Opis rasy bulterier miniaturowy

Bulterier Miniaturowy – cena, szczeniaki, hodowla

Bulteriery to psy, które zostały bardzo skrzywdzone przez człowieka – stworzone tylko i wyłącznie po to, aby ginąć w bratobójczych walkach, do dziś muszą dźwigać brzemię stereotypów, które wokół nich narosły. Na szczęście świadomość tego, że zachowanie psa w największym stopniu zależy od jego wychowania jest coraz większa – dobrze ułożony bulterier miniaturowy to wspaniały i kochający członek rodziny! 

Bulterier miniaturowy – opis rasy 

Miniaturowy bulterier właściwie od zawsze obecny był tuż obok swoich większych kuzynów. Od kiedy w XIX po raz pierwszy rozpoczęły się prace nad połączeniem cech teriera i buldoga w niechlubnym celu wyhodowania rasy do walk psów, część pierwotnych bulterierów miała rozmiary, ze względu na które dzisiaj zakwalifikowane zostałyby do kategorii bulteriera miniaturki. Ich waga potrafiła bowiem wahać się od niecałych 4 do nawet niemal 20 kg. 

W latach 50. typ rasowy został ustalony przez Jamesa Higgsa, a w 1862 roku goście wystawy w Birmingham mieli okazję po raz pierwszy podziwiać jej reprezentantów. Dokładnie ćwierć wieku później powstał z kolei klub rasy. 

Niestety wraz z początkiem XX wieku jej popularność zaczęła systematycznie spadać, a w 1918 roku wykreślono ją nawet z rejestru Kennel Clubu. Współczesnego bulteriera miniaturowego zawdzięczamy pułkownikowi Richardowi Glynnowi, który w 1938 roku założył klub odmiany miniaturowej bulteriera. Wzorzec rasy został tym razem ustalony nie na podstawie wagi, tylko wzrostu. 

Bulterier miniaturowy – wygląd 

Bulterier miniaturowy w dużej mierze dzieli charakterystyczne cechy z większymi przedstawicielami tej rasy. Najłatwiej jest go mianowicie rozpoznać po specyficznie ukształtowanej, podłużnej głowie, a także małych na jej tle, czujnych oczach. Ta rozpoznawalna linia nazywana jest profesjonalnie “down face”, czyli “twarzą skierowaną do dołu” – rzeczywiście jeśli spojrzy się na bulteriera z profilu, linia wyraźnie opada. 

Reklama

Jest dobrze zbudowany i ma umięśnioną sylwetkę. Jego wysokość w kłębie nie powinna wynosić więcej niż 35,5 cm, nie ma natomiast określonej górnej granicy wagi – istotne jest, aby pies był zbudowany proporcjonalnie i nie została zachwiana ogólna harmonia jego kształtów (o to nietrudno, ponieważ rasa ma niestety skłonność do nadmiernego tycia). 

Bulterier miniaturowy – charakter 

Usposobienie bulteriera miniaturowego z pewnością może być dobrą zachętą do zainteresowania się tą rasą. Są to psy pełne życia – bardzo ciekawe świata i skore do wszelkich zabaw czy poznawania nowych aktywności. Zazwyczaj rozpiera je energia, więc potrzebują, aby zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności. 

Reklama

Jeśli chodzi o relacje z ludźmi, podobnie jak w przypadku wyglądu, bulterier miniatura jest podobny do większych przedstawicieli tej rasy. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, potrzebuje jego akceptacji i kontaktu z nim. Ze względu na to potrafi też sprawdzić się w roli stróża. 

Minusem charakteru bulterierów, niezależnie od ich wielkości, jest upór, który potrafią czasami wykazywać. 

Bulterier miniaturowy – hodowla 

Bulterier miniaturowy jest odpowiednim psem do domu z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że nie tylko psa trzeba odpowiednio wychować, aby relacja z nim przerodziła się w piękną przyjaźń. Także dziecko musi być nauczone, że pies jest żywą i czującą istotą – nieodpowiednie traktowanie go, specjalne męczenie i drażnienie czy testowanie, na jak wiele można sobie pozwolić, nie jest dobrym pomysłem. Bulterier, zwłaszcza w młodym wieku, może poczuć, że trzeba zacząć się przed takim napastowaniem bronić. Sam z siebie jednak nie powinien być bez powodu agresywny, a przynajmniej nie w stosunku do swoich domowników ani co do zasady innych ludzi (wyjątkiem jest sytuacja, w której poczuje, że ktoś stanowi zagrożenie dla jego rodziny). 

Problemy zaczynają się natomiast, jeśli samiec bulteriera miniaturowego spotka się drugim samcem, który wykazuje tendencję do dominacji. Również w przypadku, kiedy chcemy wprowadzić do domu nowe zwierzę, wymaga to przygotowania gruntu, aby bulterier nie poczuł się zazdrosny i odtrącony. 

Reklama

Jeśli chodzi o szkolenie, nie można stosować jakichkolwiek form przymusu, bo może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Jednocześnie trzeba się na pewno wykazać konsekwencją i stanowczością w egzekwowaniu wykonywania poleceń. 

Bulterier miniaturowy nie nadaje się dla osób, które większość czasu spędzają poza domem – może się wtedy nudzić i w poszukiwaniu zajęcia postanowić pogryźć to, co akurat znajdzie się w jego zasięgu. Najchętniej wybierze w dodatku taki przedmiot, który będzie miał na sobie zapach opiekuna – rzeczy osobiste i ubrania pójdą więc na pierwszy ogień. 

Jeśli chodzi o choroby, są to psy raczej zdrowe i odporne, ale niestety nie długowieczne – żyją średnio około 12 lat. 

Bulterier miniaturowy – cena 

Ceny szczeniaków bulteriera miniaturowego zaczynają się od około 3500 złotych. Należy uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na podopiecznego, ponieważ hodowli tej rasy nie ma w Polsce zbyt wielu. Na pewno rozwiązaniem nie będzie skuszenie się na ogłoszenie w rodzaju “bulterier miniaturowy – sprzedam za 1000 zł” – prawie pewne jest, że wesprzemy wtedy finansowo pseudohodowlę, umożliwiając jej właścicielom dalsze czerpanie korzyści z cierpienia zwierząt. Dużo lepszym pomysłem jest adopcja psa – można w tym celu śledzić np. stronę “Bulteriery do adopcji – Bull-Bazarek” na Facebooku lub działania Stowarzyszenia TTB Poznań.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

AKITA INU

Akita Inu - pies obdarzony niebywałym charakterem i inteligencją o którym w Japonii krążą legendy. [...]

Dodaj komentarz

Reklama