Cavalier king charles spaniel to prawdziwy arystokrata wśród psów. Na jego nietuzinkowy wizerunek składają się oczywiście w dużym stopniu osobistości, w otoczeniu których zawsze był widywany – słynni królowie i królowe, zasłużeni w bitwach książęta, baronowie i ich małżonki. Jednak również samo usposobienie tych małych szlachciców sprawia, że cieszą się oni powszechną sympatią i nieprzemijającą popularnością. Jaki jest i czym wyróżnia się cavalier?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Cavalier king charles spaniel – rasa
Cavalier king charles spaniel był oczkiem w głowie europejskich elit społecznych co najmniej od epoki renesansu. Tradycyjnie nie były to tylko i wyłącznie psy do towarzystwa i „żywe zabawki”, ale przede wszystkim pełnoprawni uczestnicy polowań.
Psy tej rasy zawojowały serca m.in. króla Henryka VIII, królowej Elżbiety I i królowej Marii Stuart (tej ostatniej king charles spaniel towarzyszył aż do samego końca – po egzekucji znaleziono go ponoć w połach sukni królowej).
W XVII wieku określane były jako „chien de dame” (psy pań) – często towarzyszyły bowiem w tamtych czasach kobietom, pełniąc m.in. funkcję żywych termoforów dla ich zmarzniętych dłoni czy nóg. Dwóch XVII-wiecznych brytyjskich monarchów, ojciec król Karol I i syn król Karol II, szczególnie upodobali sobie tę małą rasę i to właśnie od drugiego z nich pochodzi nazwa king charles spaniel (krytycy monarchii z tamtych czasów uszczypliwie zaznaczali, że Karol II był dużo bardziej zaangażowany w opiekę nad swoimi psami niż nad własnym państwem). Inna ważna osobistość – John Churchill, pierwszy książę Marlborough – również był fanem psa cavaliera. To właśnie od nazwy jego posiadłości w Blenheim pochodzi określenie jednego z typów umaszczenia tej rasy.
Przez pewien czas popularne było krzyżowanie spaniela cavaliera z mopsem lub pekińczykiem. Zmieniło to znacząco wygląd tej rasy, do tego stopnia, że w latach dwudziestych pasjonat cavalier spaniela postanowił przeznaczyć nagrodę dla hodowcy, któremu uda się jak najwierniej odtworzyć wzorzec rasy, jaki obowiązywał w czasach, kiedy psy te portretowane były i uwieczniane razem ze swoimi opiekunami przez najwybitniejszych malarzy. Zwycięzcą okazał się być niejaki Ann’s Son, który zapoczątkował współczesną rasę cavalier king charles spaniel.
Cavalier king charles spaniel – waga, wygląd
Cavalier king charles spaniel to pies niewielkich rozmiarów – zarówno cavalier pies, jak i suczka waży około 6-8 kg, a ich wzrost oscyluje wokół 30 cm.
Delikatna i miękka sierść, z której słyną cavaliery, wymaga częstszej pielęgnacji niż w przypadku innych psów. Czesanie pozwala nie tylko zapobiegać powstawaniu kołtunów i zadbać o ogólny wygląd sierści oraz jej połysk, ale także jest dla cavaliera przyjemną formą masażu. Do monotonnego obowiązku czesania psa warto podejść od innej strony i potraktować go jako okazję do pogłębienia więzi z naszym king charles spanielem. Zyska na tym nie tylko łaknący wszelkiej formy kontaktu z nami czworonóg, ale także my sami – kontakt fizyczny z psem uwolni w naszym mózgu oksytocynę, czyli hormon przywiązania.
Zwracające uwagę charakterystyczne zwisające w dół uszy cavalier king charles spaniela powinny stanowić zachętę do ich regularnego czyszczenia, a duże ciemne oczy być regularnie kontrolowane przez weterynarza pod kątem typowych dla tej rasy schorzeń oczu, jak postępujący zanik siatkówki czy dystrofia siatkówki lub rogówki.
Cavalier king charles spaniel – usposobienie
Jeśli spojrzeć na dawne i współczesne psy cavalier king charles spaniel, charakter tej rasy nie zmienił się zbyt mocno na przestrzeni lat, a wiele z cech, których wypatrywali w tych psach światowi przywódcy i przeciętni zwierzolubni obywatele, pozostaje cennymi walorami cavalierów po dziś dzień.
Są to przede wszystkim psiaki wpatrzone bez pamięci w swojego człowieka i oczekujące jego uwagi i kontaktu z nim, kiedy to tylko możliwe. Takie przywiązanie jest oczywiście jedną z cech, za które kochamy nasze psy – bezgraniczna miłość i oddanie drugiej istoty wobec nas to od zawsze bardzo cenny skarb. Trzeba jednak pamiętać, że równie dobrze ta zaleta może się szybko zmienić w wadę. Jeśli prowadzimy tryb życia, który wymaga od nas długiego przebywania poza domem, a na miejscu zostanie tylko opuszczony przez nas cavalier, sprawy mogą przybrać zły obrót – pies cavalier bardzo nie lubi być długo sam.
Z drugiej strony king charles spaniel będzie się nas chętnie słuchał i z dużym zaangażowaniem oddawał wspólnym treningom i zabawom, jeśli będzie od nas w zamian dostawał wyraźną aprobatę i tak bardzo pożądaną uwagę. Mimo że cavaliery potrafią być łakomczuchami, w ich wypadku kontakt z opiekunem, przytulanie i głaskanie, może się okazać równie motywujące, co smaczki.
Cavalier nadaje się również na towarzysza dla dziecka, aczkolwiek w przypadku tych najmłodszych konieczne jest wcześniejsze wytłumaczenie im jak powinny obchodzić się z psem, aby nie zrobić mu przypadkiem krzywdy oraz nie powodować u niego niepotrzebnego stresu chociażby nadmierną ekscytacją i związanym z nią hałasem i piskiem.
Poza tym jest to rasa łagodna, cierpliwa, a także uległa. Nie powinna więc wchodzić w jakąkolwiek konfrontację ani z dziećmi czy pozostałymi domownikami ani z innymi zwierzętami, z jakimi będzie mieć do czynienia.
Ich wesołe i radosne usposobienie, a także wysoki poziom ogólnej ufności mogą stanowić zagrożenie głównie dla nich samych, aczkolwiek nie jest też prawdą, że są to psy naiwne i zawsze bezkrytycznie podchodzące np. do nieznajomych ludzi.
Cavalier king charles spaniel jest ponadto rasą, która doskonale potrafi przystosować się nie tylko do stylu życia opiekuna, ale także do samych warunków mieszkaniowych. Odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Jako psy z reguły mało hałaśliwe nie będą uciążliwe dla sąsiadów, a dopóki opiekun zapewni im odpowiednią dawkę ruchu i aktywności, a przede wszystkim miłości, będą w pełni szczęśliwe i zaspokojone.
Cavalier king charles spaniel – szczeniaki
W przypadku rasy cavalier king charles spaniel szczeniaki będą wyjątkowo dobrze reagowały na wszelkie typy treningu. Warto od najmłodszych lat zacząć wprowadzać trening obedience i nauczyć psiaka kilku podstawowych komend. Nawet jeśli nie będziemy chcieli spędzać z nim czasu w bardziej aktywny sposób, wspólnie spędzone w ten sposób chwile i wypracowane podstawy relacji z pewnością zaprocentują w przyszłości.
Istotnym elementem wychowania cavaliera będzie też nauka chodzenia na smyczy – przy czym powinno to być też szkolenie dla opiekuna i przyzwyczajenie obu stron do takiej formy spaceru. Cavaliery mają bowiem dużą tendencję do ucieczek i wyprowadzanie ich bez smyczy jest stanowczo odradzane.
Jeśli natomiast będziemy zachęcać cavaliera do aktywności fizycznej, psiak bez problemu dostosuje się do naszych oczekiwań. Na w końcu we krwi instynkt łowczy, więc agility, tropienie i zabawy węchowe będą dla niego wspaniałą rozrywką. Ze względu na swój charakter cavalier king charles spaniel jest też doskonałym psem do dogoterapii.
Cavalier king charles spaniel – cena
Cena szczeniaka cavalier king Charles spaniela nie odbiega radykalnie od cen innych popularnych ras w renomowanych, legalnie działających hodowlach – jest to wydatek rzędu około 2 – 4 tysięcy złotych.