Staffordshire bull terrier – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa III, sekcja 2, nr wzorca 76.

Staffordshire bull terrier to wulkan energii. Potrzebuje on właściciela mądrego, konsekwentnego i potrafiącego się mocno zaangażować w życie z tym psem. Mimo swojej ogromnej siły to czworonóg, który uzyskał miano „psiej niani” dzięki swojej cierpliwości do dzieci. Staffik ma tendencje do bycia absorbującym, ponieważ uwielbia być w centrum uwagi.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Rasa staffordshire bull terrier za swoją ojczyznę uznaje Wielką Brytanię. To właśnie na jej terenie powstały wszystkie czworonogi należące do ras typu bull. W XIX wieku hodowcy psów zapragnęli stworzyć zwierzęta, które będą posiadały w sobie cechy buldoga czyli dużą siłę i odwagę , oraz nieustępliwość i zwinność teriera. Dlatego też skrzyżowano psy rasy buldog, manchester terrier z białym terierem angielskim (obecnie już nie istniejącym). Połączeniem tych czworonogów okazały się średniej wielkości psy o dużych zróżnicowaniach w wyglądzie. Nazwano więc je „bull and terrier”. 

Powstałe psy wykorzystywano do walk oraz do zagryzania szczurów na czas. Szczurza rozrywka była bardzo popularna w tamtych czasach, zwłaszcza w kręgu angielskich robotników. Natomiast rozważając tworzenie zwierząt nadających się do walk, należy wiedzieć, że na cały ich rozwój mocno wpłynęli angielscy rzemieślnicy, górnicy czy właściciele karm. Okazuje się, że ich czworonogi były niezwykle silne, sprawne oraz miały dużo zaciętości w sobie w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku (równocześnie będąc łagodnym wobec ludzi). 

Wraz z upływem czasu psy tej rasy wyemigrowały wraz z anglikami do Stanów Zjednoczonych, gdzie były łączone z innymi rasami dając tym samym zwierzęta rasy: american staffordshire terrier oraz pit bull terrier

Reklama

Na terenie Wielkiej Brytanii staffik pozostał w swej niezmienionej formie. W momencie zakazania udziału zwierząt w walkach psów, rasa ta szybko stała się ulubieńcami rodzin. 

Największy udział w powstawaniu tych czworonogów miał Duke Hamilton. Dzięki jego działaniom zwierzęta te wyglądają w taki sposób jak współczesne staffordshire bull terrier.

Reklama

Pies tej rasy został zarejestrowany po raz pierwszy w 1935 roku przez Kennel Club. Natomiast w 1936 roku wziął udział w swej pierwszej wystawie „Crufts”. Staffordshire bull terrier stał się championem w roku 1939, a przedstawicielami tej rasy była suka Lady Exe oraz pies Gentleman Jim. 

Na obszarze swej ojczyzny staffik jest bardzo popularnym psem, dlatego też istnieje wiele brytyjskich klubów zrzeszających miłośników staffordshire bull terrier’a.

Na terenie Polski czworonogi te przybyły w latach 90. XX wieku. Pierwszym osobnikiem biorącym udział w polskich wystawach by samiec o imieniu Michael Langelo’s Babe. Pies ten został sprowadzony prosto z Anglii, a jego właścicielem był pan Jacewicz. Następnie pojawiła się hodowla państwa Lewandowskich z Antuszy. Ich staffordshire bull terrier przyjechał z terenów Czech i był nim pręgowany samiec o imieniu President Leo Alet CS.

Ciekawostka: Staffordshire bull terrier nazywany potocznie „staffikiem” należy do psów z grupy TTB (czyli terier typu bull). Są również inne znane rasy będące TTB, a są to bulteriery nazywane „bulkami” oraz american staffordshire teriery – „amstafy”.

Reklama

STAFFORDSHIRE BULL TERRIER WYGLĄD:

Staffordshire bull terrier to pies średniego wzrostu, o krępej budowie ciała z doskonałym umięśnieniem. Z wyglądu bardzo przypomina rasy: amerykańskiego staffordshire terrier’a oraz amerykańskiego pit bull terrier’a. Jego głowa jest w sposób charakterystyczny krótka, z mózgoczaszką szeroką i głęboką na całej swej długości. Pies tej rasy ma stop wyraźnie zaznaczony. Kufa odznacza się stosunkowo krótką budową oraz silnymi policzkami. Staffordshire bull terrier ma przylegające i dość gładkie wargi. Szczęka i żuchwa u tej rasy jest bardzo silna. Zęby tworzą regularny zgryz typu nożycowy. Uszy przypominające płatek róży mogą być półstojące. Nie mile widziane są obwisłe i stojące. Zazwyczaj są one nie za bardzo duże i stosunkowo lekkie. Okrągłe i średniej wielkości staffordshire bull terrier ma koloru adekwatnego do umaszczenia całego ciała. Hodowcy preferują barwę czarną z ciemną obwódką koło powiek. Pies tej rasy ma szyję krótką, rozszerzającą się w kierunku łopatek, doskonałym umięśnieniem i bardzo regularną jeżeli jest mowa o jej kształcie. Zawarty tułów, prosta linia górna i dolna oraz szeroka (o dużej pojemności) klatka piersiowa, sprawiają, że zwierzę to cechuje się olbrzymią wytrzymałością. Żebra chroniące ważne narządy wewnętrzne mają dobrze wysklepioną budowę. Staffordshire bull terrier ma średniej długości ogon, którego osadzenie na zadzie opisywane jest jako – niskie. Hodowcy oraz miłośnicy rasy przyrównują go do rączki od pompy wodnej. Gruby u swej nasady, zwęża się ku dołowi. Czworonóg ten ma kończyny przednie proste, a ich rozstawienie jest dość szerokie. Co więcej, rozchodzą się one w okolicy nadgarstka lekko na zewnątrz. Skośnej budowy łopatki umiejscowione na grzbiecie psa. Łokcie natomiast przylegają mocno do jego ciała. Kończyny tylne są rozstawione równolegle do siebie i posiadają doskonale rozbudowaną tkankę mięśniową. Staffordshire bull terrier ma stawy kolanowe z dobrym kątowaniem, a stawy skokowe są umiejscowione stosunkowo nisko. Łapy są średniej wielkości, mocne z jędrnymi opuszkami palców.

Dopuszczalne typu umaszczenia to: pręgowany, czarny, czerwony, płowy, błękitny oraz biały. Spotykane są także osobniki ubarwione na biało z lekkimi łączeniami pozostałych kolorów. Okrywa włosowa zbudowana jest z włosów o gładkiej strukturze i ściśle przylega ona do ciała psa. Dzięki temu staffordshire bull terrier ma opływowy kształt. 

Dorosły osobnik osiąga wysokość w kłębie od 35,5 do 40,5 cm. Z kolei masa ciała samca oscyluje w granicach 12,7 – 17 kg, suki są zdecydowanie lżejsze, bo ważą od 11 do 15,4 kg. 

Staffordshire bull terrier dojrzałość uzyskuje dopiero ok. 2 – 3 roku życia, tymczasem jego długość życia wynosi od 10 do 14 lat.

Reklama
Reklama

Cena za szczenię z rodowodem szacuje się na 2500 – 3000 zł, a jego koszty utrzymania to 100 do 200 zł na miesiąc.

STAFFORDSHIRE BULL TERRIER PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Staffordshire bull terrier choć jest psem krótkowłosym to linieje on dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Sierść jego nie wypada w ogromnych ilościach lecz jej budowa sprawia, że łatwo wbija się w wszelkie tkaniny (tapicerkę, dywany, ubrania) i sprawia problemy w jej sprzątaniu. Właściciele staffika (bo tak też o tej rasie mówią) zalecają wyczesywanie psa nawet codziennie w okresie intensywnej wymiany futra. Natomiast aby pozbyć się martwych włosów po za linieniem wystarczy wyczesywać psa tylko raz w tygodniu. Tego typu pielęgnację najlepiej wykonywać gumową rękawicą lub gumowym zgrzebłem. Z kolei w celu pozbycia się zanieczyszczeń pokrywających futro staffika często zalecane są chusteczki nasączone preparatami pielęgnacyjnymi, których zadaniem jest odświeżanie sierści oraz skóry psa. Dodatkowo usuwają nieprzyjemne zapachy. W razie potrzeby można zastosować lekko wilgotny bawełniany ręcznik.

Staffordshire bull terrier wymaga kąpieli w momencie pojawiającej się potrzeby. Czworonoga tej rasy myje się szamponami dla psów krótkowłosych albo w szamponach koloryzujących, a tym samym podkreślających barwę sierści zwierzęcia. Opiekunowie staffików z problemami skórnymi muszą stosować u tych osobników odpowiednie medykamenty lecznicze (np. jodoforowe albo biosiarkowe). Zalecana jest systematyczna pielęgnacja uszu oraz pazurów psa. 

Czworonóg ten zazwyczaj jest zdrowym zwierzęciem lecz niestety u tej rasy pojawiają się typowe schorzenia. Jedną z najbardziej charakterystycznych chorób (choć rzadko się pojawiającą) jest L-2-HGA (L-2-hydroxyglutaric aciduria) oraz katarakta. L-2-HGA to nieuleczalne schorzenie genetyczne. Ta metaboliczna dolegliwość atakuje centralny układ nerwowy psa wywołując tym samym drgawki, sztywność oraz skurcz mięśni całego ciała. Także chwiejny chód psa, jego nadpobudliwość. Stany otępienia, jak i demencja są symptomami tejże choroby. Napad L-2-HGA bywa skutkiem intensywnego wysiłku bądź silnych emocji zwierzęcia.

Z kolei mówiąc o katarakcie u staffordshire bull terrier należy wspomnieć, że jest ona dziedzicznym zaburzeniem oczu. Pierwsze objawy bardzo często można zaobserwować już w wieku szczenięcym, często dotyka ona obu gałek ocznych i nieleczona może spowodować, że zwierzę w wieku 2 – 3 lat całkowicie oślepnie. 

Wada wrodzona o nazwie hiperplastyczne ciało szkliste (PHPV) pojawia się dość sporadycznie u psów tej rasy. Ma ona związek z nadmiernym rozrostem naczyń krwionośnych umiejscowionych w oku już w życiu płodowym czworonoga. Zmiany na większą skalę doprowadzają do utraty wzroku staffika. Na szczęście jest ona możliwa do zdiagnozowania już u 6/8 tygodniowych szczeniąt o ile zostanie im przeprowadzone specjalistyczne badanie okulistyczne. 

Bardzo często młode staffordshire bull terrier cierpią z powodu problemów skórnych. Zazwyczaj mają one swoje podłoże na tle pokarmowym. Alergie bywają męczące ale obecnie jest dostępnych wiele preparatów medycznych pomagających w walce z jej objawami. Zdarzają się osobniki chorujące na nużycę (wywołują ją pasożyt – nużeniec, który żeruje w torebkach włosowych oraz gruczołach łojowych zwierzęcia). Zwykle jej przebieg jest łagodny, niekiedy dochodzi do samowyleczenia psa. 

U staffordshire bull terrier częstymi dolegliwościami są tzw. nawykowe zwichniecie rzepki, dysplazja stawów biodrowych, a u młodzieniaszków (u zwierząt w fazie wzrostowej) – kulawizna młodzieńcza. Wydłużone podniebienie miękkie jest typową wadą psów należących do ras z krótką kufą, może ono wywołać trudności w oddychaniu i dużo szybsze męczenie się zwierzęcia. Dodatkowo pies z takim problemem charczy, sapie z otwartym pyskiem oraz głośno chrapie w trakcie snu. Bywają takie przypadki, że podniebienie wymaga chirurgicznej ingerencji – oznacza to wycięcie nadmiaru tkanki. Staffiki o niebieskiej szacie cierpią na alopecję czyli łysienie plackowate. Ta nieuleczalna choroba włosa o podłożu genetycznym pierwsze objawy zazwyczaj widoczne są po ukończeniu roku zwierzęcia. Osobniki o białym umaszczeniu bywają głuche.

Pies należący do tej rasy nie jest odporny na warunki atmosferyczne. Staffordshire bull terrier jest psem ciepłolubnym lecz nie radzi sobie on w trakcie upałów. W związku z tym w okresie letnim zalecane są krótkie spacery, a ewentualnie długie wyjścia czy treningi powinny odbywać się albo z samego rano lub wieczorową porą. Staffik nie lubi także deszczu i wilgoci, natomiast podczas pory zimowej może brać udział w spacerach ale tylko pod warunkiem, że będzie on w ruchu.

Właściciel tego czworonoga powinien dbać o jego linię. Jest to silny, mocny pies o doskonałym umięśnieniu. Nie jest to ciężkie zwierzę ale wagi staffika trzeba pilnować. Najlepszym rozwiązaniem w kwestii żywienia jest stosowanie dobrej jakości gotowej karmy dla średnich ras. Warto aby opiekun zwrócił szczególną uwagę na ilość protein w posiłku, ponieważ za dużo tego składnika w karmie może dać objawy alergii pokarmowej. Natomiast osobniki intensywnie ćwiczące, w trakcie szkoleń, treningów powinny zjadać pokarm wysokoenergetyczny. 

Staffordshire bull terrier całkiem dobrze czuje się w trakcie diety BARF (tzn. naturalne surowe jedzenie). Natomiast w trakcie intensywnej utraty martwego włosa powinien otrzymywać preparaty posiadające w składzie kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, jak również multiwitaminy (dawkę powinien wyznaczać lekarz weterynarii). Z kolei szczeniaki tej rasy potrzebują żywności, która umożliwi im na dobry rozwój. Czworonogi te powinny być szczupłe lecz nie chude. Oznacza to, że muszą mieć widocznie zarysowaną linię ostatniej pary żeber, jak również widoczne wcięcie w słabiznach.

Staffik podczas swego rozwoju oraz w trakcie uprawiania sportów powinien otrzymywać -preparaty chroniące stawy – z glukozaminą oraz chondroityną. Natomiast dzienna dawka żywienia powinna być podzielona na dwa posiłki. 

STAFFORDSHIRE BULL TERRIER CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Staffik nie jest silny tylko dzięki swej fizjologii. Ma on również stanowczy i silny charakter. Jest to więc wesoły pies, bardzo ciekawski oraz odważny. Bywa on nieustępliwy, także i pewny siebie. Czasami nadmiar energii staffordshire bull terrier sprawia, że może sprawiać problemy w układaniu go. Ogromny temperament jest dość charakterystyczną cechą tej rasy. Część osobników wyrasta z młodzieńczych wygłupów, a tym samym zmienia się ono w stateczne zwierzęta. Mimo to, wciąż potrzebują odpowiednio długich spacerów, ponieważ jest on pełen energii (którą w taki sposób opiekun jest w stanie dać jej ujście). Znudzony, niewybiegany staffik staje się destrukcyjny. Niszczy on wszystko co wpadnie mu do pyska. Jednak treningi czy uprawianie sportu mogą rozpocząć psy, które ukończyły 1 rok życia. Okazuje się, że wiele młodzieniaszków rasy staffordshire bull terrier sieje spustoszenie, dlatego też często zalecane jest ograniczanie mu dostępność do rzeczy znajdujących się w mieszkaniu. 

Jako, że jest to wulkan energii o silnym temperamencie trzeba pilnować tego zwierzaka w momentach mocnego pobudzenia. Czasami bywa on po prostu nieobliczalny i z powodu silnych emocji np. radości jest w stanie przypadkowo zrobić komuś krzywdę. 

Czworonóg ten okazuje się być bardzo wiernym towarzyszem rodziny. Wykazuje on silne przywiązanie do swego ludzkiego stada. W miejscu powstania rasy określany jest mianem „psiej niani”. Przydomek ten ma swoje źródło w zachowaniu psa wobec dzieci. Staffordshire bull terrier w kontaktach z najmłodszymi ujawnia bardzo duże pokłady cierpliwości, które można opisać jako nieskończone. Należy być jednak świadomym, że psa trzeba nauczyć odpowiedniego sposobu przebywania z maluchami. Jest to ważne już od okresu szczenięcego zwierzęcia. Natomiast dzieci powinny znać prawidłowe zasady przebywania z czworonogiem.

Staffik to pies lubiący być w centrum uwagi, a tym samym jest on absorbujący. Uwielbia towarzystwo człowieka, wręcz kocha każdego. Dlatego też w stosunku do obcych bywa przyjazny. Nie ma on cech, aby być dobrym stróżem domu. Jednakże w sytuacji gdy jego opiekun jest realnie zagrożony bez problemu stanie w jego obronie. Okazuje się, że staffordshire bull terrier nie jest psem szczekającym w typowy sposób, jego charakterystyczną cechą jest fakt, że potrafi on wydawać dźwięki w różnorodny sposób i na rozmaitych poziomach. 

Zwierzę to cechuje się bardzo wysokim progiem bólowym. W związku z tym urazy mechaniczne nie robią na nim wrażenia. Co więcej, nie jest to pies szybko dający znać, że coś się z nim dzieje. Wszelkie dolegliwości dokuczające staffikowi opiekun musi sam zaobserwować, wyłapać. Choć to niesamowicie silne zwierzę to największą karą jest dla niego krzyk właściciela. Staffordshire bull terrier jest bardzo wrażliwy na podniesiony głos ludzki. Dlatego też do czworonoga tej rasy trzeba odnosić się w sposób serdeczny, ale nie można zapominać o stanowczości i konsekwencji. Jeżeli opiekun pozwoli staffikowi na wiele, szybko on się nauczy rządzić domem. Może stać się również despotyczny czy destrukcyjny.

Choć nie są spotykane osobniki, które wykazują dość dużą dominację wobec członków swego ludzkiego stada, to źle prowadzone – mogą okazywać agresywne zachowania w stosunku obcych przedstawicieli swego gatunku. Staffordshire bull terrier potrafi żyć w zgodzie z małymi zwierzątkami domowymi. Jednakże koty sąsiadów mogą wywoływać u niego złe zachowania – będzie je ganiał czy atakował.

Staffik to czworonóg doskonale czujący się w niektórych psich sportach np. agility, flyballu, obedience, weigth pullingu (czyli w przeciąganiu ciężaru), dogtrekkingu (czyli wędrówkach z psem).

Staffordshire bull terrier charakteryzuje się dużą inteligencją, umiejętnościami szybkiego uczenia się lecz bywa także przekorny oraz bardzo uparty. Idealny właściciel psa tej rasy to osoba potrafiąca układać go w sposób konsekwentny, stosująca pozytywne zasady motywacyjne oraz taka, która potrafi się mocno zaangażować w szkolenie zwierzęcia. Czworonóg ten jest wpatrzony w opiekuna i z wielką radością wykonuje wszystkie wydane mu komendy (jednak polecenia muszą sprawiać mu przyjemność).

Polecane jest szkolenie staffika już w psim przedszkolu. W jego układaniu nie wolno pominąć części związanej z socjalizacją. Szczenię tej rasy musi mieć odbierać wiele nowych bodźców. Dobrym sposobem jest odwiedzanie z nim nowych miejsc, spotykania obcych ludzi, różnych osób, dzieci, a co najważniejsze – innych czworonogów. Staffordshire bull terrier za młodu powinien spotykać się z nieznanymi mu czworonogami, jednak ważne jest aby nie został przez któregoś pogryziony oraz, aby nie wdawał się w psią bójkę.

W trakcie okresie wzrostu staffika nie można dopuścić na gwałtowne skoki czy biegi z dorosłymi osobnikami. Natomiast w momencie wymiany zębów psa, zabawa w przeciąganie liny nie jest zalecana gdyż w ten sposób można doprowadzić do deformacji jego zgryzu. 

Mimo, że staffordshire bull terrier kocha ludzi nie jest czworonogiem dla każdego. Jego opiekun musi wykazywać się dużą konsekwencją w trakcie układania zwierzęcia. Także aktywny sposób życia czy wolny czas jest istotny dla tej rasy. Dobrze aby przyszły właściciel staffika posiadł podstawową wiedzę na jego temat.

Nie jest to odpowiedni pies dla osób starszych. Czworonóg ten ma ogromne potrzeby związane z aktywnością fizyczną, a seniorzy nie są w stanie zapewnić im tego. Dodatkowo jest bardzo energiczny i żywiołowy co może sprawiać im wiele kłopotów.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Eurasier - opis rasy

Eurasier jest pięknym, średniej wielkości szpicem o bardzo bujnym futrze. Jego charakterystyczną cechą jest puszysty [...]

Reklama

Czytaj dalej

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Dodaj komentarz

Reklama