psa uważnie, jeśli zamierzamy pozwolić mu pływać w głębszej wodzie. Przy odpowiednim przygotowaniu i zaplanowaniu możecie też zabrać swojego buldoga na jedną z nadbałtyckich plaż.
Buldog angielski – szczeniaki
Mały buldog angielski może być prawdziwym oczkiem w głowie swoich opiekunów i zapewnić im masę radości. Jak w przypadku każdej rasy, należy jednak zadbać o wdrażanie u niego od samego początku prawidłowych nawyków i uczenie zasad, które wyobrażamy sobie, że będą przestrzegane przez buldoga angielskiego dorosłego.
Zajęcia psiego przedszkola stanowią doskonałą podstawę do wypracowania relacji z psem i nauczenia go podstawowych rodzajów zachowań, jakich możemy od niego w przyszłości oczekiwać. Niestety buldog angielski to pies, który ma swój własny rozum i potrafi być niestety nieco oporny przy próbach wymuszenia na nim określonej reakcji. Musimy jednak zachować w takiej sytuacji zimna krew – krzyczenie na psa czy jakakolwiek forma fizycznego przymusu tylko pogorszą sprawę.
Z pewnością wspólne treningi z innymi psami będą natomiast przynosiły bardzo pozytywny skutek dla jego procesu socjalizacji. Szczeniak buldoga angielskiego potrzebuje kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, aby nauczyć się zasad panujących w tym świecie i w relacjach między poszczególnymi czworonogami – jest to coś, czego nie zapewni mu samodzielnie nawet najbardziej zaangażowany opiekun.
Taki buldog angielski miniaturka, dopóki nie podrośnie powinien być pilnowany w zakresie gryzienia przedmiotów – ta rasa wprost uwielbia gryźć i przeżuwać rozmaite znaleziska, lepiej więc z góry zapewnić mu zabawkę, która będzie specjalnie do tego przeznaczona.
Buldog angielski – choroby
Jedną z najczęściej spotykanych chorób u buldogów angielskich jest dysplazja stawu biodrowego. Oprócz tego rasa ta narażona jest na typowe u brachycefalików schorzenia układu oddechowego. Mogą mieć także problemy z powiekami, wypadającą rzepką oraz rozmaitymi alergiami.
Buldog angielski – długość życia
Buldog angielski nie należy do bardzo długowiecznych ras – średnia długość jego życia to około 8 lat, ale przy prawidłowej opiece potrafi dożyć nawet 12-13 lat.
Buldog angielski – cena
Cena buldoga angielskiego to wydatek rzędu od 2,5 – 3 tysięcy do nawet 8 tysięcy i więcej. Na pewno rozwiązaniem nie jest branie psa z niesprawdzonej hodowli i dopłacanie do cierpienia tych pięknych zwierząt. Jeśli marzymy o buldogu angielskim, ale nie stać nas na psa z rodowodem, zawsze możemy przygarnąć psiaka po przejściach od fundacji specjalizującej się w tej rasie, jak Załoga Bulldoga.