Rasa Eurasier

Eurasier – opis rasy

Eurasier jest pięknym, średniej wielkości szpicem o bardzo bujnym futrze. Jego charakterystyczną cechą jest puszysty zawinięty na grzbiet ogon i szpiczaste, stojące na baczność uszy. Jest to pies o spokojnym usposobieniu, zrównoważonym charakterze i średniej chęci do współpracy z ludźmi. 

Eurasier- charakter 

Są to bardzo spokojne i wyważone psiaki. Znakomicie sprawdzają się jako stróże, są dość nieufne wobec obcych, ale jednocześnie nie szczekają zbyt dużo, nie są hałaśliwe, ani agresywne. Podnoszą głos tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne i w żadnej mierze nie nadużywają szczekania. Jak wszystkie szpice, eurasiery bardzo mocno przywiązują się do rodziny w której przebywają. Najlepiej rozwijają się wtedy, kiedy mają bardzo dobrą relację z domownikami. Dobrze będzie zapisać psa tej rasy na szkolenie, choćby podstawowe. 

Eurasiery są cichymi psami, które świetnie odnajdą się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Uwielbiają spacery, na których zamieniają się w żywe srebro i przepadają za aportowaniem i zabawami umysłowymi. Psy tej rasy warto porządnie wymęczyć na spacerze, by mogły na powrót stać się uroczymi i spokojnymi pupilami po powrocie do domu. 

Bardzo ważnym elementem wychowania tych psiaków jest odpowiednia socjalizacja, która powinna mieć miejsce od samego początku. Nie są to psy przejawiające w jakikolwiek sposób agresję, czy to w stosunku do ludzi, czy innych zwierząt. Eurasier raczej bez problemu dogada się z innym psem, chociaż niekoniecznie musza zostać od razu najlepszymi przyjaciółmi. Czworonogi tej rasy dobrze dogadują się również z dziećmi, choć nie powinien zostawać z nimi bez nadzoru, jak wiadomo, dzieci miewają różne pomysły, na które pies w żadnej mierze może (i ma prawo nie mieć) ochoty. 

Eurasiery są świetnymi psami terapeutycznymi, bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli, przez co są też bardzo dobrymi psami rodzinnymi. Kluczowe jest jednak wyznaczenie granic w kontaktach dzieci z czworonogiem. 

Reklama

Psy te bardzo źle znoszą stanowczość i twardą rękę w wychowaniu. Podejście opiekuna musi być pełne cierpliwości i życzliwości, w innym przypadku psiak po prostu zamknie się w sobie. Bardzo źle znoszą izolację, czy zamykanie w kojcu. Nie jest to rasa dla osób mało przebywających w domu. Brak kontaktu z opiekunami sprawia, że eurasier bardzo cierpi i wpada w ogromną melancholię. 

Eurasier – zdrowie 

Są to generalnie zdrowe psiaki, choć jak każda rasa, mają predyspozycje do określonych chorób, takich jak: dysplazja rzepek i stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, problemy z powiekami i zwichnięcie rzepki. 

Reklama

Eurasier – historia 

Eurasier pochodzi z Niemiec. Historia rasy sięga stosunkowo niedaleko, bo lat 50 XX wieku, kiedy to Państwo Wipfel postanowili stworzyć psa, który będzie idealny dla towarzystwa, ale jednocześnie będzie świetnym stróżem. Rasa została uznana w 1973 roku przez Niemiecki Związek Kynologiczny. W Polsce psiak ten cieszy się raczej niską popularnością, pierwsza hodowla działa dopiero od 2009 roku. Przede wszystkim jest jednak popularny w rodzimych Niemczech. 

Eurasier – pielęgnacja 

Przed zakupem tej rasy trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest to pies, który naprawdę obficie linieje, szczególnie dwa razy w roku. Pielęgnacja nie jest bardzo skomplikowana z uwagi na to, że szata psiaka ma właściwości samoczyszczące, niemniej jednak wymagana jest bezwględnie regularność. Psa należy czesać co kilka dni, można nawet codziennie. Jeśli chodzi o kąpiele, kąpiemy psa wtedy, kiedy jest brudny, jednak średnia częstotliwość to około 3 – 4 miesiące. Trzeba również dbać o pielęgnację uszu, oczu i pazurów. 

Eurasier – hodowla 

Mamy w Polsce kilka hodowli eurasiera, jednak na szczeniaka zwykle trzeba trochę poczekać. 

Opis rasy 

Wielkość psa to od 52 – 60 cm, z kolei suczki od 48 – 56 cm. Psy tej rasy ważą od 23 – 32 kg, z kolei suczki od 18 – 26 kg. Średnia długość życia wynosi od 12 – 15 lat. 

Reklama

Eurasier – cena 

Eurasier – szczeniaki tej rasy kosztują około 4000 zł. Miesięczny koszt utrzymania tej rasy to od 150 – 200 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama