Angielskie rasy psów – popularne rasy psów z Anglii

Angielskie rasy psów obejmują szeroki przekrój znanych i rozpoznawalnych na całym świecie ras – od beagle’a i king charlesa, przez cocker spaniela i yorka, na terierach takich jak jack russell czy bulterier kończąc. 

Angielskie rasy psów – podstawowe informacje

Wielka Brytania, a konkretnie położona w południowej i centralnej jej części Anglia, jest kolebką wielu ras psów, które przez lata pełniły często użytkowe funkcje, chociaż w niektórych wypadkach były też zmuszone do regularnych walk z innymi zwierzętami. Część z nich polowała na zwierzęta leśne razem z przedstawicielami szlachty, inny pomagały biedniejszym, robotniczym warstwom społeczeństwa w walce z gryzoniami. Z czasem angielskie rasy psów zostały jednak docenione po prostu za swój charakter i obecnie cieszą się opieką miłośników zwierząt na całym świecie.

Angielskie rasy psów – king charles spaniel

King charles spaniel to mały pies do towarzystwa, który większą część swojej historii dzieli ze swoim równie popularnym krewniakiem – cavalier king charles spanielem. Pierwotnie obydwie te rasy wywodzą się prawdopodobnie od większych spanieli, które pomagały myśliwym w polowaniach – sama nazwa “spaniel” wskazuje na prawdopodobną kolebkę geograficzną tego typu psów, jaką miałaby być Hiszpania. Podejrzewa się, że na terytorium innych europejskich krajów, jak właśnie Anglii czy Francji, dawni przodkowie spanieli dostali się w okresie wypraw krzyżowych, a więc na przełomie I i II tysiąclecia.

Pierwsze pisemne wzmianki na temat king charles spanieli pochodzą jednak z czasów o kilka wieków późniejszych – z XVI wieku. Prawdziwą sławę zawdzięczają natomiast dwóm żyjącym w kolejnym stuleciu królom, którzy traktowali je jak prawdziwych dworzan, a nawet członków rodziny – Karolowi I Stuartowi oraz Karolowi II Stuartowi. Zwłaszcza ten ostatni wydawał się być wyjątkowo pochłonięty doglądaniem tych małych spanieli – z jednej strony sprawiło to, że na zawsze zapisał się w historii kynologii (pierwsze dwa człony nazwy rasy upamiętniają jego oddanie tym psom), ale z drugiej strony było powodem uszczypliwych żartów na temat rzekomo większego zaangażowania króla w opiekę nad psami niż nad krajem.

Współcześnie king charles spaniele to jedna z najpopularniejszych na świecie angielskich ras psów. Wpływa na to zarówno ich urzekający wygląd – jedwabista sierść, obfite frędzle na wiszących uszach i duże, ciemne oczy – jak również charakter. King charles spaniele są bowiem psami przyjacielskimi, spokojnymi i łagodnymi, dla których przebywanie w towarzystwie ukochanego opiekuna jest najlepszą z możliwych nagród.

Reklama

Angielskie rasy psów – cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski to kolejna angielska rasa psów w tej kategorii, która cieszy się od wielu lat dużą popularnością. Początkowo spaniele wykorzystywane były w czasie polowań i nie rozróżniano wśród nich odrębnych ras. Wszystko zmieniło się w XVI wieku, kiedy postanowiono wyodrębnić spośród spanieli dwie kategorie – psy przeznaczone do pracy w wodzie (dowodne) i na lądzie (lądowe).

Wśród tych ostatnich znalazły się poza seterami także springery, a więc psy, których zadaniem było wypłoszenie zwierzęcia z kryjówki. Specjalizacją późniejszych cocker spanieli angielskich były mniejsze ptaki, takie jak słonka zwyczajna – to właśnie od jej angielskiej nazwy, “woodcock”, wziął się pierwszy człon nazwy rasy.

Reklama

Cocker spaniele angielskie są wesołymi i zawsze chętnymi do zabawy psami, które mocno przywiązują się do człowieka, są towarzyskie i przyjacielskie. Jak wszystkie rasy myśliwskie, cocker spaniel angielski jest jednocześnie bardzo inteligentny i niezależny – warto wykazywać się cierpliwością w obliczu jego czasami upartych zachowa, ponieważ potrafi się szybko uczyć, a wspólne ćwiczenia pozwalają mu na rozładowanie dużych zapasów energii i zaspokojenie potrzeby aktywności fizycznej.

Angielskie rasy psów – beagle

Historia beagle’a jest ściśle związana z myślistwem – przez stulecia wykorzystywany był w czasie polowań i odgrywał w nich na tyle istotną rolę, że Anglicy ukuli nawet specjalne słowo “beagling” na określenie tego rodzaju aktywności. Dokładne początki rasy są przedmiotem spekulacji – niektórzy podejrzewają, że pierwsi przodkowie beagle’a dotarli do Wielkiej Brytanii razem z Wilhelmem zdobywcą w XI wieku, jeszcze inni próbują dostrzec wizerunki przypominające psy tej rasy na pochodzącej ze starożytnej Grecji ceramice.

Sama nazwa również jest przedmiotem debat – jej etymologię wywodzić można od celtyckiego określenia opisującego niewielkie rozmiary psa lub od francuskiego słowa, które oddawać miało specyficzny rodzaj wycia, jakim psy tej rasy komunikowały się z myśliwymi w czasie polowania. Wiadomo natomiast na pewno, kiedy po raz pierwszy nazwa “beagle” pojawiła się w źródłach pisanych – były to teksty opisujące życie XV-wiecznych angielskich szlachciców, którym te psy towarzyszyły na co dzień.

Beagle jest wesołym, towarzyskim i żywiołowym psem, który mimo instynktu myśliwskiego jest łagodny i przyjaźnie nastawiony do ludzi – mocno przywiązuje się do swojej rodziny i z zaufaniem podchodzi do nowo poznawanych osób. Jest odważny i ciekawy świata – potrzebuje na co dzień dużo ruchu, a także jakiejś formy wysiłku umysłowego.

Reklama

Angielskie rasy psów – Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to pies, którego uroczy wygląd może być bardzo mylący – w tym małym, pokrytym miękką, jedwabistą sierścią ciele, kryje się prawdziwie waleczny, aktywny i bardzo odważny pies. Ma to bezpośredni związek z historią tej rasy – zanim yorkshire terrier stał się ulubieńcem miłośników psów i zaczął być selekcjonowany ściśle pod kątem jak najmniejszych rozmiarów i jak najdelikatniejszego wyglądu, był wykorzystywany jako typowy… pies pracujący.

Nie był co prawda psem myśliwskim jak wiele innych angielskich ras psów, ale wykorzystywany był do podobnego rodzaju zadań – york pierwotnie również polował na zwierzęta, jednak jego celem były zamieszkujące hrabstwo Yorkshire i sprawiające ogromny kłopot jego mieszkańcom szczury. Miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku – polowania nie były wtedy dostępne dla robotniczej warstwy społeczeństwa, więc yorki uczestniczyły czasem również w nielegalnych polowaniach (kłusownictwie), a także legalnej, chociaż okrutnej praktyce wpuszczania psów do szczurzych nor w celu obstawiania, który z nich zabije tych zwierząt najwięcej.

Współcześnie yorkshire terriery są typowymi psami do towarzystwa, jednak z dawnych czasów zdecydowanie pozostał im chart ducha, ogromne pokłady energii i szczególny rodzaj potrafiącej przerodzić się w upór zawziętości. Nie są to też psy, które łatwo jest wystraszyć – nawet w obliczu psa dużo większego i silniejszego od siebie potrafią zachowywać zimną krew, a wręcz próbować udowodnić mu, że są gotowe się z nim zmierzyć.

Angielskie rasy psów – Bulterier

Przeszłość bulteriera jest, podobnie jak yorka, naznaczona niechlubną historią wykorzystywania psów tej rasy do walki z innymi gatunkami zwierząt – w XIV wieku tzw. “szczucie byka” stanowiło przedmiot zakładów. Pierwszy człon słowa “bulterier” pochodzi właśnie od nazwy zwierzęcia, do walki z którym zmuszeni były ówcześni przodkowie współczesnych bulterierów – buldogi.

Reklama
Reklama

Kiedy w XIX wieku zostało to zakazane, w miejsce byków zaczęto psy przeciwstawiać sobie samym, a także – ponownie jak w przypadku yorków – szczurom. Zaczęto też selekcjonować psy pod kątem innych cech, krzyżując dotychczas wykorzystywane buldogi z terierem angielskim i tworząc tym samym bulteriera.

Współcześnie bulterier nie musi już zabiegać o względy opiekuna, zabijając inne zwierzęta – może w pełni pokazać swoją łagodną i oddaną stronę i udowodnić, że w stosunku do nie tylko swojej rodziny, ale też pozostałych ludzi jest towarzyski i przyjaźnie nastawiony. Mimo związanej z walkami psów przeszłości nie musi też wykazywać się agresją w stosunku do innych psów – kluczem tak jak w przypadku każdego psa jest tu prawidłowa socjalizacja psa i kontakt już od najmłodszych lat z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Bulterier to jedna z najbardziej rozpoznawalnych angielskich ras psów – przez wiele lat jego hodowla była ściśle kontrolowana, przedstawiciele rasy wykorzystywani byli do służby brytyjskich koloniach, a hodowcy nie chcieli przekazywać bulterierów w ręce obcokrajowców – na szczęście współcześnie towarzystwem tych inteligentnych i oddanych psów można się cieszyć nie tylko w ich ojczystym kraju.

Angielskie rasy psów – Jack russell terrier

Jack russell terrier to rasa, którą wiele osób identyfikuje od razu na dźwięk hasła: “Pies Stanleya Ipkissa z filmu Maska”. Ten niewielkich rozmiarów pies o białym umaszczeniu w brązowe plamy dał się w filmie poznać jako zwinny i wytrzymały towarzysz głównego bohatera, którego silny charakter sprawia, że nie boi się zmierzyć z kolejnymi wyzwaniami. Jest oddany swojemu ludzkiemu opiekunowi i jest gotów stawać w jego obronie – widać też, że jest psem inteligentnym i niezależnie myślącym. Wszystkie te cechy pokrywają się z tym, jak w rzeczywistości wygląda z reguły usposobienie i wrodzone predyspozycje jack russell terriera.

Angielskie rasy psów – inne rasy

Wśród innych angielskich ras psów wymienić można jeszcze clumber spaniela, otterhounda, airedale terriera, parson russell terriera, bulteriera miniaturowego, mastifa angielskiego, staffordshire bull terriera, springer spaniela angielskiego, whippeta, setera angielski, pointera, bearded collie, greyhounda, bedlington terriera, flat coated retrievera i lakeland terriera.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama