Pies z Castro Laboreiro - opis rasy, pochodzenie, szkolenie, dieta, długość życia

Pies z Castro Laboreiro – opis rasy, pochodzenie, szkolenie, dieta, długość życia

Pies z Castro Laboreiro to reprezentant dużej i imponującej rasy, wywodzącej się z Portugalii. Uważa się, że osobniki te pochodzą od psów w typie mastifa, od których jednak odróżnia je instynkt ochronny i wytrzymałość. Jeśli poszukujesz wiernego kompana, a zarazem niezawodnego stróża, pies z Castro Laboreiro może być dla Ciebie dobrym wyborem. 

Pochodzenie – pies z Castro Laboreiro 

Rasę psów z Castro Laboreiro wyróżnia ponadprzeciętna inteligencja, pracowitość i odwaga. Sama nazwa rasy odnosi się do małego miasteczka Castro Laboreiro położonego w północnej Portugalii. Na przestrzeni lat miejscowość ta z małego górskiego miasteczka zmieniła się w rozległy obszar miejski. Współczesna rasa wywodzi się molosów, które pracowały z pasterzami w górach, broniąc stada przed wilkami ii innymi drapieżnikami. Właściwie dokładne pochodzenie tej rasy do tej pory nie jest znane, warto jednak podkreślić, że literackie wzmianki o niej nie pojawiały się wcześniej niż przed 1800 rokiem.

Pies z Castro Laboreiro jest znany dzisiaj ze stróżowania i doglądania bezpieczeństwa zwierząt gospodarskich. Rasa ta utraciła swoją popularność, gdy tylko wilki, będące zagrożeniem zagród zostały w dużej mierze wyeliminowane. Dzisiaj, chociaż rasa nadal istnieje, właściwie obecna jest w niewielu gospodarstwach. Pies z Castro Laboreiro po raz pierwszy ukazany został w 1914 roku i choć zyskał pewną popularność, do tej pory nie został  uznany przez AKC.

Dieta – pies z Castro Laboreiro 

Jako reprezentant dużej rasy, pies z Castro Laboreiro powinien być karmiony wysokiej jakości suchą karmą przeznaczoną dla większych osobników, ale także taką dedykowaną dla ras aktywnych lub pracujących (pod warunkiem, że będziesz uważać i unikać przekarmienia, aby zapobiec otyłości zwierzaka).

Szkolenie – pies z Castro Laboreiro 

Psy z Castro Laboreiro to inteligentna rasa, która została stworzona do samodzielnej pracy jako stróż zwierząt gospodarskich. W związku z tym osobniki te, chociaż na ogół dobrze reagują na szkolenie, czasami mogą być uparte. Musisz wykazać się silnym przywództwem, aby utrzymać tego psa pod kontrolą, choć raczej nie powinieneś stosować kar lub surowych technik szkoleniowych. Rozpocznij socjalizację i szkolenie psa jak najwcześniej i kontynuuj je przez całe jego życie.

Reklama

Waga – pies z Castro Laboreiro 

Pies z Castro Laboreiro jest reprezentantem dużej rasy, najczęściej osiągającym wzrost od 20 do 24 centymetrów i wagę do 40 kilogramów w wieku dojrzałym. Samce tej rasy są nieco większe od samic zarówno pod względem wzrostu jak i wagi.

Temperament/zachowanie – pies z Castro Laboreiro 

Pies z Castro Laboreiro jest jak większość ras pilnujących inwentarza żywego – tworzy silne więzi z rodziną – może być czasem opiekuńczy i terytorialny. Rasa ta nie jest z natury agresywna, ale ma tendencję do bycia powściągliwą wobec obcych. Te psy są bardzo inteligentne i mogą być nieco uparte , jednak w rodzinie są bardzo łagodne i czułe – mogą nawet „dogadywać się” z dziećmi, jeśli są wychowywane w ich obecności od najmłodszych lat. Należy jednak pamiętać o skłonności tej rasy do podejrzliwości wobec nieznanych mu osób i silnym instynkcie stróżowania, co może z kolei nie być najlepszym wyborem jeśli w domu mamy inne psy lub zwierzęta domowe.

Reklama

Problemy zdrowotne – pies z Castro Laboreiro 

Psy z Castro Laboreiro są rasą dość rzadką, więc nie sposób stwierdzić, czy zmagają się z jakimikolwiek chorobami dziedzicznymi. Istnieją jednak pewne problemy zdrowotne, które mogą wynikać ze względu na ich masę i wielkość. Niektóre z problemów zdrowotnych, które mogą pojawiać się u reprezentantów tej rasy to przede wszystkim dysplazja stawu biodrowego, łokciowego, skręt żołądka, a także entropion, ektropion, zaćma i postępujący zanik siatkówki.

Przewidywana długość życia

Średnia długość życia psów Castro Laboreiro wynosi od 12 do 15 lat.

Wymagania dotyczące ćwiczeń

Psy z Castro Laboreiro spędzają dużo czasu w ruchu, więc ich poziom energii jest dość wysoki. 60-minutowy spacer raz dziennie na ogół wystarczy, aby spełnić wymagania tej rasy w zakresie ćwiczeń, choć można go podzielić na dwie mniejsze sesje. Rasa ta doceni również posiadanie ogrodzonego podwórka tylko dla siebie.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Pies Kai - opis rasy

Kai należy do japońskich szpiców i charakteryzuje go niesamowity upór i niezależność połączona z silnym przywiązaniem [...]

Reklama

Czytaj dalej

LHASA APSO – opis rasy

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 5, nr wzorca 227.Długowłosy Lhasa Apso to łagodny pies prosto [...]

Dodaj komentarz

Reklama