Najsłodsze psy - pomsky

Pomsky (pomski) opis rasy, charakter i pochodzenie

Pomsky rasa psów która w ciągu ostatnich lat zdobywa ogromną popularność. Ta słodkie, prześliczne i nadające się do życia w mieszkaniach psiaki podbijają serca tysięcy ludzi. Z tego artykułu dowiecie się jak duży rośnie pomsky, jaki ma charakter, ile kosztują szczeniaki i skąd wziąć takiego psiaka.

Pomsky pochodzenie rasy

Pomsky znany również jako Pomeranian Husky to tak zwana rasa hybrydowa. Pochodzi z połączenia dwóch ras rodziców w tym wypadku Pomeranianów czyli Szpicy Miniaturowych i Syberian Husky czyli dużych psów zaprzęgowych. Jak tego dokonano? Różnica w rozmiarach rodziców sprawia że tradycyjne krzyżowanie jest niebezpieczne dla zwierząt stąd też krzyżowanie odbywa się zazwyczaj przy pomocy sztucznego zapłodnienia. Z powodu wysokich kosztów tego zabiegu szczeniaki Pomsky należą do najdroższych na świecie. Dodatkowa ważna z punktu widzenia zdrowia rodziców jest to żeby to suczka była rasy Husky, w przeciwnym wypadku rozwijające się szczeniaki mogły by urosnąć zbyt duże co mogło by spowodować śmierć matki.

Rasy hybrydowe psów – o co chodzi?

Rasy hybrydowe to jak można się domyślić krzyżówki pomiędzy innymi rasami psów. Po co krzyżuje się psy? Ponieważ chce się uzyskać psiaka który posiada pewne szczególne cechy z obu ras rodziców. Cechy takie jak charakter, wygląd czy zdrowie ras rodziców sprawiają że hodowcy próbują swoich sił w krzyżowaniu dzięki temu powstały takie rasy jak chociażby Labradoodle ( krzyżówka labradora i pudla ). Niestety pozytywne cechy ras rodziców nie są jedynym co dziedziczą szczeniaki. Bardzo często dziedziczą też choroby typowe dla ras obu rodziców. Dlatego pomimo faktu, że hybrydy są często słodkie z wygląda należy liczyć się również z konsekwencjami posiadania takiego psa. Jednak jeśli pies pochodzi z pewnej i sprawdzonej hodowli zmniejszamy szansę na negatywne skutki mieszania ras.

Pomsky wygląd

Jak już wspomniałem powstał jako krzyżówka Pomeraniana i Husky. A jako stosunkowo nowa rasa nie jest jeszcze uznawana przez związki Kynologiczne dlatego nie ma ustalonego fenotypu rasy. Można jednak założyć że wielkościowo Pomsky będzie miał mniej więcej 25 do 35 cm wzrostu i ważył około 9 do 14 kg. Zależy to jednak od wielkości obojga rodziców. Rasa Pomsky doczekała się już dwóch generacji. I to właśnie psiaki z drugiej generacji podbijają serca internautów.

Autor zdjęcia: myathepomsky

Pierwsza generacja Pomsky

Wygląd pierwszej generacji Pomsky jest niestety nieprzewidywalny. Można co prawda założyć że szczeniak będzie ważył mniej wiecej połowe tego co rodzice. Jednak umaszczenie i charakter często jest niewiadomą.

Reklama

Druga generacja Pomsky

Druga generacja powstała po rozmnożeniu psiaków Pomsky z pierwszej generacji z Pomeranianami. Ta rasa jest dużo bardziej przewidywalna. W dalszym ciągu posiada silne cechy genetyczne huskych między innymi niebieskie lub dwubarwne oczy. Jednak ma też silnie uwydatnione cechy Szpiców takie jak wielkość czy charakter. Dzięki temu druga generacja pomskych nadaje się jako pies rodzinny bo posiada przyjacielski charakter Pomeraniana.

Psiaki są małe lub maksymalnie średniej wielkości. I pomimo tego że wielkość psiaków waha się możemy przyjąć że nie przekroczy około 17 kg. Pomsky mają sierść z podszerstkiem, dzięki czemu są dużo bardziej odporne na zimno niż typowy pies salonowy. Jednak wadą dwóch warstw sierści jest to że piesek cierpi w czasie upałów i trzeba pilnować by odpowiednio ochładzać psiaka. Dodatkowo fakt posiadania podszerstka sprawia że psiaki wymagają częstego wyczesywania, szczególnie w okresie linienia. Nawet jeśli wyczesujemy psiaka regularnie to musimy spodziewać się dużej ilości zgubionej sierści.

Reklama

Umaszczenie psiaka różni się znacznie w zależności od umaszczenia rodziców. Psy mogą być zarówno szare, białe czy czarne, jak również rude czy brązowe. Pazury tych psiaków powinny być regularnie przycinane. A dodatkowo często powinniśmy szorować zęby psiaka gdyż rasa ta ma silną tendencje do problemów z uzębieniem.

Autor zdjęcia: myathepomsky

Charakter Pomsky

Psiaki te są bardzo ruchliwe i żywe, chociaż ze względu na swój rozmiar dość szybko się męczą. Ta miniaturka husky bardzo lubi zabawę i potrafi celowo się wygłupiać żeby rozbawić swoich właścicieli. Są bardzo inteligentne dzięki czemu szybko się uczą i potrafią dostosowywać się do zmieniających się warunków w otoczeniu. Chętnie uczą się sztuczek i poleceń. Nie wymagają bardzo dużo ruchu i nadają się do mieszkań jednak jeden dłuższy spacer dziennie to podstawa. Pomsky mają tendencje to wycia ( po husky ) i szczekania ( po pomeranianie ) tak więc mogą działać na nerwy sąsiadom. Szczególnie że są to psiaki bardzo czujne i z daleka reagują na potencjalne niebezpieczeństwo ostrzegając wszystkich domowników.

Zdrowie i typowe choroby

Pomsky mogą zachorować na choroby dotykające zarówno Husky jak i Pomeraniany jednak mają szczególną tendencje do problemów z uzębieniem. Typowe problemy zdrowotne tych psiaków mogą również dotykać wzroku, bioder i stawów. Dodatkowo grube futro może powodować szybkie przegrzewanie się psiaka. Pieski te żyją około 14 lat.

Zachowanie Pomsky w stosunku do dzieci i zwierząt

Pomsky jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz. Jest to bardzo prawdziwe stwierdzenie bo możemy trafić na psiaka który będzie idealnie dogadywał się z innymi zwierzakami jak i będzie cierpliwy w stosunku do dzieci. Jednak może trafić się psiak u którego pojawi się silny instynkt terytorialny przez co nie będzie tolerował innych zwierząt. Pies Pomsky może również odziedziczyć typową dla Huskych tendencje do gonienia mniejszych zwierząt np. kotów. Dlatego może okazać się że pomimo najszczerszych chęci Pomsky nie nada się dla rodziny z dziećmi.

Reklama

Żywienie

Pomsky są rasą ruchliwą co za tym idzie wymagają diety wysoko energetycznej. Jednak nie możemy przesadzać z kaloriami gdyż może wystąpić u nich tendencja do tycia. Ważna jest wysoka zawartość mięsa i unikanie karm bogatych w zboża. Należy zwrócić uwagę na wielkość ziarenek suchej karmy i podawać psiakom karmę przystosowaną dla małych lub średnich psów.

Jeśli nie jesteśmy pewni jaka karma będzie dobra dla naszego psiaka warto skonsultować się z weterynarzem lub psim dietetykiem. Taka konsultacja pozwoli nam poznać wymagania żywieniowe naszego pupila żebyśmy mogli zapewnić im jak najlepszą karmę.

Pomsky cena

Szczeniaki Pomsky są prześliczne, jednak ze względu na kosztowny proces zapłodnienia nie należą do tanich. Ceny pomskych zaczynają się od około 1000$ ale jeśli chcemy pieska z niebieskimi oczami, bardzo małego lub takiego z długim włosem może się okazać ze cena będzie wynosić nawet 5000$. Dodatkowym kosztem jest przywiezienie psa, w Polsce nie ma jeszcze hodowców posiadających szczeniaki pomsky. Dlatego jeśli chcemy takiego psiaka musimy liczyć się z wycieczką do

Czy Pomsky jest dla mnie?

Pomsky jako rasa hybrydowa pozostawia wiele niewiadomych. Może zdarzyć się że trafimy na pieska z nieokiełznanym temperamentem lub takiego który uwielbia szczekać przez co będziemy mieli problemy z sąsiadami. Dodatkowo nie ma pewności jak będzie ze zdrowiem naszego pupila. Nie mówiąc już o tym że szczeniaki są cieżko dostępne a lista oczekujących jest długa. Decyzja o zakupie pieska rasy Pomsky jest bardzo poważna dlatego dobrze zastanów się czy jesteś gotowy na posiadanie tak nieprzewidywalnej rasy.

Reklama
Reklama

Jeśli nie jesteś pewny czy podołasz odpowiedzialności może lepszą decyzją będzie zakup lub adopcja psiaka jakiejś lepiej znanej rasy czy kundelka? Pamiętajmy że Pomsky to nowa rasa wiec nie wszystko o niej wiadomo.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama