Rasa Bearded collie

Bearded Collie – opis rasy, cena, hodowla, szczeniaki, charakter

Bearded collie jest uroczym owczarkiem o pięknej, efektownej sierści. Jest świetnym towarzyszem dla całej rodziny, świetnie dogaduje się z dziećmi, jest radosny i uwielbia zabawę. Jest to bardzo przyjazny psiak o zrównoważonym charakterze i umiarkowanym temperamencie. 

Pies bearded collie – historia 

Bearded collie jest jedną z najstarszych brytyjskich ras psów. Był to psiak pasterski, który obecnie jest głównie psem do towarzystwa. Często mówi się, że przodkami collie są nasze polskie owczarki nizinne. Do Polski zostały one po raz pierwszy sprowadzone z Włoch w 1984 roku. Pierwsze szczenięta pojawiły się już dwa lata później. Popularność tej rasy w naszym kraju nieustannie rośnie, choć mimo wszystko nadal nie jest to psiak, którego można spotkać często na naszych drogach. 

Bearded collie charakter 

Bearded collie jest psiakiem, który uwielbia czułości i szybko nawiązuje świetny kontakt ze swoim opiekunem. Ten kontakt jest dla niego bardzo ważny i bez dużej ilości czułości ze strony swojej rodziny czuje się źle i popada w melancholię. Jest to idealny psiak dla wszystkich, którzy traktują psa jak członka rodziny i kochają go bezgranicznie – collie właśnie tego oczekuje. Oczywiście czasami musi znieść samotność, wiadomo, że nie jest możliwe, żeby przebywać z nim w domu przez cały czas. Przyzwyczajony od małego do pozostawania przez kilka godzin samemu, nie będzie miał z tym problemu i zajmie sobie czas drzemaniem, czy zabawą. Collie bardzo cieszą się z powrotu swoich opiekunów do domu, ich powitania są bardzo entuzjastycznie i ekspresyjne. 

Bearded collie jest bardzo łagodnym psiakiem, który w żadnym stopniu nie jest agresywny, ani w stosunku do ludzi, ani zwierząt. Początkowo był psiakiem pasterskim, obecnie zdarza się jeszcze, że jest do tej roli wykorzystywany, ale przede wszystkim stały się kochanym psem do towarzystwa. Świetnie sprawdza się na wystawach, zatracił w ogromnym stopniu swój instynkt pasterski, ale pozostało w nim poczucie przynależności do stada, a także silnie przywiązanie do człowieka i potrzeba czułości. 

Wychowanie colliego jest mało problematyczne, psiak ten jest nie tylko łagodny, ale także z wielką uwagę słucha swojego opiekuna. Szybko się uczy i zapamiętuje wszystko, czego nauczył się na szkoleniu. 

Reklama

Mimo tego, że collie ma umiarkowany temperament, potrzebuje dużej ilości ruchu i przede wszystkim zabawy, w szczególności zabaw umysłowych. Psiak ten może mieszkać zarówno w domu, jak i w bloku, ale powinno być to raczej większe mieszkanie, niż kawalerka. Świetnie sprawdzi się również w psich sportach typu agility, czy obedience. Lubi pływanie i bieganie, może biec przy rowerze. 

Przede wszystkim trzeba wiedzieć jednak, że Bearded collie jest psem o delikatnej psychice, która w żadnym stopniu nie znosi krzyków, przymusu i twardych metod szkolenia. Jest również bardzo wyczulony na intonację głosu, dlatego metody szkoleniowe powinny być delikatne i oparte na partnerstwie, i cierpliwości. 

Reklama

Pies bearded collie – pielęgnacja 

W przypadku pielęgnacji sierści collie najważniejsza jest systematyczność. Regularnie czesana sierść nie sprawia problemów, jednak zaniedbanie tej czynności jest naprawdę opłakane w skutkach – sierść stanie się matowa i skołtuniona. Czesanie powinno się odbywać minimum raz w tygodniu i zazwyczaj zajmuje około godziny. Zimą i wczesną wiosną psiak może wnosić do domu dużo brudu na sierści, dlatego zaleca się kąpiel raz na miesiąc. 

Bearded collie szczeniaki 

Psiaki tej rasy nadają się bez problemu dla początkujących opiekunów. Szczeniaki bardzo szybko odnajdują się w nowym otoczeniu i równie szybko przywiązują się do nowej rodziny. Należy pamiętać, że pierwszy spacer psiaka może odbyć się dopiero po uzyskaniu wszystkich szczepień. Można krótko wychodzić z psem do ogrodu, ale należy unikać wychodzenia gdziekolwiek dalej. 

Bearded collie cena 

Bearded collie – szczenięta tej rasy kosztują mniej więcej 3500 zł. Cena może się wahać o kilkaset złotych w jedną czy drugą stronę. Miesięczny koszt utrzymania tego psiaka to od 100 do 150 zł miesięcznie, a jego długość życia wynosi od 12 do 14 lat.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Chihuahua – opis rasy

Klasyfikacja FCI - Grupa IX , sekcja 6, nr wzorca 218 Najmniejszy piesek na świecie o [...]

Reklama

Czytaj dalej

AKITA INU

Akita Inu - pies obdarzony niebywałym charakterem i inteligencją o którym w Japonii krążą legendy. [...]

Dodaj komentarz

Reklama