Rasa Bullmastiff

Bullmastiff – cena, szczeniaki, usposobienie

Bullmastiff (lub według polskiej pisowni – bulmastif) to pies, który raptem 200 lat temu gotów był stawiać czoła groźnym i zdesperowanym przestępcom. Był w tym tak dobry, że powierzano mu nie tylko ochronę terenów i dobytków prywatnych, ale nawet kopalni cennych kruszców. Nic dziwnego, że instynkty te są w nim nadal żywe, a mocno zmienił się jedynie obiekt zainteresowania – najcenniejszym skarbem, jaki współczesny bullmastiff zna, jest jego rodzina. Dla jej ochrony jest gotów poświęcić absolutnie wszystko. 

Bullmastiff – opis rasy 

Historia bullmastiffa sięga XIX wieku, a jego powstanie było wynikiem zapotrzebowania górnych sfer brytyjskiego społeczeństwa. Powszechnym w tamtych czasach problemem było bowiem kłusownictwo, a na ogromne majątki ziemskie wraz ze znajdującymi się tam cennymi łupami czyhał niejeden złoczyńca. Bogacze potrzebowali więc psa, który skutecznie obroni ich dobytek przed włamywaczem czy złodziejem. 

W odpowiedzi na ten problem hodowcy postanowili skrzyżować ze sobą buldoga (nie był to jednak typowy buldog angielski, jakiego znamy dzisiaj, a rasa tzw. staroangielska) oraz mastifa – ich połączenie znalazło bezpośrednie odzwierciedlenie w nazwie rasy. 

Bullmastiff od samego początku był więc psem doskonale przystosowanym do pełnionej przez siebie funkcji. Musiał to być przede wszystkim pies nieustraszony i wytrzymały – ze względu na fakt, że za kłusownictwo groziła w tamtych czasach nawet kara śmierci, potencjalni rabusie nie mieli nic do stracenia i często okazywali się być dużym zagrożeniem dla psa, który próbował ich zdemaskować. 

Bullmastiff okazał się jednak doskonale stawać na wysokości zadania – sprawował się na tyle dobrze, że w Afryce powierzano mu nawet ochronę kopalni złota i diamentów. Ze względu na swój doskonały węch szybko zaczął też być wykorzystywany jako pies gończy i myśliwski. Dzisiaj doceniany jest z kolei jako typowy pies towarzyszący i ukochany członek rodziny. 

Bullmastiff – wygląd 

Bullmastiff to dobrze zbudowany, duży pies – osiąga wysokość w kłębie między 63,5 i 68,5 cm u bullmastiffów psów i 61 – 66 cm u suk. Waga to odpowiednio 49,9 – 59 kg i 41 – 49,9 kg. 

Reklama

Sierść o jest krótka i twarda, a umaszczenie może przybierać kolor płowy, rudobrązowy lub pręgowany, z towarzyszącą mu zazwyczaj czarną maską. 

Bullmastiff – usposobienie 

Bullmastiff charakter odziedziczył z jednej strony po buldogu – jest bowiem opanowany i spokojny, a z drugiej po mastifie – ze względu na silny charakter i odwagę. Nie jest łatwo go wystraszyć, zresztą nie daje się łatwo ponieść żadnym emocjom, np. takim jak gniew. Jest to raczej pies zrównoważony, zachowawczy i spokojny. 

Reklama

Jednocześnie cechuje go duża wrażliwość i – przynajmniej w obszarze relacji ze swoimi najbliższymi – miękkie serce. Przywiązuje się do wszystkich członków swojego stada, ale robi to w zdrowy sposób – nie jest typem psa, który nie odstępuje człowieka nawet na chwilę albo który narażony jest w dużym stopniu na lęk separacyjny (wiele oczywiście zależy tutaj także od prawidłowego wychowania szczeniaka). 

Bullmastiff potrafi też okazywać swoje uczucia w czynach, broniąc domowników przed realnymi lub wyimaginowanymi zagrożeniami. Jednocześnie potrafi dobrze odróżnić, kto jest intruzem, a kto akceptowanym przez rodzinę gościem – bez problemu się do tego dostosuje, ponieważ to właśnie dbałość o bezpieczeństwo opiekunów, a nie instynkt terytorialny jest dla niego w tym przypadku główną motywacją. 

Bullmastiff – hodowla 

Ze względu na swoje opanowanie, a także naturalną czułość i cierpliwość w stosunku do “ludzkich szczeniąt”, nadaje się także do domu z dziećmi, ale należy tu wziąć poprawkę na jego siłę i rozmiary – zabawa powinna być nadzorowana, aby przez przypadek nie zrobił najmłodszym krzywdy. 

Nie powinien też mieć problemu z obecnością w domu innych zwierząt, czego nie można niestety z całą pewnością powiedzieć o nieznanych mu czworonogach, które spotka np. na spacerze. Nie jest to co prawda typ prowokatora, który czuje potrzebę bycia królem osiedlowej dżungli, ale sprowokowany (zwłaszcza przez zbliżonego gabarytami przeciwnika) nie zawsze puści obelgę płazem. 

Reklama

Może spędzać czas w ogrodzie – nie jest to rasa szczekająca bez potrzeby czy stale patrolująca przestrzeń przy ogrodzeniu jak owczarek niemiecki. Nie zmienia to faktu, że jak każdy pies potrzebuje spacerów, aby móc zaspokajać potrzebę eksploracji oraz socjalizacji. 

Bulmastifowi wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna – nie potrzebuje do szczęścia intensywnych treningów, a jedynie codziennych spacerów po swojej okolicy. Nie można na pewno trzymać go na stałe z dala od reszty rodziny – potrzebuje z nią kontaktu i źle znosił będzie długą i systematyczną izolację. 

Jest psem pojętnym, który łatwo i szybko się uczy, przy czym lepiej jest ćwiczyć krócej, ale częściej, aby się nie znudził. Bullmastiff dobrze skupia się na opiekunie i mimo związanej z polowaniami przeszłości, nie wykazuje dużych tendencji do nagłych ucieczek – pilnuje się raczej grzecznie swojego przewodnika. Jedynym zajęciem, do którego może być go czasem trudno przekonać, będzie aportowanie

Jeśli chodzi o pielęgnację, warto wiedzieć, że jest to rasa, która przez cały czas gubi sierść. Jest ona natomiast stosunkowo łatwa do sprzątania – nie ma tendencji do uporczywego wbijania się z dywany czy tapicerki. 

Reklama
Reklama

Ze względu na duże rozmiary bullmastiffa, szczeniaki warto odżywiać specjalną karmą dla psów dużych ras, która pozwoli lepiej chronić m.in. rozwijające się stawy – maluch powinien nabierać masy stopniowo, niezbyt gwałtownie. 

U starszego bullmastiffa mogą wystąpić typowe dla dużych psów schorzenia, takie jak dysplazja stawów biodrowych, czasem łokciowych, rozszerzenie i skręt żołądka, problemy z powiekami (rzadziej choroby układu krążenia). 

Warto raz na jakiś czas mierzyć poziom fosforu w organizmie i zwracać uwagę na ewentualne zaburzenia gospodarki mineralnej – mogą one niestety stać się przyczyną krzywicy. 

Bullmastiff – cena 

Cena bullmastiffa z certyfikowanej, legalnie działającej i traktującej zwierzęta w humanitarny sposób hodowli, to od około 3000 do nawet 8000 złotych. Jeśli natomiast jesteśmy gotowi dać dom psiakowi po przejściach, warto śledzić ogłoszenia dotyczące molosów w potrzebie. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama