Lwi piesek - wygląd

Lwi piesek (lowchen) – opis rasy, cena, hodowla, szczeniaki

Charakterystycznie ostrzyżony lwi piesek przypomina może króla dżungli wyglądem, ale na pewno nie rozmiarem. Z pewnością jest też dużo przyjaźniej nastawiony do człowieka – wprost uwielbia towarzystwo swojego opiekuna, mocno przywiązuje się do wszystkich domowników i jest sympatyczny w stosunku do zwierząt spotykanych na spacerach. Można powiedzieć że w tym małym ciele bije wielkie, pełne miłości serce. 

Lwi piesek – opis rasy 

Jest to najprawdopodobniej dosyć stara rasa – wizerunki podobnie wyglądających i ostrzyżonych piesków można znaleźć na obrazach pochodzących już z połowy XV wieku, np. na portrecie Agnès Sorel, chociaż nie można mieć 100% pewności, że jest to dokładnie ta sama rasa. Przypuszcza się, że jego krewniakiem może być bichon frisé , a krajem ojczystym Francja. Prawdopodobnie przez wiele lat był ulubieńcem europejskich elit społecznych. 

Współczesną historię lowchena opisywać można mniej więcej od końca XIX wieku, kiedy to hodowany był przez belgijskich, holenderskich i niemieckich entuzjastów. Ważną postacią była też żyjąca w XX wieku Madame Bennert, która w 1944 r. rozpoczęła systematyczną hodowlę, wspieraną przez weterynarza doktora Rickerta. 

W 1968 r. lwi pies postawił łapę na terytorium Wielkiej Brytanii, a w 1971 r. został oficjalnie uznany przez tamtejszy klub kynologiczny, a także zaprezentowany w Stanach Zjednoczonych. 

Lwi piesek – wygląd 

Lowchen to mały pies osiągający wysokość w kłębie od 26 do 32 cm, z tolerancją do 1 cm w górę lub w dół i ważący około 6 kg. Ma zadarty ogon i oklapnięte uszy oraz gęstą, jedwabistą, falistą i długą sierść pozbawioną podszerstka, strzyżoną w charakterystyczny dla tej rasy, “lwi” sposób. Jeśli chodzi o umaszczenie dozwolone są wszystkie kolory i kombinacje kolorystyczne. 

Reklama

Lwi piesek – charakter 

Lwi piesek jest radosny, zwinny i żywiołowy, a do tego czuły i posłuszny. Kocha towarzystwo człowieka i korzysta z każdej okazji, żeby być blisko oraz aby zasłużyć na jego uwagę, pieszczotę i dobre słowo. Sam też potrafi pięknie okazywać swoje uczucia

Jednocześnie nie oznacza to, że będzie sprawiał kłopoty w czasie dłuższej nieobecności ukochanego człowieka – nie ma raczej zapędów np. do znajdowania ujścia swoich emocji w niszczeniu przedmiotów. 

Reklama

Potrafi być spokojny i opanowany, kiedy jego opiekun tego od niego oczekuje, chociaż może też wykazywać tendencję do hałaśliwości, jeśli nie będzie odpowiednio wychowany, zwłaszcza że jest dosyć czujnym psem. Jest też inteligentny oraz bystry i chętnie się uczy. 

Lwi piesek – hodowla 

Lwi piesek łatwo dostosowuje się do różnych warunków. Uwielbia się bawić, odnajdzie się więc w domu z dzieckiem. Jest mały, więc nie zrobi najmłodszym krzywdy, należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji to on może okazać się zagrożoną stroną – dzieci powinny być nauczone tego, w jaki sposób obchodzić się z małym i delikatnym psem. 

Nie powinien mieć też problemu z innymi zwierzętami, w tym takimi spotykanymi na spacerach – szczególnie z pozostałymi czworonożnymi domownikami potrafi stworzyć głęboką i wartościową relację. 

Prawdopodobnie wykazywał będzie natomiast dystans w stosunku do nieznajomych ludzi, a jeśli ktoś taki zbliży się do jego terenu i wzbudzi podejrzenia, od razu zaalarmuje pozostałych domowników. 

Reklama

Jest energiczny i chętny do różnych aktywności, śmiało można więc zabierać go na dłuższe spacery oraz ćwiczyć aportowanie czy agility. Szybko nauczy się też podstawowych komend. 

Jeśli chodzi o pielęgnację przede wszystkim należy się skupić na codziennym czesaniu, które nie tylko spełni funkcję praktyczną, ale także emocjonalną dla tego łaknącego kontaktu pieszczocha. 

Lwi piesek – cena 

Cena lwiego pieska jest dosyć wysoka – oscyluje między 4000 i 8000 złotych. Prawdopodobnie potencjalny opiekun będzie też musiał na niego długo czekać. Nie warto jednak kombinować i dać się złapać na internetowe ogłoszenie, gdzie cena szczeniaka jest podejrzanie niska – pseudohodowle to koszmarne miejsca, wypełnione cierpieniem zwierząt. Jeśli ktoś naprawdę zakocha się w tym uroczym małym piesku, nie powinien chcieć dokładać swojej cegiełki do cierpienia tej rasy.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Ogar Polski – opis rasy

Klasyfikacja FCI grupa VI, sekcja 1.1, nr wzorca 52. Właściciel wybitnego węchu i doskonałej orientacji w [...]

Dodaj komentarz

Reklama