Jak widzą koty? Czy ich świat jest kolorowy? Co warto wiedzieć?

Od wielu lat kocim oczom przypisuje się wyjątkową, magiczną wręcz symbolikę. Z anatomicznego punktu widzenia są to jednak narządy pod wieloma względami bardzo podobne do ludzkich organów odpowiedzialnych za widzenie. Główna różnica występuje przede wszystkim w budowie siatkówki, możliwości rozpoznawania niektórych kolorów, a także umiejętności widzenia w nocy.

Wzrok zawsze stanowił dla kotów jeden z najważniejszych zmysłów. Z natury są to bowiem zwierzęta polujące, które posiadają umiejętność doskonałej obserwacji otoczenia. Kocie oczy są w stanie dostrzec wiele szczegółów oraz natychmiastowo zareagować nawet na najmniejszy ruch. Wzrok dodatkowo wspomagany jest przez węch, świetny słuch i wrażliwe włosy czuciowe. Postrzeganie rzeczywistości przez koty wygląda nieco inaczej niż w przypadku ludzi i warto wiedzieć, w jaki sposób zwierzęta te rejestrują najbliższe sobie otoczenie. Pozwoli to bowiem lepiej zrozumieć niektóre ich zachowania.

Budowa kociego oka

Oko kota w dużej mierze przypomina ludzki narząd wzroku. W obu przypadkach występują takie elementy składowe organu, jak rogówka, tęczówka, soczewka i siatkówka. Przestrzenie oka wypełniają ciecz wodnista oraz ciało szkliste, a za podstawową ochronę gałki ocznej odpowiadają powieki i łzy. U kotów dodatkowo występuje tzw. trzecia powieka, tzw. migotka, mająca na celu nawilżać oraz oczyszczać rogówkę. Koty posiadają źrenicę, ale ma ona nieco inną budowę niż ta ludzka. Zwęża się bowiem pionowo.

Najważniejsza różnica zachodzi jednak w budowie siatkówki. To złożona, wielowarstwowa struktura, która odpowiada za przetwarzanie impulsów świetlnych w elektryczne. Spełnia więc dokładnie tę samą funkcję, jak w oku człowieka, jednak w przypadku kotów nieco inaczej wygląda ilość poszczególnych receptorów odpowiedzialnych za widzenie w określonych warunkach. Przede wszystkim kocia siatkówka ma mniej czopków, które umożliwiają widzenie barw w dobrych warunkach oświetleniowych. Jednocześnie oko kota posiada więcej pręcików, które umożliwiają widzenie po zmroku. Ponadto czułość siatkówki kociej podnosi specjalna błona, która odbija światło, co doprowadza do efektu wzmocnienia bodźców wzrokowych. Dzięki temu promienie wpadające do oka, pominięte w jakiś sposób przez receptory, odbijają się i ponownie mogą pobudzić siatkówkę.

Różnice zachodzą także w samym kształcie gałki ocznej. Jest ona naturalnie mniejsza niż u ludzi i bardziej eliptyczna. Wynika to chociażby z budowy kociej czaszki, a także prymarnej funkcji narządu. Taki kształt oka ułatwia widzenie w trakcie polowania i zapewnia zwierzęciu odpowiednie kąty widzenia.

Reklama

Czy koty widzą kolory?

Dość często powielanym mitem jest, że koty widzą świat w odcieniach szarości lub czarno-bieli. To oczywiście nieprawda. Zwierzęta te są w stanie rozpoznawać kolory, choć paleta dostrzeganych przez nie barw jest nieco węższa niż w przypadku ludzi. Wszystko za sprawą ilości czopków w siatkówce. Koty widzą głównie barwy opierające się na połączeniu fioletu z niebieskim oraz zieleni z żółcią. Najgorzej przychodzi im odróżniać przedmioty czerwone, które postrzegają jako szare lub nawet czarne.

Czy koty widzą po zmroku?

Tak. Co więcej – ich wzrok w słabych warunkach oświetleniowych sprawuje się o wiele lepiej niż u ludzi. Koty są drapieżnikami. Przodkowie dzisiejszych domowych pupili bardzo często musieli polować nocą. W drodze ewolucji oczy tych zwierząt ukształtowały się w taki sposób, by po zmroku łatwo było dostrzec potencjalne cele ataku, a także różne czyhające niebezpieczeństwa. Za tę właściwość kocich oczu odpowiada w głównej mierze wspomniana już błona – makata odblaskowa. Co ciekawe – za jej sprawą często na zdjęciach oczy kotów świecą się na zielono, a nie tak jak u ludzi na czerwono.

Reklama

Pole widzenia kota

Koty zaliczane są do dalekowidzów. Dobrze dostrzegają coś, co znajduje się daleko, nieco gorzej przychodzi im identyfikować ruchy lub obiekty znajdujące się blisko pyszczka. Mankament ten naprawiają poniekąd włosy czuciowe – wibrysy.

Kot widzi szerzej od człowieka. Jego pole widzenia wynosi około 200 stopni, czyli 20 stopni więcej niż ma to miejsce w przypadku ludzi. To kolejne pokłosie dostosowania się narządu wzroku tego zwierzęcia do polowania. Szersze pole widzenia ułatwiało identyfikować ofiary, a także pozwalało szybciej reagować na potencjalne zagrożenia.

Z drugiej strony, człowiek ze względu na wzrost oraz wyprostowaną postawę ma szerszą perspektywę widzenia. Na niektóre zagrożenia reagujemy więc szybciej.

Jak koty widzą ludzi?

Kocie oko bardzo dobrze rozpoznaje kształty i sylwetki różnych osób. Narząd wzroku tego zwierzęcia jest na tyle czuły, że łatwo dostrzega choćby najdrobniejszy ruch w postaci np. skinienia palcem. Jak zostało wspomniane – dobrze identyfikują obiekty i ludzi z dalszej odległości (od dwóch do sześciu metrów). Warto o tym wiedzieć, np. podrzucając pupilowi akcesoria do zabawy.

Reklama

A skoro już o tego rodzaju radach mowa, warto unikać gadżetów dla kotów otrzymanych w czerwonym kolorze. Lepiej sprawdzą się produkty żółte bądź niebieskie.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław – Okulista dla kota

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Fontanna dla kota

Jeśli Twój kot nie przepada za piciem wody z miseczki, warto go do tego zachęcić,  [...]

Dodaj komentarz

Reklama