hovawart opis rasy

HOVAWART – opis rasy, charakter, historia

Klasyfikacja FCI grupa II, sekcja 2.2, nr wzorca 190

Hovawart to duży pies, o przyjaznym charakterze i doskonałą pamięcią. Stróż podwórka, kompan do zabawy. Silnie dominujący czworonóg, lubiący towarzystwo ludzi.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Rasa hovawart pochodzi z czasów średniowiecznych, z okolic Harzu i Schwarzwaldu, a ich główną funkcją było pilnowanie arystokratycznych posiadłości. To właśnie tam powstała również nazwa tej rasy – „hof” oznacza podwórze, dziedziniec, z kolei „watre” – pilnowanie. Zwierzęta te były tak cenne, że kradzież ich wiązała się z ogromnymi karami finansowymi. 

Pierwsze ślady na temat tych psów pojawiły się w roku 1220, w literaturze niemieckiej. Był to średniowieczny kodeks prawny pt. „Zwierciadło saskie”. Miłośnicy rasy hovawart twierdzą, że pies przypominający tą rasę znajduje się również na miedziorycie „Rycerz, śmierć i diabeł” Albrechta Dürer’a z 1513 roku.

Niestety hovawart ma w swej historii bardzo trudny okres, w pewnym momencie był on na skraju wyginięcia. Dopiero gdy nastał przełom XIX i XX wieku (a dokładniej w 1922 roku) zaczęto pracować nad odtworzeniem psa rasy howawart. Do tej pory nie do końca ustalono, czy jest on rasą na nowo powstałą czy jednak zrekonstruowaną. Choć eksperci nie chcą uwierzyć w to, że łącząc leonbergery, nowofundlandy, kuwasze, owczarki niemieckie i półdzikie afrykańskie psy stepowe można było uzyskać tak ustabilizowaną obecne rasę. Dzięki zaangażowaniu hodowców i bardzo ich żmudnej pracy, hovawart w 1936 roku został uznany i zarejestrowany przez niemiecki Kennel Club.

Reklama

Bez wątpienia największy wysiłek w psa hovawarta włożył Kurt F. König, bo to właśnie on stworzył pierwszą prawdziwą hodowlę tych czworonogów w XX wieku. Niestety II wojna światowa i tu zebrała swoje żniwa, ponieważ w tym okresie część nowo powstałej populacji wyginęła. Oczywiście miłośnicy hovawarta uratowali kilka psów i dzięki temu można było przywrócić jego hodowlę. W 1947 roku, w Niemczech powstał Związek Hodowców Hovawatów. Natomiast w 1972 roku czworonogi te uznano za rasę użytkową – psy obronne. 

W Polsce hovawart cieszą się umiarkowaną sławą.

Reklama

HOVAWART PIES – WYGLĄD:

Pies tej rasy jest zwierzęciem dużym, wręcz potężnym, lecz nie ciężkim. Cechuje go elegancja oraz niezwykle harmonijna budowa ciała. Długość tego psa jest większa niż jego wysokość w kłębie, co pozwala stwierdzić, że kształt sylwetki tej rasy to prostokąt. Hovawart ma mocną głowę, na której znajdują się ciemne oczy o bardzo bystrym spojrzeniu, trójkątne wysoko osadzone, opadające uszy oraz nos o kolorze okrywy włosowej. Grzbiet psa tej rasy jest prosty a zad lekko spadzisty. Ogon zazwyczaj jest nisko noszony i sięga on stawu skokowego. Kończyny, zarówno przednie jak i tylne są bardzo silnie oraz dobrze umięśnione. Stopy hovawart ma owalne a pazury ich są w odcieniu sierści.

Szata tej rasy jest bardzo widowiskowa i przyciągająca wzrok. W dotyku jest ona średnio miękka. Włos okrywowy jest długi i przylega on do ciała psa. Podszerstek występuje w niewielkiej ilości i jest o lekko falistej strukturze lub zupełnie prostej. Sierść hovawarta jest znacząco dłuższa w kilku miejscach na jego ciele, a mianowicie na: klatce piersiowej, brzuchu, tylnej części kończyn przednich, na udach i ogonie. Hovawarty zazwyczaj są barwy czarnej, czarnej podpalanej lub blond.

Umaszczenie czarne ze znakowaniem wyróżnia się tym, że na czarnym tle owe znakowania są koloru od złocisto żółtego do złocisto brązowego. Zazwyczaj zaczynają się one na głowie, pod grzbietem nosa oraz pod oczami i sięgają one obszaru aż po za szyję. Nad oczami zauważyć można małe, symetryczne plamki. Znakowanie hovawarta o umaszczeniu tego typu charakteryzuje się również dwoma łatami na przedpiersiu, które mogą się ze sobą połączyć, lecz nie mogą sięgać one do kończyn psa. Łapy przednie psa znakowane są z przodu do nadgarstka, z kolei tylne – posiadają tylko wąski pasek jasnego koloru, na przedniej stronie. Nasada ogona hovawarta również odznacza się znakowaniem, zwłaszcza jego nasada. Odmiana czarna psa tej rasy jest jednolita i nie posiada żadnych znaczeń. Natomiast psy w kolorze blond mogą posiadać mała, białą plamkę na piersi oraz pojedyncze włoski na końcówce ogona.

Pies hovawart wysoki jest na 63-70 cm w kłębie a jego waga zwykle waha się między 30 a 40 kg. Masa ciała suk zwykle wynosi 25-35 kg a wysokość ich – 58-65 cm.

Reklama

Hovawart osiąga dojrzałość dość późno, bo w wieku 3 – 4 lat. Z kolei długość życia tych psów zwykle trwa 11 – 13 lat.

Szczeniaki rasy hovawart kosztują ok 3000 zł i z dostępnością ich w Polsce nie ma problemów. Koszt takiego psa miesięcznie wynosi ok 150- 250 zł.

HOVAWART – PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Niestety rasa ta bywa kłopotliwa w kwestii pielęgnacji sierści. Psa należy wyczesywać raz do dwóch razy w tygodniu. W okresie linienia szczotkowanie hovawarta należy wykonywać zdecydowanie częściej, zwłaszcza zwracając dużą uwagę na okolicę pachwin i uszu. Okrywa włosowa tej rasy jest niezwykła w swej budowie, gdyż z łatwością można usuwać z niej wszelkie zabrudzenia.

Hovawart powinien zażywać kąpieli w miarę potrzeb, szamponem dla psów długowłosych. Natomiast niezwykle ważna jest obserwacja i kontrolach ich uszu, pazurów oraz uzębienia.

Reklama
Reklama

Psy tej rasy są zwierzętami stosunkowo zdrowymi. Cieszą się opinią czworonogów odpornych. Niestety hovawart może mieć tendencję do dysplazji stawów biodrowych. Dodatkowo mogą dręczyć je choroby oczu, serca, niedoczynność tarczycy oraz oboczne wrotne krążenie wątroby (oznacza to, że krew mająca przepływać przez wątrobę, robi to tylko częściowo a co za tym idzie nie jest oczyszczana z toksyn). Hovawart jak każdy pies należącym do ras dużych, po posiłku musi odpocząć, gdyż może go dotknąć rozszerzenie i skręt żołądka.

Hovawart jest łakomczuchem. Dlatego właściciel jego musi kontrolować ilość i jakość posiłków zjadanych przez zwierzę. Istotną sprawą jest też waga czworonoga, również ona musi być w dużej mierze sprawdzana i weryfikowana. Szczeniaki psa rasy hovawart w okresie szybkiego wzrostu muszą być dodatkowo suplementowane glukozaminą i chondroityną. Z kolei dieta dorosłych osobników powinna być dobrana odpowiednio do ich trybów życia. Dobra profilaktyką jest stosowanie odpowiednich preparatów chroniących stawy psa. 

HOVAWART CHARAKTER:

Czworonóg ten jest zwierzęciem o średnim temperamencie. To pies bardzo przyjacielski i wesoły. Hovawart jest bardzo rodzinny, nie powinien być od niej izolowany a odnośnie swego właściciela pies ten jest oddanym kompanem. Zwierzę to jest idealnym przyjacielem dzieci. On czuje się w ich towarzystwie wręcz doskonale. Jednak należy mieć na uwadze jego ogromne gabaryty i w związku z tym powinien przebywać z dziećmi tylko pod kontrolą dorosłej osoby.

Hovawart zaakceptuje wszystkie zwierzęta domowe, niezależnie od ich gatunku. Jedynie może mieć problem z tymi o podobnej osobowości. Z reguły jest przyjaźnie nastawiony do osobników innej rasy, ale zaatakowany potrafi się doskonale bronić. Czworonogi te należą do doskonałych stróży, są odważne i czujne. Mają doskonałą pamięć, która umożliwia im rozpoznawanie dawno niewidzianych znajomych. Nigdy nie są agresywne bez wyraźnej przyczyny. Hovawart jest w stanie momentalnie wyczuć realne zagrożenie i w stosunku do nieznajomych są bardzo nieufne.

Czworonogi należące do tej rasy lubią dominować, szczególnie dotyczy to samców. Dlatego ich właściciel musi mieć silną osobowość a jego głównym zadaniem w socjalizacji tego zwierzęcia jest wyznaczanie nienaruszanych granic. Tresurę tego typu należy zacząć już od najmłodszych lat zwierzęcia, ponieważ jako szczenię hovawart ma tendencję do prób uzyskania jak najlepszej pozycji w swym stadzie. Właściciel pobłażający, o miękkim sercu, musi liczyć się z tym, że dorosły pies tej rasy nie będzie mu posłuszny.

Hovawart musi mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu. Nawet osobniki mieszkające w domu z ogrodem powinny wychodzić na spacery. Dzięki temu pies wytraca swą nagromadzoną energię, a dzięki dużej dawce bodźców zewnętrznych umysł tego psa również może się zmęczyć.

Rasa ta była stworzona, aby pilnowały obejścia wraz z całym inwentarzem. Obecnie pies ten może ciągle dobrze sprawować się jako pies stróżujący. Ma on również zadatki na psa ratownika, psa dla niewidomych osób, psa służbowego albo w dogoterapii.

Rasa hovawart jest psem dokładnym, o niezwykłej zdolności kojarzenia faktów. Lubi pracować z człowiekiem i mierzyć się cały czas z nowymi wyzwaniami. Jednakże jest to rasa uparta z czym należy się liczyć podczas jego resocjalizacji.

Pies ten nie jest odpowiednią rasą dla każdej osobowości. Przy tym czworonogu należy być konsekwentnym i stanowczym. Cierpliwość oraz aktywny tryb życia (np. uprawianie sportów) jest dodatkowym atutem. W socjalizacji hovawartów trzeba znać podstawy psiej psychiki.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama